Главная Сервисы для юристов База решений “Протокол” Постанова ВГСУ від 08.02.2017 року у справі №908/1134/15-г

Постанова ВГСУ від 08.02.2017 року у справі №908/1134/15-г

13.02.2017
Автор:
Просмотров : 276

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 лютого 2017 року Справа № 908/1134/15-г Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

головуючогоГубенко Н.М.суддівБарицької Т.Л. Картере В.І.розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Східний Альянс"на ухвалу від та на постанову відГосподарського суду Запорізької області 09.08.2016 Донецького апеляційного господарського суду 07.11.2016за скаргоюТовариства з обмеженою відповідальністю "Східний Альянс"на дії Відділу державної виконавчої служби Краматорського міського управління юстиції Головного територіального управління юстиції у Донецькій областіу справі№ 908/1134/15-гГосподарського судуЗапорізької областіза позовомДержавного підприємства "Придніпровська залізниця" в особі Відокремленого підрозділу "Дніпропетровська дирекція залізничних перевезень" доТовариства з обмеженою відповідальністю "Східний Альянс"простягнення штрафу

у судовому засіданні взяли участь представники:

- позивача повідомлений, але не з'явився;- відповідача - ВДВС повідомлений, але не з'явився; повідомлений, але не з'явився;ВСТАНОВИВ:

09.06.2016 Товариство з обмеженою відповідальністю "Східний Альянс" звернулось до Господарського суду Запорізької області зі скаргою на дії Відділу державної виконавчої служби Краматорського міського управління юстиції Головного територіального управління юстиції у Донецькій області, в якій просило визнати неправомірними дії Відділу державної виконавчої служби Краматорського міського Управління юстиції Головного територіального Управління юстиції у Донецькій області щодо відкриття виконавчого провадження за наказом виданим 03.06.2015 Господарським судом Запорізької області на виконання рішення від 05.05.2015 у справі № 908/1134/15-г, яке набрало законної сили 29.05.2015; - скасувати постанову про відкриття виконавчого провадження від 25.03.2016; - визнати неправомірними дії Відділу державної виконавчої служби Краматорського міського Управління юстиції Головного територіального Управління юстиції у Донецькій області щодо накладення арешту на кошти, що містяться на рахунках ТОВ "Східний Альянс" за наказом, виданим 03.06.2015 Господарським судом Запорізької області на виконання рішення від 05.05.2015 у справі № 908/1134/15-г, яке набрало законної сили 29.05.2015; - скасувати постанову про накладення арешту на грошові кошти ТОВ "Східний Альянс" від 25.04.2016.

Ухвалою Господарського суду Запорізької області від 09.08.2016 у справі № 908/1134/15-г (суддя Азізбекян Т.А.), залишеною без змін постановою Донецького апеляційного господарського суду від 07.11.2016 (колегія суддів у складі: Сгара Е.В. - головуючий суддя, судді М'ясищев А.М., Склярук О.І.), відмовлено у задоволенні скарги Товариства з обмеженою відповідальністю "Східний Альянс" на дії Відділу державної виконавчої служби Краматорського міського управління юстиції Головного територіального управління юстиції у Донецькій області.

Не погоджуючись з ухвалою місцевого господарського суду та постановою суду апеляційної інстанції, Товариство з обмеженою відповідальністю "Східний Альянс" звернулося до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати ухвалу Господарського суду Запорізької області від 09.08.2016 та постанову Донецького апеляційного господарського суду від 07.11.2016 у справі № 908/1134/15-г, та прийняти нове рішення, яким скаргу задовольнити.

Обґрунтовуючи підстави звернення з касаційною скаргою, скаржник посилається на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права.

Усіх учасників судового процесу відповідно до статті 1114 ГПК України належним чином повідомлено про час і місце розгляду касаційної скарги.

Ознайомившись з матеріалами та обставинами справи на предмет надання їм судами попередніх судових інстанцій належної юридичної оцінки та повноти встановлення обставин справи, дотримання норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Вищого господарського суду України дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено судами попередніх інстанцій та вбачається із матеріалів справи, рішенням Господарського суду Запорізької області від 05.05.2015 у справі № 908/1134/15-г задоволено позов Державного підприємства "Придніпровська залізниця" про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Східний Альянс" на користь Державного підприємства "Придніпровська залізниця" 56 175,00 грн. штрафу за неправильно визначену масу вантажу, та стягнуто судовий збір у розмірі 1827,00 грн., про що 03.06.2015 було видано відповідний наказ від 29.05.2015.

Державне підприємство "Придніпровська залізниця" звернулось до Відділу державної виконавчої служби Краматорського міського управління юстиції із заявою про відкриття виконавчого провадження з примусового виконання наказу господарського суду Запорізької області № 908/1134/15-г від 29.05.2015.

25.03.2016 Державним виконавцем Відділу державної виконавчої служби Краматорського міського управління юстиції було винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП № 50632638 з примусового виконання наказу Господарського суду Запорізької області № 908/1134/15-г від 29.05.2015.

