Главная Сервисы для юристов База решений “Протокол” Постанова ВГСУ від 12.10.2015 року у справі №914/4545/14

Постанова ВГСУ від 12.10.2015 року у справі №914/4545/14

27.02.2017
Автор:
Просмотров : 131

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 жовтня 2015 року Справа № 914/4545/14

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

головуючого суддіЄвсікова О.О.,суддів:Кролевець О.А., Попікової О.В. (доповідач у справі)за участю представників: від позивача:Деленко Б.В. дов. від 25.12.2014р.від відповідача:не з'явились (про дату, час та місце судового розгляду повідомлено належним чином)розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Фізичної особи-підприємця ОСОБА_5на рішення та постановуГосподарського суду Львівської області від 10.02.2015р. Львівського апеляційного господарського суду від 19.05.2015р.у справі№ 914/4545/14 Господарського суду Львівської областіза позовомПублічного акціонерного товариства "Львівобленерго"доФізичної особи-підприємця ОСОБА_5простягнення 82 450,70 грн. вартості недоврахованої електричної енергії

ВСТАНОВИВ:

У грудні 2014 року Публічне акціонерне товариство "Львівобленерго" звернулося до господарського суду Львівської області з позовом до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_5 про стягнення 82 450,70 грн. вартості недоврахованої електричної енергії.

Рішенням Господарського суду Львівської області від 10.02.2015р. (суддя Кидисюк Р.А.), залишеним без змін постановою Львівського апеляційного господарського суду від 19.05.2015р. (головуючий суддя Костів Т.С., судді Марко Р.І., Кордюк Г.Т.), позов задоволено повністю. Стягнуто з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_5 на користь Публічного акціонерного товариства "Львівобленерго" 82 450,70 грн. недоврахованої електричної енергії.

Рішення місцевого суду та постанова апеляційної інстанції обґрунтовані приписами статей 26, 27 Закону України "Про електроенергетику, статтею 216 та ч. 2 статті 275 Господарського кодексу України, підпунктами 15-17 пункту 8.1. та пунктами 6.40.-6.42. Правил користування електричною енергією, з огляду на встановлення факту безпідставного споживання відповідачем електричної енергії без оформлення відповідного договору електропостачання.

Не погодившись з рішенням першої інстанції та постановою апеляційної інстанції, відповідач звернувся до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить їх скасувати та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

В обґрунтування своєї правової позиції заявник касаційної скарги посилається на порушення та неправильне застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, зокрема приписів пункту 6.41. Правил користування електричною енергією та статті 43 Господарського процесуального кодексу України. При цьому відповідач наголошує на тому, що не є користувачем приміщення, в якому зафіксовано порушення правил користування електричною, оскільки дані приміщення передані ним в користування ОСОБА_6 на підставі договору оренди від 15.05.2014р.

Позивач надав відзив на касаційну скаргу, у якому просить залишити без змін оскаржувані судові рішення з мотивів, у них викладених.

Розглянувши касаційну скаргу, заслухавши пояснення представника позивача, перевіривши наявні матеріали справи на предмет правильності юридичної оцінки обставин справи, повноти їх встановлення в судових рішеннях та застосування судами норм матеріального і процесуального права, колегія суддів Вищого господарського суду України дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до вимог статті 26 Закону України "Про електроенергетику" споживання енергії можливе лише на підставі договору з енергопостачальником. Споживач енергії зобов'язаний додержуватись вимог нормативно-технічних документів та договору про постачання енергії.

Пунктом 1.3. Правил користування електричною енергією, затверджених Постанова Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 31.07.1996р. № 28, (далі - Правила користування електричною енергією) передбачено, що постачання електричної енергії для забезпечення потреб електроустановки здійснюється на підставі договору про постачання електричної енергії, що укладається між власником цієї електроустановки (уповноваженою власником особою) та постачальником електричної енергії за регульованим тарифом, або договору про купівлю-продаж електричної енергії, що укладається між власником цієї електроустановки (уповноваженою власником особою) та постачальником електричної енергії за нерегульованим тарифом.

