Главная Сервисы для юристов База решений “Протокол” Постанова ВГСУ від 10.03.2016 року у справі №912/3130/14

Постанова ВГСУ від 10.03.2016 року у справі №912/3130/14

12.02.2017
Автор:
Просмотров : 238

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 березня 2016 року Справа № 912/3130/14

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

Головуючого суддіШевчук С.Р. (доповідач)суддівДемидової А.М., Попікової О.В. розглянувши касаційну скаргуКомунального підприємства "Теплокомуненерго" Олександрійської міської ради на постанову за заявою проДніпропетровського апеляційного господарського суду від 13.01.2016 Комунального підприємства "Теплокомуненерго" Олександрійської міської ради визнання наказу таким, що не підлягає виконанню у справі№ 912/3130/14 господарського суду Кіровоградської області за позовомПублічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" доКомунального підприємства "Теплокомуненерго" Олександрійської міської ради простягнення 17 260 539,99 грнв судовому засіданні взяли участь представники:

- позивача: Смакота Н.І., дов. № 14-98 від 18.04.2014

- відповідача: не з'явилися

В С Т А Н О В И В:

Ухвалою господарського суду Кіровоградської області від 02.12.2015 у справі № 912/3130/14 (суддя Макаренко Т.В.) заяву Комунального підприємства "Теплокомуненерго" Олександрійської міської ради від 19.11.2015 № 3130 про визнання наказу господарського суду від 02.02.205 таким, що не підлягає виконанню, задоволено частково, визнано таким, що не підлягає виконанню наказ від 02.02.2015 у справі № 912/3130/14 в частині стягнення з КП "Теплокомуненерго" Олександрійської міської ради пені у сумі 748493,89 грн, 3% річних у сумі 521207,15 грн, інфляційних втрат у сумі 1080968,08 грн; відмовлено у частині заяви КП "Теплокомуненерго" Олександрійської міської ради від 19.11.2015 № 3130 про визнання наказу господарського суду від 02.02.2015 таким, що не підлягає виконанню в частині стягнення з КП "Теплокомуненерго" Олександрійської міської ради 66648,96 грн судового збору.

Постановою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 13.01.2016 у справі № 912/3130/14 (у складі головуючого судді Чохи Л.В., суддів Дарміна М.О., Чимбар Л.О.) частково скасовано ухвалу господарського суду Кіровоградської області від 02.12.2015 у справі №912/3130/14 і викладено резолютивну частину наступним чином: "Заяву Комунального підприємства "Теплокомуненерго" Олександрійської міської ради від 19.11.2015 № 3130 про визнання наказу господарського суду від 02.02.205 таким, що не підлягає виконанню, задовольнити частково. Визнати таким, що не підлягає виконанню наказ від 02.02.2015 у справі № 912/3130/14 в частині стягнення з Комунального підприємства "Теплокомуненерго" Олександрійської міської ради на користь Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" пені у сумі 748493,89 грн. У задоволенні заяви Комунального підприємства "Теплокомуненерго" Олександрійської міської ради від 19.11.2015 № 3130 про визнання наказу господарського суду від 02.02.205 таким, що не підлягає виконанню в частині стягнення з Комунального підприємства "Теплокомуненерго" Олександрійської міської ради на користь Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" 3% річних у сумі 521 207,15 грн, інфляційних втрат у сумі 1 080 968,08 грн та витрат на сплату судового збору у сумі 66 648,96 грн відмовити.

