Главная Сервисы для юристов База решений “Протокол” Постанова ВГСУ від 08.12.2015 року у справі №910/6938/15-г

Постанова ВГСУ від 08.12.2015 року у справі №910/6938/15-г

27.02.2017
Автор:
Просмотров : 133

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 грудня 2015 року Справа № 910/6938/15-г

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів :

головуючого суддіМалетича М.М.,суддів:Круглікової К.С.(доповідач), Мамонтової О.М., розглянувши касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Гєлліос Лтд" на постановуКиївського апеляційного господарського суду від 06.10.2015у справі№ 910/6938/15-г Господарського суду міста Києва за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Гєлліос Лтд" доПублічного акционерного товариства "Київенерго" пророзірвання договору за участю представників сторін:позивача:Шандалєсов В.А.,відповідача:Браницький Д.Ю.,

В С Т А Н О В И В:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Гєлліос Лтд" звернулось до Господарського суду міста Києва з позовом до Публічного акционерного товариства "Київенерго" про розірвання договору.

Позовні вимоги позивач обґрунтовував тим, що договір укладений 16.11.2012р. за № 11406, було укладено з метою обслуговування об'єкта позивача, який було вилучено з володіння позивача.

Рішенням господарського суду міста Києва від 08.06.2015 у справі № 910/6938/15-г позовні вимоги задоволено повністю.

Постановою Київського апеляційного господарського суду від 06.10.2015 рішення місцевого господарського суду скасовано. Прийняте нове рішення, яким у позові відмовлено.

Не погоджуючись з постановою апеляційного суду, ТОВ "Гєлліос Лтд" звернулося до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на неправильне застосування апеляційним судом норм матеріального та процесуального права, просить постанову Київського апеляційного господарського суду від 06.10.2015 скасувати, а рішення господарського суду міста Києва від 08.06.2015 залишити без змін.

Колегія суддів, беручи до уваги межі перегляду справи у касаційній інстанції, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши наявні матеріали справи на предмет правильності юридичної оцінки обставин справи, вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню, постанова апеляційного господарського суду - скасуванню із залишенням в силі рішення місцевого господарського суду з таких підстав.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції зазначив, що позивачем було належним чином повідомлено відповідача про припинення ним, як споживачем, користування електричною енергією на території пансіонату "Джерело" та зазначено про необхідність негайного припинення електропостачання. Чинне законодавство України прямо встановлює обов'язок відповідача здійснити відключення електропостачання в випадках, що перелічені вище. Всі зазначені обов'язкові умови відключення, мають місце станом на сьогоднішній день у ситуації, що склалась на території пансіонату позивача, якому здійснюється електропостачання за договором, укладеним з відповідачем.

Скасовуючи рішення місцевого господарського суду та відмовляючи у задоволенні позову, суд апеляційної інстанції зазначив, що відповідно до п.9.4 договору передбачено право позивача розірвати договір за власною ініціативою, проте позивачем не подано суду доказів звернення до відповідача з такою заявою. Також апеляційний суд вказав, що позивачем не подано суду обґрунтування та доказів наявності умов для розірвання договору в зв'язку з істотною зміною обставин, передбачених ч.2 ст.652 Цивільного кодексу України, а також істотного порушення відповідачем умов договору, тому відсутні підстави для розірвання укладеного між сторонами договору.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, а висновки суду апеляційної інстанції вважає помилковими з огляду на наступне.

Як встановлено судами попередніх інстанцій, між ТОВ "Гєлліос ЛТД" (далі - позивач) та ПАТ "Київенерго" (далі - відповідач) було укладено договір про постачання електроенергії від 16.11.2012 року № 11406.

За вказаним договором ПАТ "Київенерго" надає ТОВ "Гєлліос ЛТД" послуги за адресою м. Київ, Пуща-Водиця, вул. Курортна, 4. За цією адресою знаходиться комплекс споруд пансіонату "Джерело", власником яких є ТОВ "Гєлліос ЛТД".