Згідно з підпунктом 1 пункту 10.2. Правил користування електричною енергією споживач електричної енергії зобов'язаний користуватися електричною енергією виключно на підставі договору (договорів).

За змістом частини 2 статті 275 Господарського кодексу України відпуск енергії без оформлення договору енергопостачання не допускається.

Аналогічна норма міститься в абзаці 2 пункту 5.1 Правил користування електричною енергією.

Відповідно до статті 27 Закону України "Про електроенергетику" правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність. Згідно з частиною 2 вказаної статті правопорушеннями в електроенергетиці, зокрема, є: крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики і споживання енергії без приладів обліку.

Згідно з підпунктами 15 та 16 пункту 8.1 Правил користування електричною енергією постачальник електричної енергії має право контролювати додержання споживачами та субспоживачами вимог цих Правил відповідно до умов укладених договорів, а також складати акти про невідповідність дій (бездіяльності) споживача умовам договору про постачання електричної енергії та порушення вимог законодавства України в електроенергетиці.

Як встановлено судами попередніх інстанцій 19.05.2014р. та 26.05.2014р. представниками Публічного акціонерного товариства "Львівобленерго" на об'єкті - нежитлові приміщення (магазин) за адресою: АДРЕСА_1, власником якого є відповідач, здійснено перевірку дотримання Правил користування електричною енергією, за наслідками яких складено акти № 027169 та № 027172 про порушення пунктів 1.3., 1.5., 7.6. та 10.2. Правил користування електричною енергією.

Оскільки даними перевірками було встановлено, що відповідач за відсутності договору про постачання електричної енергії самовільно підключив електроустановки, струмоприймачі та електропроводки до електричної мережі енергопостачальника, комісія з розгляду актів про порушення Правил користування електричною енергією розглянувши вказані акти на своєму засіданні прийняла рішення про нарахування відповідачу вартості спожитої необлікованої електричної енергії на підставі підпункту 5 пункту 2.1 Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, необлікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 04.05.2006р. № 562, із змінами та доповненнями внесеними постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 14.10.2010р. № 562.

Рішення щодо акта № 027169 від 19.05.2014р. оформлене протоколом № 230 від 27.06.2014, згідно якого відповідачу до сплати виставлено рахунок на суму 80 831,60 грн. Рішення щодо акта № 027172 від 26.05.2014р. оформлене протоколом № 231 від 27.06.2014, згідно якого відповідачу до сплати виставлено рахунок на суму 1 619,10 грн. Загальна сума по двох виставлених рахунках склала 82 450,70 грн.

Зі змісту пункту 1.1 Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 04.05.2006р. № 562, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04.07.2006р. № 782/12656 (із змінами та доповненнями) (далі - Методика) вбачається, що даний нормативно-правовий акт встановлює порядок визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами Правил користування електричною енергією.

Пунктом 1.2 Методики встановлено, що вона застосовується постачальником електричної енергії за регульованим тарифом (електропередавальною організацією) (далі - енергопостачальник) при визначенні обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення правил користування електричною енергією та/або виявлення фактів крадіжки електричної енергії, самовільного підключення до об'єктів електроенергетики і споживання електричної енергії без приладів обліку.

Підпунктом 5 пункту 2.1 Методики, встановлено, що даний нормативний документ застосовується на підставі акта порушень, складеного з урахуванням вимог Правил, зокрема, у разі виявлення самовільного підключення електроустановок, струмоприймачів, електропроводки до електричної мережі, яка не є власністю споживача.

Пунктом 2.6 Методики прямо встановлено порядок визначення обсягу та вартості самовільно спожитої електричної енергії в разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпункті 5 пункту 2.1 Методики та за умови відсутності договору про постачання електричної енергії.

Враховуючи наведені вимоги Правил користування електричною енергією і Методики, суди дійшли обґрунтованого висновку про те, позивач мотивовано застосував положення вказаних нормативно-правових актів для визначення обсягу та обрахування вартості електричної енергії, яку відповідач споживав за відсутності укладеного між сторонами договору про постачання електричної енергії.

Відповідно до статті 1212 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої, правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Юридические оговорки

Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

Полный текст