Не погоджуючись з прийнятою у даній справі постановою суду апеляційної інстанції, КП "Теплокомуненерго" Олександрійської міської ради звернулося до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій посилаючись на порушення та неправильне застосування норм матеріального та процесуального права, зокрема ч. 2 ст. 625 Цивільного кодексу України, ч. 13 ст. 18 Закону України "Про засади функціонування ринку природного газу" у редакції Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо стабілізації фінансового стану Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України", просить змінити постанову Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 13.01.2016 у справі №912/3130/14 і прийняти нове рішення, яким задовольнити заяву КП "Теплокомуненерго" Олександрійської міської ради про визнання наказу господарського суду Кіровоградської області від 02.02.2015 № 912/3130/14 таким, що не підлягає виконанню у частині стягнення з КП "Теплокомуненерго" Олександрійської міської ради на користь ПАТ "НАК "Нафтогаз України" 3% річних у сумі 521 207,15 грн, інфляційних втрат у сумі 1 080 968,08 грн та витрат на сплату судового збору у сумі 66 648,96 грн.

Позивач не скористався правом, наданим ст.1112 ГПК України, не надав відзив на касаційну скаргу, що в силу положень ст.1112 ГПК України не перешкоджає перегляду судових актів, що оскаржуються.

Перевіривши доводи касаційної скарги, юридичну оцінку встановлених фактичних обставин, проаналізувавши правильність застосування господарськими судами норм процесуального та матеріального права, колегія суддів Вищого господарського суду України вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідно до ч. 2 ст. 117 ГПК України господарський суд, який видав наказ, може за заявою стягувача або боржника виправити помилку, допущену при його оформленні або видачі, чи визнати наказ таким, що не підлягає виконанню, та стягнути на користь боржника безпідставно одержане стягувачем за наказом.

Господарський суд ухвалою вносить виправлення до наказу, а у разі якщо його було видано помилково або якщо обов'язок боржника відсутній повністю чи частково у зв'язку з його припиненням добровільним виконанням боржником чи іншою особою або з інших причин, господарський суд визнає наказ таким, що не підлягає виконанню повністю або частково. Якщо стягнення за таким наказом уже відбулося повністю або частково, господарський суд одночасно на вимогу боржника стягує на його користь безпідставно одержане стягувачем за наказом (ч.4 ст.117 ГПК України).

Рішенням господарського суду Кіровоградської області від 04.11.2014 у справі № 912/3130/14, яке набрало законної сили, частково задоволено позов ПАТ "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" до КП "Теплокомуненерго" Олександрійської міської ради про стягнення заборгованості за договором купівлі-продажу природного газу № 13/3426-ТЕ-18 від 30.09.2011 за спожитий природний газ за період січень-грудень 2013 року, стягнуто з КП "Теплокомуненерго" Олександрійської міської ради на користь ПАТ "НАК "Нафтогаз України" 748493,89 грн пені, 521 207,15 грн 3% річних, 1080968,08 грн збитків від інфляції та 66 648,96 грн судових витрат. Провадження у справі в частині стягнення основного боргу в сумі 13 393 443,44 грн припинено у зв'язку зі сплатою відповідачем суми боргу під час розгляду справи.

На виконання рішення господарського суду Кіровоградської області від 04.11.2014 у справі № 912/3130/14 видано наказ від 02.02.2015.

КП "Теплокомуненерго" Олександрійської міської ради як на підставу визнання наказу таким, що не підлягає виконанню, посилається на положення ч. 13 ст. 18 Закону України "Про засади функціонування ринку природного газу" у редакції Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо стабілізації фінансового стану Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" від 14.05.2015 №423-VІІІ, згідно з якими пеня, штрафні та фінансові санкції підлягають списанню.

Згідно з ч. 13 ст. 18 Закону України "Про засади функціонування ринку природного газу" у редакції Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо стабілізації фінансового стану Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" від 14.05.2015 №423-VІІІ, який набрав чинності з 06.06.2015, заборгованість теплогенеруючих та/або теплопостачальних організацій за природний газ, спожитий в період з 1 січня 2014 року до 31 грудня 2014 року (без урахування пені, штрафних та фінансових санкцій, що підлягають стягненню на підставі рішення суду), не погашена на день набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо стабілізації фінансового стану Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України", підлягає реструктуризації шляхом розстрочення на 24 місяці на підставі типового договору про реструктуризацію заборгованості.

