Главная Сервисы для юристов База решений “Протокол” Постанова ВГСУ від 09.04.2014 року у справі №919/1096/13

Постанова ВГСУ від 09.04.2014 року у справі №919/1096/13

27.02.2017
Автор:
Просмотров : 224

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 квітня 2014 року Справа № 919/1096/13

Вищий господарський суд України у складі колегії:

головуючого:Черкащенка М.М.,суддів:Нєсвєтової Н.М., Студенця В.І. (доповідач),за участю представників сторін позивача - не з'явився; відповідача 1 - не з'явився; відповідача 2 - не з'явився; третьої особи - не з'явився; прокурор - Сіромашенко Р.Л.;розглянувши касаційну скаргу Управління з питань земельних, водних відносин та містобудування Севастопольської міської радина постановуСевастопольського апеляційного господарського суду від23.01.2014у справі № 919/1096/13за позовомПрокурора міста Севастополя в інтересах держави в особі Севастопольської міської радидоУправління з питань земельних, водних відносин та містобудування Севастопольської міської ради Приватного підприємства "Тейя"третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача Головне управління Державної казначейської служби України в місті Севастополіпровизнання недійсними рішення комітету з конкурсних торгів та договору про закупівлю за державні кошти

В С Т А Н О В И В:

Прокуратура міста Севастополя звернулася до Господарського суду міста Севастополя в інтересах держави в особі Севастопольської міської ради до Управління з питань земельних, водних відносин та містобудування Севастопольської міської ради, Приватного підприємства "Тейя" (далі - ПП "Тейя") про визнання недійсним рішення комітету з конкурсних торгів Управління з питань земельних, водних відносин та містобудування Севастопольської міської ради щодо акцепту тендерної пропозиції ПП "Тейя", яке оформлено протоколом оцінки пропозицій конкурсних торгів від 10.06.2013 б/н; визнання недійсним договору про закупівлю послуг за державні кошти від 10.07.2013 № 5-ч, укладеного Управлінням з питань земельних, водних відносин та містобудування Севастопольської міської ради та ПП "Тейя".

Ухвалою Господарського суду міста Севастополя від 20.09.2013 порушено провадження у справі № 919/1096/13 за позовом прокурора міста Севастополя в інтересах держави в особі Севастопольської міської ради до Управління з питань земельних, водних відносин та містобудування Севастопольської міської ради, ПП "Тейя" про визнання недійсними рішення комітету з конкурсних торгів та договору про закупівлю за державні кошти.

Цією ж ухвалою до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача залучено Головне управління Державної казначейської служби України в м. Севастополі.

Рішенням Господарського суду міста Севастополя (суддя Щербаков С.О.) від 03.12.2013 у задоволенні позову відмовлено повністю.

Постановою Севастопольського апеляційного господарського суду (колегія суддів у складі: головуючий суддя Градова О.Г., судді Антонова І.В., Заплава Л.М.) від 23.01.2014 рішення Господарського суду міста Севастополя від 03.12.2013 скасовано. Позов задоволено. Суд визнав недійсним рішення комітету з конкурсних торгів Управління з питань земельних, водних відносин та містобудування Севастопольської міської ради щодо акцепту тендерної пропозиції ПП "Тейя", яке оформлено протоколом оцінки пропозицій конкурсних торгів від 10.06.2013; визнав недійсним договір про закупівлю послуг за державні кошти від 10.07.2013 № 5-ч, укладений між Управлінням з питань земельних, водних відносин та містобудування Севастопольської міської ради та ПП "Тейя".

Не погоджуючись з постановою Севастопольського апеляційного господарського суду від 23.01.2014, Управління з питань земельних, водних відносин та містобудування Севастопольської міської ради подало касаційну скаргу, в якій просить постанову суду скасувати та залишити в силі рішення Господарського суду міста Севастополя від 03.12.2013.

Касаційна скарга обґрунтована тим, що судом апеляційної інстанції порушено норми матеріального та процесуального права, а постанова прийнята без повного з'ясування обставин справи.

Окрім того, Управлінням з питань земельних, водних відносин та містобудування Севастопольської міської ради подано заяву про зупинення виконання постанови Севастопольського апеляційного господарського суду від 23.01.2014 до закінчення її перегляду в порядку касації.

Відповідно до ч. 1 ст. 121-1 ГПК України суд касаційної інстанції за заявою сторони чи прокурора або за своєю ініціативою може зупинити виконання оскарженого рішення господарського суду до закінчення його перегляду в порядку касації.

Розглянувши зазначену заяву, враховуючи немайновий характер матеріально-правової вимоги заявленої позивачем, а також те, що постанова суду апеляційної інстанції не передбачає вчинення певних дій з її примусового виконання, то колегія суддів не знайшла підстав для задоволення заяви про зупинення виконання судового рішення, з огляду на її необґрунтованість.

Ухвалою Вищого господарського суду України від 24.03.2014 касаційну скаргу прийнято до провадження та призначено до розгляду на 09.04.2014.

Відповідно до розпорядження Секретаря четвертої судової палати Вищого господарського суду України від 07.04.2014 № 05-05/126 у зв'язку з перебуванням судді Жукової Л.В. у відпустці, для розгляду справи № 919/1096/13, призначеної до перегляду в касаційному порядку на 09.04.2014 колегією суддів у складі: головуючий-суддя Черкащенко М.М., судді Жукова Л.В., Студенець В.І., сформовано колегію суддів у такому складі: головуючий-суддя Черкащенко М.М., судді Нєсвєтова Н.М., Студенець В.І.

Колегія суддів, розглянувши наявні матеріали, заслухавши пояснення прокурора, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування норм матеріального і процесуального права вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.

Як встановлено господарськими судами рішенням комітету з конкурсних торгів Управління з питань земельних, водних відносин та містобудування Севастопольської міської Ради, оформленим протоколом № 4 від 19.03.2013 було вирішено провести відкриті торги, зокрема щодо закупівлі послуг з розробки проекту землеустрою по встановленню меж прибережної захисної смуги уздовж узбережжя Чорного моря (із пляжною зоною).

Головою комітету з конкурсних торгів Управління з питань земельних, водних відносин та містобудування Севастопольської міської Ради 25.03.2013 затверджено документацію конкурсних торгів щодо предмету закупівлі - розробки проекту землеустрою по встановленню меж прибережної захисної смуги уздовж узбережжя Чорного моря (із пляжною зоною).

Рішенням комітету з конкурсних торгів Управління від 10.06.2013, яке оформлене протоколом оцінки пропозицій учасників процедури закупівлі послуг з розробки проекту землеустрою по встановленню меж прибережної захисної смуги уздовж узбережжя Чорного моря (із пляжною зоною) переможцем торгів було визнано ПП "Тейя", як таке, що надало найбільш економічно вигідну пропозицію.

За результатами проведеної процедури закупівлі між Управлінням з питань земельних, водних відносин та містобудування Севастопольської міської Ради та переможцем - ПП "Тейя" було укладено договір про закупівлю послуг за державні кошти № 5-ч від 10.07.2013, за умовами якого ПП "Тейя" зобов'язувалось до 10.09.2013 надати послуги Управлінню з питань земельних, водних відносин та містобудування Севастопольської міської Ради з розробки проекту землеустрою по встановленню прибережно-захисної смуги уздовж узбережжя Чорного моря (із пляжною зоною), а останній в свою чергу - прийняти та оплатити надані послуги згідно умовам цього договору.

Предметом спору у даній справі є матеріально-правова вимога, заявлена прокуратурою міста Севастополя в інтересах держави в особі Севастопольської міської ради до Управління з питань земельних, водних відносин та містобудування Севастопольської міської ради та ПП "Тейя" про визнання недійсним рішення комітету з конкурсних торгів Управління з питань земельних, водних відносин та містобудування Севастопольської міської ради щодо акцепту тендерної пропозиції ПП "Тейя", яке оформлено протоколом оцінки пропозицій конкурсних торгів від 10.06.2013 б/н; визнання недійсним договору про закупівлю послуг за державні кошти від 10.07.2013 № 5-ч, укладеного Управлінням з питань земельних, водних відносин та містобудування Севастопольської міської ради та ПП "Тейя".

Підставами позову прокуратурою міста Севастополя визначено ту обставину, що Управлінням з питань земельних, водних відносин та містобудування Севастопольської міської ради в порушення п. 3 ч. 1 ст. 29 Закону України "Про здійснення державних закупівель" не було відхилено пропозицію учасника процедури закупівлі ПП "Тейя", яка не відповідає умовам документації конкурсних торгів від 25.03.2013, а саме кваліфікаційні дані переможця процедури закупівлі ПП "Тейя" не відповідають затвердженим кваліфікаційним критеріям.

Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив із того, що рішення комітету з конкурсних торгів Управління з питань земельних, водних відносин та містобудування Севастопольської міської Ради щодо акцепту тендерної пропозиції ПП "Тейя", яке оформлено протоколом оцінки пропозицій конкурсних торгів від 10.06.2013 було прийнято Управлінням із дотриманням вимог Закону України "Про здійснення державних закупівель", а тому відсутні правові підстави для визнання його та спірного договору недійними.

Суд апеляційної інстанції, скасовуючи рішення місцевого господарського суду та приймаючи нове рішення про задоволення позову, встановив, що пропозиція ПП "Тейя" фактично не відповідала умовам документації конкурсних торгів, що було підставою для відхилення засновником конкурсу пропозиції такого учасника і, як наслідок, невизнання його переможцем та неукладення з ним договору. Однак вказані вимоги закону були порушені, а тому на підставі ч. 1 ст. 203 та ст. 215 ЦК України такий договір є недійсним.

Закон України "Про здійснення державних закупівель" встановлює правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг за державні кошти.

Метою цього Закону є створення конкурентного середовища у сфері державних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції, забезпечення раціонального та ефективного використання державних коштів.