Главная Сервисы для юристов База решений “Протокол” Постанова ВГСУ від 12.10.2016 року у справі №917/378/16

Постанова ВГСУ від 12.10.2016 року у справі №917/378/16

10.02.2017
Автор:
Просмотров : 132

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 жовтня 2016 року Справа № 917/378/16

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

Вовка І.В. (головуючого, доповідача), Ковтонюк Л.В., Кондратової І.Д.

розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу публічного акціонерного товариства "Миргородський завод мінеральних вод" на постанову Харківського апеляційного господарського суду від 05.07.2016 року у справі № 917/378/16 за позовом Виконавчого комітету Миргородської міської ради Полтавської області до публічного акціонерного товариства "Миргородський завод мінеральних вод" про зобов'язання укласти договір,

В С Т А Н О В И В:

У лютому 2016 року позивач звернувся до господарського суду Полтавської області з позовною заявою про зобов'язання відповідача укласти договір про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Миргород, посилаючись на невиконанням відповідачем встановленого законом обов'язку з укладення такого договору в запропонованій ним редакції.

Рішенням господарського суду Полтавської області від 13.05.2016 року (суддя Гетя Н.Г.) у задоволенні позову відмовлено повністю.

Постановою Харківського апеляційного господарського суду від 05.07.2016 року (судді: Терещенко О.І., Сіверін В.І., Гетьман Р.А.) рішення суду першої інстанції скасоване, прийняте нове рішення, яким позов задоволений повністю, зобов'язано Публічне акціонерне товариство "Миргородський завод мінеральних вод" укласти договір про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Миргорода з Виконавчим комітетом Миргородської міської ради Полтавської області у редакції позивача.

У касаційній скарзі відповідач вважає, що судом апеляційної інстанції порушено і неправильно застосовано норми матеріального та процесуального права, і тому просить прийняту ним постанову скасувати, а рішення суду першої інстанції залишити без змін.

Відзив на касаційну скаргу від позивача до суду не надходив.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши доводи касаційної скарги, перевіривши матеріали справи та прийняті в ній судові рішення, суд касаційної інстанції вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, що на підставі заяви Публічного акціонерного товариства "Миргородський завод мінеральних вод" від 22.07.2013 року № 01-3/594, 16 серпня 2013 року виконавчим комітетом Миргородської міської ради прийнято рішення № 545 "Про дозвіл на реконструкцію головного виробничого корпусу", яким наданий дозвіл ПАТ "Миргородський завод мінеральних вод" на реконструкцію головного виробничого корпусу для збільшення потужностей за адресою: вул.Мінзаводська, 1, м. Миргород та зобов'язано забудовника заключити угоду з виконавчим комітетом Миргородської міської ради на участь в інвестуванні інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста в розмірі 10 відсотків вартості реконструкції (а.с. 21).

Листом від 06.03.2015 року ПАТ "Миргородський завод мінеральних вод" повідомив виконавчий комітет Миргородської міської ради про готовність об'єкта до експлуатації, а саме: "Реконструкція головного виробничого корпусу для збільшення виробничих потужностей" за адресою: вул. Мінзаводська, 1, м. Миргород та надав копію декларації про готовність об'єкта до експлуатації від 03.03.2015 року, в якій зазначена вартість реконструкції, яка становить 14755, 7 тис. гривень (а.с.22-25).

Листом від 20.03.2015 року № 01-25/721 виконавчий комітет Миргородської міської ради повторно нагадав ПАТ "Миргородський завод мінеральних вод" про обов'язок укласти договір про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Миргорода (а.с.26).

Листом від 31.03.2015 року № 01-3/09-345 ПАТ "Миргородський завод мінеральних вод" повідомив, що враховуючи те, що виконавчий комітет Миргородської міської ради звернувся до товариства з пропозицією укладення договору про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Миргород після прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію, товариство відмовляється від укладення договору (а.с.27-28).

Враховуючи те, що ПАТ "Миргородський завод мінеральних вод" не звернувся до виконавчого комітету Миргородської міської ради з пропозицією укласти договір вчасно, а саме, до введення об'єкта в експлуатацію, виконавчий комітет 23.07.2015 року направив ПАТ "Миргородський завод мінеральних вод" на підписання два проекти договору про пайову участь замовників у розвитку інфраструктури м. Миргорода з додатками до договору №1 та №2, які є його невід'ємними частинами. Пунктом 8 Додатку № 1 до договору передбачалось, що розмір пайової участі визначений за формулою, затвердженою п. 3.4 Порядку та становить 14755700х10%х0,8=1180456 грн. (а.с. 29-31).

Листом від 29.07.2015 року ПАТ "Миргородський завод мінеральних вод" відмовився від підписання договору про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Миргорода та повернув два проекти договору (а.с.34-35).

Зазначене вище й стало підставою для звернення позивача з позовом до господарського суду Полтавської області, в якому останній просив зобов'язати відповідача укласти з виконавчим комітетом Миргородської міської ради договір про пайову участь у розвитку інфраструктури на запропонованих ним умовах.

Господарським судом Полтавської області відмовлено у позові з тих підстав, що чинне законодавство України не встановлює такого способу захисту прав та охоронюваним законом інтересів, як зобов'язання укладення договору про пайову участь у розвитку інфраструктури. Крім того, господарський суд першої інстанції дійшов висновку про те, що укладення спірного договору про пайову участь у розвитку інфраструктури міста Миргорода після введення об'єкта в експлуатацію є безпідставним та не ґрунтується на нормах законодавства України.

Скасовуючи рішення суду першої інстанції та задовольняючи у повному обсязі позовні вимоги про зобов'язання відповідача укласти договір про пайову участь апеляційний господарський суд виходив з наступного.

Відповідно до частини 2 статті 20 Господарського кодексу України, кожний суб'єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів. Права та законні інтереси зазначених суб'єктів захищаються шляхом, зокрема, установлення господарських правовідносин та іншими способами, передбаченими законом.

Отже, на думку суду апеляційної інстанції, відмовляючи в задоволенні позовних вимог, місцевий господарський суд дійшов передчасного висновку про невірно обраний позивачем спосіб захисту.

Відповідно до ч. 4 ст. 11 Цивільного кодексу України у випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування.

Частиною 1 статті 14 Цивільного кодексу України встановлено, що цивільні обов'язки виконуються у межах встановлених договором або актом цивільного законодавства.

Правові та організаційні основи містобудівної діяльності в Україні визначені Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності".

Частиною 2 ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" встановлено обов'язок замовника, який має намір щодо забудови земельної ділянки у відповідному населеному пункті, взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної інфраструктури населеного пункту, крім випадків, передбачених ч. 4 цієї статті.

В силу положень частини першої статті 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту встановлюють органи місцевого самоврядування відповідно до цього Закону.

Юридические оговорки

Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

Полный текст