Ця реструктуризація здійснюється за умови погашення в трьохмісячний строк з дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо стабілізації фінансового стану Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" теплогенеруючими та/або теплопостачальними організаціями заборгованості за природний газ, спожитий до 1 січня 2014 року (без урахування пені, штрафних та фінансових санкцій, що підлягають стягненню на підставі рішення суду), що залишилася непогашеною на день набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо стабілізації фінансового стану Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України".

Зазначені пені, штрафні та фінансові санкції підлягають списанню та не можуть бути предметом подальшого продажу за умови виконання вимог цієї частини.

Як встановлено судами першої та апеляційної інстанцій, станом на момент набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо стабілізації фінансового стану Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" від 14.05.2015 №423-VІІІ КП "Теплокомуненерго" Олександрійської міської ради не мало непогашеної заборгованості перед ПАТ "НАК "Нафтогаз України" за природний газ, спожитий до 01.01.2014.

Ураховуючи те, що рішенням господарського суду Кіровоградської області від 04.11.2014 у справі № 912/3130/14 було стягнуто з відповідача на користь позивача суми пені, 3% річних та інфляційних збитків, нарахованих у зв'язку з несвоєчасною оплатою відповідачем за природний газ, спожитий у січні-грудні 2013 року, а основна заборгованість за природний газ була сплачена відповідачем в процесі розгляду справи № 912/3130/14, і станом на момент набрання чинності Законом України від 14.05.2015 №423-VІІІ, яким доповнено частиною 13 статтю 18 Закону України "Про засади функціонування ринку природного газу", у відповідача була відсутня заборгованість за природний газ, спожитий до 01.01.2014, до спірних правовідносин не підлягають застосуванню положення Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо стабілізації фінансового стану Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" в частині списання пені, штрафних та фінансових санкцій.

Однак, колегія суддів касаційної інстанції зазначає, що предметом касаційного перегляду є постанова Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 13.01.2016 у справі № 912/3130/14 в частині відмови в задоволенні заяви КП "Теплокомуненерго" Олександрійської міської ради про визнання наказу господарського суду Кіровоградської області від 02.02.2015 № 912/3130/14 таким, що не підлягає виконанню, у зв'язку з чим постанова Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 13.01.2016 у справі № 912/3130/14 не підлягає перегляду в касаційному порядку в частині задоволення цієї заяви про визнання наказу господарського суду Кіровоградської області від 02.02.2015 № 912/3130/14 таким, що не підлягає виконанню, щодо стягнення пені у сумі 748 493,89 грн.

При цьому, суд апеляційної інстанції дійшов вірного висновку, що на підставі ч. 13 ст. 18 Закону України "Про засади функціонування ринку природного газу" не можуть бути списані суми нарахованих відповідно до ч.2 ст. 625 Цивільного кодексу України трьох процентів річних та інфляційних втрат, оскільки згідно з правовими висновками, викладеними в постановах Верховного Суду України, щодо застосування положень ст. 625 Цивільного кодексу України, нарахування інфляційних та трьох відсотків річних не є санкціями, а виступають способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів внаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові.

З урахуванням викладеного, колегія суддів касаційної інстанції погоджується з висновком суду апеляційної інстанції про відсутність підстав для визнання наказу господарського суду Кіровоградської області від 02.02.2015 у справі № 912/3130/14 таким, що не підлягає виконанню в частині стягнення трьох процентів річних, інфляційних втрат та витрат зі сплати судового збору, оскільки зазначені суми не підлягають списанню в порядку, передбаченому ч.13 ст.18 Закону України "Про засади функціонування ринку природного газу".

З огляду на викладене та враховуючи, що скаржник в силу ст. 33 ГПК України не довів в установленому законом порядку тих обставин, на які він посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, колегія суддів не вбачає підстав для задоволення касаційної скарги та скасування оскаржуваної постанови суду апеляційної інстанції у справі № 912/3130/14.

Керуючись ст.ст. 1115, 1117, 1119, 11111, 11113 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України

П О С Т А Н О В И В: