Главная Сервисы для юристов База решений “Протокол” Постанова ВГСУ від 11.04.2017 року у справі №926/2768/16

Постанова ВГСУ від 11.04.2017 року у справі №926/2768/16

04.05.2017
Автор:
Просмотров : 285

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 квітня 2017 року Справа № 926/2768/16 Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

Самусенко С.С. - головуючого, Малетича М.М., Плюшка І.А.,

розглянувши касаційну скаргу ОСОБА_4на рішення та постановугосподарського суду Чернівецької області від 09.11.2016 Львівського апеляційного господарського суду від 26.01.2017у справі№ 926/2768/16господарського судуЧернівецької областіза позовомОСОБА_4до1. ОСОБА_5, 2. ОСОБА_6пропереведення права та обов`язків покупця,

Ухвалою Вищого господарського суду України від 03.04.2017 касаційну скаргу ОСОБА_4 прийнято до провадження колегією суддів: Самусенко С.С. - головуючого, Малетича М.М., Плюшка І.А. у відповідності до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 30.03.2017.

Явка представників сторін ухвалою ВГСУ від 03.04.2017 не визнавалася обов`язковою.

1. Зміст позовних вимог та стислий виклад підстав подання позову

ОСОБА_4 звернулася до господарського суду із позовом до ОСОБА_5 та ОСОБА_6 про переведення прав та обов`язків покупця за договором відступлення (купівлі-продажу) частки в статутному капіталі ТОВ "Українська продовольча група" від 14.04.2016 щодо частки в розмірі 2,66666 частки, що у відсотках 26, 6666% та в грошовому еквіваленті 74 400 грн.

Позов мотивовано тим, що уклавши вказаний договір без пропозиції позивачу придбати частку товариства, відповідачі порушили ч.1 ст.362 Цивільного кодексу України та ч.3 ст.53 Закону України "Про господарські товариства" щодо переважного права купівлі частки учасника пропорційно до розмірів своїх часток.

2. Стислий виклад суті рішення місцевого та постанови апеляційного господарських судів та мотиви їх прийняття

Рішенням господарського суду Чернівецької області від 09.11.2016 (суддя М.І.Ніколаєв), залишеним без змін постановою Львівського апеляційного господарського суду від 26.01.2017 (судді: Матущак О.І. - головуючий, Дубник О.П., Скрипчук О.С.), відмовлено в задоволенні позову, вирішено повернути ОСОБА_4 суму коштів в розмірі 74 400 грн., що внесено на підставі квитанції АБ "Укргазбанк" №18955383 від 03.11.2016 на депозитний рахунок господарського суду Чернівецької області у даній справі.

Судові рішення мотивовано тим, що чинне законодавство не обмежує необхідністю згоди інших учасників товариства на передачу частки право учасника товариства з обмеженою відповідальністю продати чи іншим чином відступити свою частку (її частину) у статутному капіталі одному або кільком учасникам цього товариства.

Суди послались, зокрема, на ст.147 ЦК України та ст.53 Закону України "Про господарські товариства".

3. Підстави, з яких оскаржено судові рішення господарських судів

ОСОБА_4, не погоджуючись із судовими рішеннями, звернулася до Вищого господарського суду України із касаційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, зокрема, ст.147 ЦК України та ст. 53 Закону України "Про господарські товариства", просить їх скасувати, прийняти нове рішення про задоволення позову.

Скаржник вказує, що укладений договір купівлі-продажу порушує переважне право ОСОБА_4

4. Доводи, викладені у відзиві на касаційну скаргу

ОСОБА_6 у відзиві на касаційну скаргу вважає її безпідставною, а оскаржувані судові рішення законними та мотивованими.

5. Обставини справи, встановлені господарськими судами попередніх інстанцій

Судами встановлено, що згідно статуту ТОВ "Українська продовольча група" в редакції, яку затверджено зборами учасників від 24.12.2012, учасниками товариства є ОСОБА_6, ОСОБА_5 та ОСОБА_4 Для забезпечення діяльності підприємства за рахунок грошових коштів засновників створено статутний фонд у розмірі 279 000,00 грн. Статутний фонд складається із 10 часток по 27900,00 грн., кожна із наступним розподілом: ОСОБА_6 - 55800,00 грн., що становить 2 частки; ОСОБА_5 - 111600,00 грн., що становить 4 частки; ОСОБА_4 - 111600,00 грн., що становить 4 частки.

