Главная Сервисы для юристов База решений “Протокол” Постанова ВГСУ від 11.10.2016 року у справі №922/753/16

Постанова ВГСУ від 11.10.2016 року у справі №922/753/16

10.02.2017
Автор:
Просмотров : 256

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 жовтня 2016 року Справа № 922/753/16

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

головуючого - судді Малетича М.М.,

суддів: Студенця В.І.,

Могил С.К.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Кооперативу автогаражів "Харків" на постанову Харківського апеляційного господарського суду від 18.07.2016р. у справі № 922/753/16 господарського суду Харківської області за позовом Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради до Кооперативу автогаражів "Харків", третя особа: Харківська міська рада, про спонукання до укладення договору,

за участю представників:

Позивача: не з'явився,

Відповідача: Іщенко М.В. - керівник,

Матяш В.Ю., дов. б/н від 10.10.2016р.,

Третьої особи: не з'явився.

В с т а н о в и в :

Департамент економіки та комунального майна Харківської міської ради (далі - Департамент, Позивач) звернувся до господарського суду Харківської області з позовом до Кооперативу автогаражів "Харків" (далі - Кооператив, Відповідач) про спонукання до укладення договору про пайову участь у розвитку інфраструктури міста Харкова.

Ухвалою господарського суду Харківської області від 25.04.2016р. до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні Позивача було залучено Харківську міську раду (далі - Харківська міськрада, Третя особа).

Рішенням господарського суду Харківської області від 02.06.2016р. у позові Департаменту, відмовлено.

Постановою Харківського апеляційного господарського суду від 18.07.2016р. рішення господарського суду Харківської області від 02.06.2016р. скасовано та прийнято нове рішення, яким зобов'язано Кооператив укласти з Департаментом договір про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова в редакції, викладеній у позовній заяві.

Не погоджуючись з прийнятою постановою, Кооператив, у поданій ним касаційній скарзі, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, зокрема, ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", п. 1.7. Порядку пайової участі замовників у розвитку інфраструктури м. Харкова, просить скасувати постанову суду апеляційної інстанції та залишити в силі рішення суду першої інстанції.

Заслухавши пояснення представників Відповідача, вивчивши матеріали справи та обговоривши доводи касаційної скарги, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Загальні умови укладання договорів, що породжують господарські зобов'язання, визначені у ст. 179 Господарського кодексу України, за якою, майново-господарські зобов'язання, які виникають між суб'єктами господарювання або між суб'єктами господарювання і не господарюючими суб'єктами - юридичними особами на підставі господарських договорів, є господарсько-договірними зобов'язаннями.

При цьому, статтею 181 цього ж Кодексу визначено загальний порядок укладання господарських договорів, зокрема передбачено, що спори, які виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом. Інші переддоговірні спори можуть бути предметом розгляду суду у разі якщо це передбачено угодою сторін або якщо сторони зобов'язані укласти певний господарський договір на підставі укладеного між ними попереднього договору.

Згідно положень ст. 649 Цивільного кодексу України, розбіжності, що виникли між сторонами при укладенні договору на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування та в інших випадках, встановлених законом, вирішуються судом.

В даному випадку, укладення договору про пайову участь передбачено Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності", за яким (ч. 1 ст. 40), порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту встановлюють органи місцевого самоврядування відповідно до цього Закону.

Разом з тим, частинами 2, 5, 9 ст. 40 вказаного Закону встановлено, що замовник, який має намір щодо забудови земельної ділянки у відповідному населеному пункті, зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту. Величина пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається у договорі, укладеному з органом місцевого самоврядування (відповідно до встановленого органом місцевого самоврядування розміру пайової участі у розвитку інфраструктури), з урахуванням загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта, визначеної згідно з державними будівельними нормами, стандартами і правилами. Договір про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту укладається не пізніше ніж через 15 робочих днів з дня реєстрації звернення замовника про його укладення, але до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію.

При цьому, вищевказані приписи ч. 9 ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", які визначають граничний термін для укладання договору про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту, є імперативними, тобто підлягають обов'язковому виконанню всіма учасниками спірних правовідносин, а не тільки замовником будівництва.

Водночас, пунктом 1.7. Порядку пайової участі замовників у розвитку інфраструктури м. Харкова, затв. рішенням Виконавчого комітету Харківської міської ради від 22.05.2013р. № 319 (далі - Порядок), зокрема, встановлено, що до пайової участі у розвитку інфраструктури м. Харкова не залучаються замовники у разі здійснення, будівництва індивідуальних гаражів.

При чому, пунктом 5.2. Порядку передбачено, що у листі-повідомленні Департамент повідомляє про порядок укладення договору про пайову участь, про строк, у який замовник має вжити передбачених Порядком заходів щодо добровільного укладення договору та про передбачену цим Порядком та чинним законодавством України відповідальність за ухилення від укладання такого договору.

Юридические оговорки

Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

Полный текст