ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 квітня 2017 року Справа № 920/1630/14
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
головуючого:Удовиченка О.С.суддів:Панової І.Ю., Поліщука В.Ю.розглянувши касаційної скарги Публічного акціонерного товариства "Державна продовольчо-зернова корпорація України"
на постанову та на ухвалуХарківського апеляційного господарського суду від 24.01.2017 господарського суду Сумської області від 17.11.2016
у справі№ 920/1630/14за заявою Управління Пенсійного фонду України в м. Ромнах та Роменському районідоДочірнього підприємства Державної акціонерної компанії "Хліб України" Роменський комбінат хлібопродуктів"пробанкрутствоРозпорядник майнаБоровик Р.Л.в судовому засіданні взяли участь представники :
ПАТ "Державна продовольчо-зернова корпорація України" Охріменко О.О., Гречана Т.А.ДАК "Хліб України"Рибак К.С.Генеральної прокуратури УкраїниСавицька О.В.В С Т А Н О В И В :
Арбітражний керуючий розпорядник майна Дочірнього підприємства Державної акціонерної компанії "Хліб України" Роменський комбінат хлібопродуктів" Боровик Р.Л. звернувся до суду з заявою про визнання недійсним правочину щодо приймання-передачі цілісного майнового комплексу Дочірнього підприємства Державної акціонерної компанії "Хліб України" Роменський комбінат хлібопродуктів" (далі - ДП ДАК "Хліб України" "Роменський КХП"), який оформлений актом приймання-передачі цілісного майнового комплексу б/н від 15.09.2014 між ДП ДАК "Хліб України" "Роменський КХП" та філією публічного акціонерного товариства "Державна продовольчо-зернова корпорація України" "Роменський комбінат хлібопродуктів".
В обґрунтування заяви розпорядник майна боржника посилався на те, що зазначений акт приймання-передачі цілісного майнового комплексу б/н від 15.09.2014 містить ознаки недійсного правочину, передбаченого ст.20 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом". Так згідно цього акту приймання-передачі цілісного майнового комплексу б/н від 15.09.2014, комісія з ліквідації боржника безоплатно передала, а філія публічного акціонерного товариства "Державна продовольчо-зернова корпорація України" "Роменський комбінат хлібопродуктів" прийняла цілісний майновий комплекс ДП ДАК "Хліб України" "Роменський КХП". Заявником зазначено, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.1997 №1218 "Про прискорення приватизації хлібоприймальних та хлібозаготівельних підприємств" майно державних підприємств, у тому числі і майно Роменського КХП було передано до статутного капіталу ДАК "Хліб України" та перетворено державне підприємство "Роменський КХП" у ДП ДАК "Хліб України" "Роменський КХП". Під час створення ДП ДАК "Хліб України" "Роменський КХП" майно було передано на баланс дочірнього підприємства. Рішенням Роменської міської ради від 25.01.2012 №9 "Про оформлення права власності на нерухоме майно за ДАК "Хліб України" право власності на майно ДП ДАК "Хліб України" "Роменський КХП" визнано за ДАК "Хліб України" на праві приватної власності. ДП ДАК "Хліб України" "Роменський КХП" здійснює господарську діяльність на базі виробничих потужностей ДАК "Хліб України", яке є власником цього майно і згідно статуту ДП ДАК "Хліб України" "Роменський КХП" є його засновником (власником) майна. В подальшому постановою Кабінету Міністрів України від 11.08.2010 №764 "Про заходи з утворення державного підприємства "Державна продовольчо-зернова корпорація України" вирішено створити ДП "Державна продовольчо-зернова корпорація України" та сформувати статутний капітал шляхом передачі до нього ЦМК дочірніх підприємств ДАК "Хліб України", ДАК "Хліб України" зобов'язано здійснити заходи з ліквідації дочірніх підприємств, подати Міністерству аграрної політики та продовольства їх ліквідаційні баланси та акти приймання-передач ЦМК відповідних підприємств. ДП ДАК "Хліб України" "Роменський КХП" увійшов до переліку підприємств ДАК "Хліб України", які припиняються шляхом ліквідації, у зв'язку з чим 23.09.2013 утворено комісію з ліквідації підприємства, якою на виконання постанови Кабінету Міністрів України підписано акт приймання-передачі ЦМК від боржника до філії ПАТ "Державна продовольчо-зернова корпорація України".
Розпорядником майна боржника зазначено, що спірний акт приймання-передачі ДАК "Хліб України" не погоджувала, на затвердження Міністерству аграрної політики та продовольства не надсилала. Крім того, порушено порядок передання ЦМК за цим актом, оскільки вказана передача ЦМК мала бути здійснена після ліквідації ДП ДАК "Хліб України" "Роменський КХП". Передача ЦМК мала бути здійснена ПАТ "Державна продовольчо-зернова корпорація України", а не її філії. Заявником зазначено, що спірний акт та постанова Кабінету Міністрів України є підставою для здійснення ПАТ "Державна продовольчо-зернова корпорація України" реєстрації права власності, тому спірний акт приймання-передачі в розумінні ст.202 ЦК України є правочином, можливість визнання якого недійсним передбачена чинним законодавством.
Ухвалою господарського суду Сумської області від 25.02.2016 відмовлено у задоволенні заяви розпорядника майна Боровика Р.Л. про визнання недійсним правочину.
Постановою Харківського апеляційного господарського суду від 04.04.2016 ухвалу господарського суду Сумської області від 25.02.2016 скасовано в частині відмови у задоволенні заяви розпорядника майна Боровика Р.Л. про визнання недійсним правочину; прийнято в цій частині нове рішення, яким заяву розпорядника майна Боровика Р.Л. про визнання недійсним правочину задоволено; визнано недійсним правочин щодо приймання-передачі цілісного майнового комплексу ДП ДАК "Хліб України" "Роменський КХП", що оформлений Актом приймання-передачі цілісного майнового комплексу від 15.09.2014.
Постановою Вищого господарського суду України від 23.08.2016 постанову Харківського апеляційного господарського суду від 04.04.2016 та ухвалу господарського суду Сумської області від 25.02.2016 в частині відмови у задоволенні заяви розпорядника майна Боровика Р.Л. про визнання недійсним правочину скасовано, справу в частині визнання правочину щодо приймання-передачі цілісного майнового комплексу ДП ДАК "Хліб України" "Роменський КХП", що оформлений Актом приймання-передачі цілісного майнового комплексу від 15.09.2014, направлено на новий розгляд до господарського суду Сумської області.
Ухвалою господарського суду Сумської області від 17.11.2016 (суддя Костенко Л.А.) визнано недійсним правочин щодо приймання-передачі цілісного майнового комплексу ДП ДАК "Хліб України" "Роменський КХП", що оформлений Актом приймання-передачі цілісного майнового комплексу від 15.09.2014 між ДП ДАК "Хліб України" "Роменський КХП" та філією ПАТ "Державна продовольчо-зернова корпорація України" " Роменський КХП ".
Постановою Харківського апеляційного господарського суду 24.01.2017 (колегія суддів: Лакіза В.В., Бородіна Л.І., Фоміна В.О.) ухвалу господарського суду Сумської області від 17.11.2016 залишено без змін.
Судові рішення мотивовані тим, що при вчиненні оскаржуваного акту приймання-передачі, ліквідаційна комісія боржника допустила порушення законодавства, що регулює порядок проведення ліквідації боржника та відчуження його майна, зокрема: ст.111 ЦК України, оскільки головою ліквідаційної комісії боржника ліквідаційний баланс боржника не складався, оцінка цілісного майнового комплексу, яка б передувала його передачі, не здійснювалася; вимоги Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність", Закону України "Про управління об'єктами державної власності", оскільки ДП ДАК "Хліб України" "Роменський КХП" віднесений до переліку об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації, тому правовий режим майна міг бути змінений виключно шляхом передачі майна в оренду або приватизації; постанови Кабінету Міністрів України №764 від 11.08.2010, оскільки підприємства, які припиняються шляхом ліквідації згідно цієї постанови, здійснюють це після припинення провадження у справі про банкрутство. Крім того, судами встановлено наявність правових підстав для визнання оспорюваного правочину недійсним відповідно до положень ст.20 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", а саме: оспорюваний правочин від 15.09.2014 вчинено у межах одного року, що передував порушенню справи про банкрутство (16.10.2014), боржник безоплатно здійснив відчуження майна; в результаті вчинення правочину боржник став неплатоспроможним, а виконання його грошових зобов'язань перед іншими кредиторами повністю або частково стало неможливим. В результаті укладення акту приймання-передачі цілісного майнового комплексу (передача тільки активів без передання пасивів) боржник позбувся майнових активів на безоплатній основі, без проведення розрахунків з кредиторами, внаслідок чого стало неможливим здійснення статутної діяльності боржника та проведення розрахунків з кредиторами.
Не погодившись з рішеннями судів попередніх інстанцій, ПАТ "Державна продовольчо-зернова корпорація України" звернулася до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просило скасувати ухвалу господарського суду Сумської області від 17.11.2016 та постанову Харківського апеляційного господарського суду від 24.01.2017, справу направити на новий розгляд до суду першої інстанції.
Заявник посилається на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм процесуального права, зокрема, зазначає, що судами при повторному розгляді не виконано вказівки надані у постанові Вищого господарського суду України від 23.08.2016 відносно дослідження всіх доказів у їх сукупності та надання їм юридичної оцінки.
Судова колегія, розглянувши наявні матеріали справи, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої та апеляційної інстанцій норм матеріального і процесуального права дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Ухвалою господарського суду Сумської області від 16.10.2014 порушено провадження у справі № 920/1630/14 про банкрутство ДП ДАК "Хліб України" "Роменський КХП", розпорядником майна боржника призначено арбітражного керуючого Боровика Р.Л.
Ухвалою господарського суду Сумської області від 11.12.2014 затверджено реєстр вимог кредиторів.
Згідно ч. 4 ст. 10 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (далі - Закон) суд, у провадженні якого перебуває справа про банкрутство, вирішує усі майнові спори з вимогами до боржника, у тому числі спори про визнання недійсними будь-яких правочинів (договорів), укладених боржником.
Частиною 1 ст. 20 Закону визначено, що правочини (договори) або майнові дії боржника, які були вчинені боржником після порушення справи про банкрутство або протягом одного року, що передував порушенню справи про банкрутство, можуть бути відповідно визнані недійсними або спростовані господарським судом у межах провадження у справі про банкрутство за заявою арбітражного керуючого або конкурсного кредитора з таких підстав, зокрема, боржник безоплатно здійснив відчуження майна.
Таким чином, Законом визначено спеціальні правові підстави, відповідно до яких господарським судом у межах провадження у справі про банкрутство може бути визнано недійсним правочини (договори) боржника, які були вчинені ним протягом одного року, що передував порушенню справи про банкрутство.
З матеріалів справи вбачається, що відповідно до приписів ст.10, 20 Закону, розпорядник майна боржника арбітражний керуючий Боровик Р.Л. звернувся з заявою про визнання недійсним правочину щодо приймання-передачі цілісного майнового комплексу Дочірнього підприємства Державної акціонерної компанії "Хліб України" Роменський комбінат хлібопродуктів" (далі - ДП ДАК "Хліб України" "Роменський КХП"), який оформлений актом приймання-передачі цілісного майнового комплексу б/н від 15.09.2014 між ДП ДАК "Хліб України" "Роменський КХП" та філією публічного акціонерного товариства "Державна продовольчо-зернова корпорація України" "Роменський комбінат хлібопродуктів".
Судами встановлено, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.08.2010 №764 "Про заходи з утворення державного публічного акціонерного товариства "Державна продовольчо-зернова корпорація України" створено ПАТ "Державна продовольчо-зернова корпорація України". ДАК "Хліб України зобов'язано ліквідувати дочірні підприємства компанії згідно з додатком; утворити комісію з ліквідації дочірніх підприємств компанії та затвердити її склад; здійснити заходи з ліквідації зазначених підприємств та подати на затвердження Міністерству аграрної політики та продовольства їх ліквідаційний баланс та акти приймання-передачі цілісних майнових комплексів відповідних підприємств.
Наказом ДАК "Хліб України" від 23.09.2013 №76 "Про утворення комісії з ліквідації дочірнього підприємства ДАК "Хліб України" "Роменський комбінат хлібопродуктів" та передачі цілісного майнового комплексу" утворено комісію з ліквідації дочірнього підприємства та затверджено її склад. (т. 5 а.с. 189).
Пунктами 3-6 названого наказу від 23.09.2013 №76 ліквідаційну комісію, що у подальшому підписала оскаржуваний акт приймання-передачі від 15.09.2014, було зобов'язано: провести інвентаризацію цілісного майнового комплексу Дочірнього підприємства відповідно до вимог чинного законодавства, здійснити оцінку цілісного майнового комплексу Дочірнього підприємства, враховуючи вимоги законодавства про оціночну діяльність, підготувати та підписати акт приймання-передачі цілісного майнового комплексу Дочірнього підприємства від Дочірнього підприємства до ПАТ "Державна продовольчо-зернова корпорація України" та протягом п'яти днів передати його до ДАК "Хліб України" для підписання ПАТ "Державна продовольчо-зернова корпорація України" та подання на затвердження Міністерству аграрної політики та продовольства України, встановити строк для заявлення кредиторами вимог до Дочірнього підприємства 2 (два) місяці з дня опублікування повідомлення про рішення щодо припинення юридичної особи, скласти ліквідаційний баланс і подати його Компанії для подальшого затвердження Міністерством аграрної політики та продовольства України.
Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.
Полный текстCopyright © 2014-2024 «Протокол». Все права защищены.