ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 грудня 2015 року Справа № 922/4848/14
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
Іванової Л.Б. - головуючого, Козир Т.П., Шевчук С.Р.,
за участю прокурора ГПУ Романова Р.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві касаційну скаргу Харківської міської ради на постанову Харківського апеляційного господарського суду від 29 липня 2015 року у справі Господарського суду Харківської області за позовом Заступника прокурора Харківської області в інтересах держави в особі Харківської міської ради до Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Харківській області та ТОВ "Ланет Україна" про зобов'язання вчинити дії,
УСТАНОВИВ:
У жовтні 2014 року Заступник прокурора Харківської області звернувся до суду з позовом в інтересах держави в особі Харківської міської ради (далі - позивач) до Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Харківській області (далі - відповідач-1) та ТОВ "Ланет Україна" (далі - відповідач-2) з позовом про зобов'язання відповідача-2 привести у попередній, тобто, такий, що існував до початку здійснення реконструкції, стан приміщення 1 поверху №4-1-:-4-10, загальною площею 63,5 кв.м. у житловому будинку літ. "А-9" за адресою: АДРЕСА_1.
Позовні вимоги обгрунтовані невиконанням відповідачем-2 приписів про приведення будівлі у відповідність до вимог чинного законодавства.
Рішенням Господарського суду Харківської області від 15 травня 2015 року в задоволенні позову відмовлено.
Постановою Харківського апеляційного господарського суду від 29 липня 2015 року апеляційну скаргу Харківської міської ради залишено без задоволення, рішення Господарського суду Харківської області від 15 травня 2015 року залишено без змін.
У касаційній скарзі Харківська міська рада просить скасувати рішення Господарського суду Харківської області від 15 травня 2015 року та постанову Харківського апеляційного господарського суду від 29 липня 2015 року, прийняти нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
Посилається на порушення судами попередніх інстанцій норм ст. 9 Закону України "Про архітектурну діяльність", ст. 36, п. 8 ст. 39 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності",
Вказує, що на час виконання будівельних робіт у відповідача-2 були відсутні дозвільні документи, а реконструкцію приміщень здійснено самовільно.
Представники Харківської міської ради та відповідачів у судове засідання не з'явились.
Враховуючи, що про час та місце розгляду касаційної скарги Харківська міська рада та відповідачі повідомлені належним чином, суд вважає за можливе розглянути справу за їх відсутності.
Заслухавши пояснення прокурора, обговоривши доводи касаційної скарги та вивчивши матеріали справи, суд вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що 29 серпня 2011 року між Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_5 та TOB "Ланет Україна" укладено договір купівлі-продажу, посвідчений приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу Зубарєвим І.Ю. та зареєстрований в реєстрі за № 8311, відповідно до умов якого на користь відповідача-2 відчужено нежитлові приміщення 1-го поверху № 4-1-:-4-10 в літ. "А-9" загальною площею 63,5 кв.м., що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1.
Рішенням Господарського суду Харківської області від 3 жовтня 2012 року у справі № 5023/3730/12 визнано право власності ТОВ "Ланет Україна" на нежитлові приміщення 1-го поверху № 4-1-:-4-10 в літ. "А-9" загальною площею 63,5 кв.м., що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1.
Постановою Харківського апеляційного господарського суду від 4 березня 2013 року у вказаній справі рішення місцевого господарського суду скасовано, у позові відмовлено.
Обгрунтовуючи заявлені вимоги, прокурор посилається на те, що вказане приміщення самовільно за власні кошти реконструйовано TOB "Ланет Україна" протягом 2011 року, а саме, демонтовано несучу перегородку між приміщеннями 4-3 та 4-2, розібрано комірні приміщення 4- 9 та 4-10, та на місці раніше існуючого балкону влаштовано окремий вхід (ґанок зі сходами). Окремий вхід з нежитлових приміщень здійснюється через існуючі раніше двері без зміни розмірів дверного прорізу, тобто, без зміни розміру стіни житлового будинку.
Разом з тим, згідно акту обстеження земельної ділянки № 274 від 31 липня 2013 року, складеного інспектором Держсільгоспінспекції у Харківській області, документи на право власності або користування земельною ділянкою, на якій розташовані спірні об'єкти самочинного будівництва, не оформлені. Землі відносяться до комунальної форми власності, категорія: землі житлової та громадської забудови.
Прокурор також зазначив, що в ході перевірки встановлено, що спірні нежитлові приміщення реконструйовано без відповідного дозволу, без розроблення проекту та його затвердження, що істотно порушує будівельні норми та правила, а також суперечить суспільним інтересам, а приведення цього об'єкту до вимог проекту є неможливим, збереження також є неможливим, а тому ТОВ "Ланет Україна" зобов'язаний привести приміщення 1 поверху № 4-1-:-4-10, загальною площею 63,5 кв.м. у житловому будинку літ. "А-9" за адресою: АДРЕСА_1, у стан, що існував до початку здійснення реконструкції.
Відповідно до ст. 9 Закону України "Про архітектурну діяльність" будівництво (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) об'єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм і правил у порядку, визначеному Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності", яким визначено правові та організаційні основи містобудівної діяльності.
Відповідно до ст. 10 Закону України "Про архітектурну діяльність" для забезпечення під час забудови територій, розміщення і будівництва об'єктів архітектури, додержання суб'єктами архітектурної діяльності затвердженої містобудівної та іншої проектної документації, вимог вихідних даних, а також з метою захисту державою прав споживачів будівельної продукції, здійснюється в установленому законодавством порядку державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд. Державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю.
Згідно ст. 7 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" управління у сфері містобудівної діяльності здійснюється шляхом, зокрема, контролю за дотриманням законодавства у сфері містобудівної діяльності, вимог державних будівельних норм, стандартів і правил, положень містобудівної документації всіх рівнів, вихідних даних для проектування об'єктів містобудування (далі - вихідні дані), проектної документації.
Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю є єдиним органом державної влади, уповноваженим на встановлення факту готовності об'єкту до експлуатації. Прийняття в експлуатацію об'єктів проводиться шляхом реєстрації Державною архітектурно-будівельною інспекцією та її територіальними органами поданої замовником декларації про готовність об'єкта до експлуатації або на підставі акта готовності об'єкта до експлуатації шляхом видачі Інспекцією сертифікату.
Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.
Полный текстCopyright © 2014-2026 «Протокол». Все права защищены.