14.04.2016 між ОСОБА_5 як продавцем та ОСОБА_6 як покупцем укладено договір відступлення (купівлі-продажу) частки в статутному капіталі, згідно якого продавець передає у власність покупцеві частку в статутному капіталі ТОВ "Українська продовольча група", а останній приймає цю частку і сплачує за неї грошову суму в розмірі 111600,00 грн. Договір посвідчено приватним нотаріусом Кіцманського районного нотаріального округу Чернівецької області Олексик С.В. та зареєстрований в реєстрі за №654.

Згідно п.п. 1.6, 2.1, 2.2 вказаного договору частка в статутному капіталі товариства, що є предметом цього договору, сплачена (внесена) продавцем в повному обсязі, що підтверджується свідоцтвом про внесення вкладу (внеску) до статутного фонду ТОВ "Українська продовольча група", виданим цим же товариством 14.04.2016, а саме 111 600,00 грн., що становить загальну частку учасника у розмірі 40% статутного фонду товариства. Своїми підписами під цим договором сторони підтверджують факт повного розрахунку за продану частку в статутному фонді товариства та відсутність у них будь-яких претензій, в тому числі, фінансового характеру один до одного, інших учасників товариства чи самого товариства.

6. Норми права та роз`яснення Пленуму ВГСУ, на які звертається увага при вирішенні спору

Відповідно до ст.362 Цивільного кодексу України у разі продажу частки у праві спільної часткової власності співвласник має переважне право перед іншими особами на її купівлю за ціною, оголошеною для продажу, та на інших рівних умовах, крім випадку продажу з публічних торгів.

Продавець частки у праві спільної часткової власності зобов`язаний письмово повідомити інших співвласників про намір продати свою частку, вказавши ціну та інші умови, на яких він її продає. Якщо бажання придбати частку у праві спільної часткової власності виявили кілька співвласників, продавець має право вибору покупця. У разі продажу частки у праві спільної часткової власності з порушенням переважного права купівлі співвласник може пред`явити до суду позов про переведення на нього прав та обов`язків покупця.

Згідно ст.147 ЦК України учасник товариства з обмеженою відповідальністю має право продати чи іншим чином відступити свою частку (її частину) у статутному капіталі одному або кільком учасникам цього товариства.

Відчуження учасником товариства з обмеженою відповідальністю своєї частки (її частини) третім особам допускається, якщо інше не встановлено статутом товариства. Учасники товариства користуються переважним правом купівлі частки (її частини) учасника пропорційно до розмірів своїх часток, якщо статутом товариства чи домовленістю між учасниками не встановлений інший порядок здійснення цього права. Купівля здійснюється за ціною та на інших умовах, на яких частка (її частина) пропонувалася для продажу третім особам. Якщо учасники товариства не скористаються своїм переважним правом протягом місяця з дня повідомлення про намір учасника продати частку (її частину) або протягом іншого строку, встановленого статутом товариства чи домовленістю між його учасниками, частка (її частина) учасника може бути відчужена третій особі.

За ст. 53 Закону України "Про господарські товариства" учасник товариства з обмеженою відповідальністю має право продати чи іншим чином відступити свою частку (її частину) у статутному капіталі одному або кільком учасникам цього товариства. Відчуження учасником товариства з обмеженою відповідальністю своєї частки (її частини) третім особам допускається, якщо інше не встановлено статутом товариства. Учасники товариства користуються переважним правом купівлі частки (її частини) учасника пропорційно до розмірів своїх часток, якщо статутом товариства чи домовленістю між учасниками не встановлений інший порядок здійснення цього права. Купівля здійснюється за ціною та на інших умовах, на яких частка (її частина) пропонувалася для продажу третім особам. Якщо учасники товариства не скористаються своїм переважним правом протягом місяця з дня повідомлення про намір учасника продати частку (її частину) або протягом іншого строку, встановленого статутом товариства чи домовленістю між його учасниками, частка (її частина) учасника може бути відчужена третій особі.

Юридические оговорки

Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

Полный текст