Главная Сервисы для юристов База решений “Протокол” Постанова ВГСУ від 12.12.2016 року у справі №910/13237/16

Постанова ВГСУ від 12.12.2016 року у справі №910/13237/16

03.02.2017
Автор:
Просмотров : 197

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 грудня 2016 року Справа № 910/13237/16 Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

Головуючого суддіШевчук С.Р. (доповідач) суддівВладимиренко С.В., Демидової А.М.розглянувши касаційну скаргуПублічного акціонерного товариства "Юнекс Банк"на рішення Господарського суду міста Києва від 06.09.2016 рокута постановуКиївського апеляційного господарського суду від 20.10.2016 рокуу справі№910/13237/16 Господарського суду міста Києваза позовомПублічного акціонерного товариства "Юнекс Банк"до Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Олійно-жировий альянс"провизнання рішення загальних зборів учасників товариства від 27.04.2016 року, оформлене протоколом №2 недійсниму судовому засіданні взяли участь представники:

позивача: не з'явилися

відповідача: Волощук Р.А., дов. від 24.06.2016 б/н

В С Т А Н О В И В:

У липні 2016 року Публічне акціонерне товариство "Юнекс Банк" (далі за текстом - ПАТ "Юнекс Банк", Банк) звернулось до Господарського суду міста Києва із позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Олійно-жировий альянс" про визнання недійсним рішення загальних зборів учасників товариства від 27.04.2016, оформленого протоколом №2.

Рішенням Господарського суду міста Києва від 06.09.2016 (суддя Мудрий С.М.), залишеним без змін постановою Київського апеляційного господарського суду від 20.10.2016 (головуючий суддя - Отрюх Б.В., Михальська Б.В., Тищенко А.І.) у задоволенні позовних відмовлено.

Не погоджуючись з прийнятими у справі судовими рішеннями, ПАТ "Юнекс Банк" звернулось до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на неправильне застосування норм матеріального права, зокрема статті 193 Господарського кодексу України, статей 526, 629 Цивільного кодексу України, просить скасувати рішення Господарського суду міста Києва від 06.09.2016, постанову Київського апеляційного господарського суду від 20.10.2016 та прийняти нове рішення про задоволення заявлених Банком позовних вимог. Заявник касаційної скарги наголошує на тому, що прийняття загальними зборами Товариства рішення від 27.04.2016, оформленого протоколом №2, про ліквідацію товариства без врахування п.7.1.2 умов кредитного договору від 12.07.2012 №0.78.0712.ЮО_К є порушенням норм чинного законодавства України у сфері виконання договірних зобов'язань, що, відповідно, є підставою для визнання згаданого рішення недійсним. Крім цього, місцевим судом, в порушення статті 84 Господарського процесуального кодексу України, не викладено мотиви відмови у задоволенні клопотання Банку про забезпечення позову від 18.07.2016 №06-2244, про що також наголошувалося в апеляційній скарзі. Проте, апеляційний суд залишив згадані доводи Банку поза увагою.

Перевіривши доводи касаційної скарги, юридичну оцінку встановлених фактичних обставин, проаналізувавши правильність застосування господарськими судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Вищого господарського суду України вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Як встановлено судами першої та апеляційної інстанцій, 12.07.2012 між Публічним акціонерним товариством "Юнекс Банк" та Товариством з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Олійно-жировий альянс" укладено кредитний договір №0.78.0712.ЮО_К, відповідно до умов якого банк надає позичальнику грошові кошти у вигляді відкличної відновлювальної кредитної лінії, в розмірі 8 000 000,00 грн., на строк до 10.07.2015 (включно), а позичальник зобов'язується прийняти, належним чином використати та повернути кошти, одержані в рахунок кредитної лінії, сплатити проценти за користування кредитною лінією, комісії та виконати свої зобов'язання в повному обсязі та на умовах, передбачених цим договором.

Додатковою угодою №12 від 08.07.2015 до кредитного договору продовжено термін погашення кредитної лінії до 06.07.2016.

Відповідно до п.7.1.2 кредитного договору до повного виконання зобов'язань по цьому договору позичальник зобов'язується: не здійснювати без попередньої письмової згоди банку наступні дії: злиття, поділ, приєднання, перетворення, виділ, заснування нових юридичних осіб, прийняття рішення про ліквідацію позичальника, а також щодо внесення змін та доповнень до установчих документів про статус позичальника.

27.04.2016 відбулися загальні збори учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Олійно-жировий альянс" на яких прийнято рішення, оформлені протоколом №2, про припинення Товариства шляхом ліквідації Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Олійно-жировий альянс", створення ліквідаційної комісії та призначення ліквідатора - Булаха Олександра Івановича (далі за текстом рішення загальних зборів від 27.04.2016).

Предметом спору у справі, що переглядається є вимога Банку визнати недійсним рішення загальних зборів від 27.04.2016, як такого, що прийняте з порушенням п. 7.1.2 умов кредитного договору від 12.07.2012 та направлене на уникнення необхідності виконання власних зобов'язань з повернення кредитних коштів.

Суди першої та апеляційної інстанцій, керуючись приписами статей 97, 110, 145, 150 Цивільного кодексу України, статті 60 Закону України "Про господарські товариства", дійшли висновку про відмову у задоволенні позовних вимог, оскільки невиконання стороною кредитного договору зобов'язання щодо не здійснення дій, направлених на припинення діяльності товариства без дозволу банку, не може бути підставою для визнання недійсними рішень зборів учасників господарського товариства.

Колегія суддів погоджується з наведеними висновками судів, з огляду на таке.

Згідно з частиною 1 статті 110 Цивільного кодексу України юридична особа ліквідується, зокрема, за рішенням її учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, в тому числі у зв'язку із закінченням строку, на який було створено юридичну особу, досягненням мети, для якої її створено, а також в інших випадках, передбачених установчими документами.

Товариство з обмеженою відповідальністю може бути ліквідоване за рішенням загальних зборів його учасників, у тому числі у зв'язку зі спливом строку, на який товариство було створене, а також за рішенням суду у випадках, встановлених законом (частина 1 статті 150 Цивільного кодексу України).

Статтею 145 Цивільного кодексу України передбачено, що вищим органом управління товариства є загальні збори його учасників, до виключної компетенції яких належить, зокрема, прийняття рішення про ліквідацію товариства, призначення ліквідаційної комісії та затвердження ліквідаційного балансу.

Як встановлено судами та підтверджується матеріалами справи, відповідно до п.10.1 статуту товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Олійно-жировий альянс" затвердженого рішенням загальних зборів учасників товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Олійно-жировий альянс" протокол №13/14 від 07.08.2014, для організації діяльності товариства в його структурі створюються наступні органи управління: вищий орган управління, через який в управлінні товариством беруть участі усі учасники товариства - Загальні збори учасників.

Вищим органом управління товариством є загальні збори учасників (п.10.2 статуту).

Згідно з п.10.6 статуту, до кола питань, які є виключною компетенцією загальних зборів належать: прийняття рішення про ліквідацію, реорганізацію товариства, призначення ліквідаційної комісії, затвердження ліквідаційного балансу.

Пунктом 12.8.1 статуту передбачено, що товариство ліквідується за рішенням загальних зборів учасників.

Оскаржуваним позивачем рішенням загальних зборів учасників товариства від 27.04.2016, оформленого протоколом №2, вирішено припинити діяльність товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Олійно-жировий альянс" шляхом його ліквідації, створити ліквідаційну комісію, звільнити директора товариства, встановити порядок та строки ліквідації товариства та прийняття претензій та вимог кредиторів.

Відповідно до частин 1, 6 статті 59 Господарського кодексу України припинення діяльності суб'єкта господарювання здійснюється шляхом його реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації - за рішенням власника (власників) чи уповноважених ним органів, за рішенням інших осіб - засновників суб'єкта господарювання чи їх правонаступників, а у випадках, передбачених законами, - за рішенням суду.

Суб'єкт господарювання ліквідується: за ініціативою осіб, зазначених у частині першій цієї статті; у зв'язку із закінченням строку, на який він створювався, чи у разі досягнення мети, заради якої його було створено; у разі визнання його в установленому порядку банкрутом, крім випадків, передбачених законом; у разі скасування його державної реєстрації у випадках, передбачених законом.

Згідно зі статтею 60 Господарського кодексу України ліквідація суб'єкта господарювання здійснюється ліквідаційною комісією, яка утворюється власником (власниками) майна суб'єкта господарювання чи його (їх) представниками (органами), або іншим органом, визначеним законом, якщо інший порядок її утворення не передбачений цим Кодексом. Ліквідацію суб'єкта господарювання може бути також покладено на орган управління суб'єкта, що ліквідується.

Юридические оговорки

Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

Полный текст