Як вказує позивач, наприкінці червня 2014 року відбулося збройне захоплення території та об'єктів Пансіонату особами, що не мають до них жодного юридичного чи іншого відношення. Зазначені особи заблокували діяльність компанії та станом на день звернення до суду створюють умови задля власного збагачення, використовуючи шахрайські схеми. Одночасно, особи, що захопили територію пансіонату здійснили заселення його приміщень невідомими особами.

На підтвердження вказаного позивачем були надані докази, які є в матеріалах справи.

При цьому, представники позивача, як єдиного власника пансіонату "Джерело", не мають можливості взагалі потрапити на його території, здійснити обстеження електричних мереж на предмет їх справності та небезпечності. За таких умов, позивач фактично позбавлений можливості здійснювати власні зобов'язання передбачені договором.

Також, позивач позбавлений можливості та фактично не споживає електричну енергію, що поставляється відповідачем, внаслідок чого вважає, що договір про постачання електричної енергії, укладеної з відповідачем має бути розірвано.

Згідно зі ст. 1 Закону України "Про електроенергетику" споживачі енергії - суб'єкти господарської діяльності та фізичні особи, що використовують енергію для власних потреб на підставі договору про її продаж та купівлю.

Відповідно до статей 627, 629 Цивільного кодексу України сторони є вільними в укладенні договорів, виборі контрагента та визначенні умов договору. Договір є обов'язковим для виконання. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.

Пунктом 1.2 Правил користування електричною енергією, затверджених постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 31.07.1996 № 28 (далі - Правила) визначено, що споживач електричної енергії - це юридична або фізична особа, що використовує електричну енергію для забезпечення потреб власних електроустановок на підставі договору. Електрична енергія - енергоносій, який виступає на ринку як товар, що відрізняється від інших товарів особливими споживчими якостями та фізико-технічними характеристиками (одночасність виробництва та споживання, неможливість складування, повернення, переадресування), які визначають необхідність регулювання та регламентації використання цього товару.

Відповідно до 6.18 Правил, у разі звільнення займаного приміщення та/або остаточного припинення користування електричною енергією споживач зобов'язаний повідомити постачальника електричної енергії та (у разі наявності відповідного договору) електропередавальну організацію або основного споживача не пізніше ніж за 20 робочих днів до дня звільнення приміщення та/або остаточного припинення користування електричною енергією та надати заяву щодо розірвання договору, і в цей самий термін здійснити сплату всіх видів платежів, передбачених відповідними договорами, до заявленого споживачем дня звільнення приміщення та/або остаточного припинення користування електричною енергією включно.

Постачальник електричної енергії зобов'язаний припинити постачання електричної енергії за договором, а електропередавальна організація (основний споживач) - передачу електричної енергії (спільне використання технологічних електричних мереж) з заявленого споживачем дня звільнення приміщення та/або остаточного припинення користування електричною енергією.

У разі неповідомлення або несвоєчасного повідомлення споживачем постачальника електричної енергії та (у разі наявності відповідного договору) електропередавальну організацію або основного споживача про звільнення приміщення та/або остаточного припинення користування електричною енергією споживач зобов'язаний здійснювати оплату спожитої на таких об'єктах електричної енергії та інших платежів, виходячи з умов відповідних договорів.

Як вірно було встановлено судом першої інстанції, на виконання вказаних вимог позивачем було належним чином повідомлено відповідача про припинення ним, як споживачем, користування електричною енергією на території пансіонату "Джерело" та зазначено про необхідність негайного припинення електропостачання (копії листів наявні в матеріалах справи).

Крім того, п. 7.5. Правил встановлено, що Постачальник електричної енергії (електропередавальна організація або основний споживач за погодженням постачальника електричної енергії) зобов'язаний, попередивши споживача не пізніше ніж за три робочих дні, припинити повністю або частково постачання йому електричної енергії (передачу або спільне використання технологічних електричних мереж), у тому числі на виконання припису представника відповідного органу виконавчої влади, зокрема, у разі: 1) відсутності персоналу для обслуговування електроустановок споживача або договору на обслуговування електроустановок (на виконання припису представника відповідного органу виконавчої

Юридические оговорки

Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

Полный текст