25.04.2016 Державним виконавцем Відділу державної виконавчої служби Краматорського міського управління юстиції було винесено постанови про арешт коштів боржника в межах суми звернення стягнення - 63802,20 грн.

Обґрунтовуючи підстави звернення до суду із скаргою на дії Відділу державної виконавчої служби Краматорського міського управління юстиції Головного територіального управління юстиції у Донецькій області, Товариство з обмеженою відповідальністю "Східний Альянс" посилається на те, що на момент відкриття виконавчого провадження та накладення арешту на кошти відповідача, боржник був зареєстрований за адресою: 86023, Донецька область, Ясинуватський район, смт. Желанне, вул. Залізнична, 20а, у зв'язку із чим виконавчий документ підлягає виконанню Ясинуватським міськрайонним управлінням юстиції Донецької області, в той час як спірні постанови були винесені Краматорським міським управлінням юстиції Головного територіального управління юстиції та направлялися на адресу божника: 83028, Донецька область, м. Донецьк, вул. Травнева, буд. 66.

Відповідно до ст. 1212 Господарського процесуального кодексу України (в редакції чинній на момент вчинення оскаржуваних дій) скарги на дії чи бездіяльність органів Державної виконавчої служби щодо виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів можуть бути подані стягувачем, боржником або прокурором протягом десяти днів з дня вчинення оскаржуваної дії, або з дня, коли зазначеним особам стало про неї відомо, або з дня, коли дія мала бути вчинена.

Згідно із ст. 124 Конституції України судові рішення є обов'язковими до виконання на всій території України.

Стаття 115 ГПК України містить імперативний припис про те, що рішення, ухвали, постанови господарського суду, що набрали законної сили, є обов'язковими на всій території України і виконуються у порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження".

Відповідно до ч. 1 ст. 116 ГПК України виконання рішення господарського суду провадиться на підставі виданого ним наказу, який є виконавчим документом.

Виконання судового рішення є невід'ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, законодавчо визначений комплекс дій, спрямованих на захист і відновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави (пункт 2 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 13.12.2012 № 18-рп/2012).

Статтею 1 Закону України "Про виконавче провадження" (в редакції чинній на момент вчинення оскаржуваних дій) передбачено, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Згідно з ст. 17 Закону України "Про виконавче провадження" (в редакції чинній на момент вчинення оскаржуваних дій) примусове виконання рішень здійснюється державною виконавчою службою на підставі виконавчих документів, зокрема, наказів господарських судів.

Підстави для відкриття виконавчого провадження врегульовано ст. 19 Закону України "Про виконавче провадження" (в редакції чинній на момент вчинення оскаржуваних дій). Так, державний виконавець відкриває виконавче провадження на підставі виконавчого документа, зазначеного в статті 17 цього Закону: 1) за заявою стягувача або його представника про примусове виконання рішення; 2) за заявою прокурора у випадках представництва інтересів громадянина або держави в суді; 3) у разі якщо виконавчий лист надійшов від суду на підставі ухвали про надання дозволу на примусове виконання рішення іноземного суду в порядку, встановленому законом; 4) в інших передбачених законом випадках.

Статтею 25 Закону України "Про виконавче провадження" (в редакції чинній на момент вчинення оскаржуваних дій) передбачено, що державний виконавець зобов'язаний прийняти до виконання виконавчий документ і відкрити виконавче провадження, якщо не закінчився строк пред'явлення такого документа до виконання, він відповідає вимогам, передбаченим цим Законом, і пред'явлений до виконання до відповідного органу державної виконавчої служби.

Відповідно до ст. 26 Закону України "Про виконавче провадження" (в редакції чинній на момент вчинення оскаржуваних дій) державний виконавець відмовляє у відкритті виконавчого провадження у разі: 1) пропуску встановленого строку пред'явлення документів до виконання; 2) неподання виконавчого документа, зазначеного у статті 17 цього Закону, та неподання заяви про відкриття виконавчого провадження у випадках, передбачених цим Законом; 3) якщо рішення, на підставі якого видано виконавчий документ, не набрало законної (юридичної) сили, крім випадків, коли воно у встановленому законом порядку допущено до негайного виконання; 4) пред'явлення виконавчого документа до органу державної виконавчої служби не за місцем або не за підвідомчістю виконання рішення; 5) якщо не закінчилася відстрочка виконання рішення, надана судом, яким постановлено рішення; 6) невідповідності виконавчого документа вимогам, передбаченим статтею 18 цього Закону; 61) офіційного оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури; 7) якщо виконавчий документ повернуто стягувачу за його заявою, крім виконавчих документів про стягнення аліментів та інших періодичних платежів; 8) наявності інших передбачених законом обставин, що виключають здійснення виконавчого провадження.

Зі змісту статей 1, 2, 17, 18, 19, 25, 27, 37, 38 Закону України "Про виконавче провадження" вбачається, що примусове виконання рішень судів України відбувається на підставі виконавчих документів, які є основою для відкриття державним виконавцем виконавчого провадження і проведення виконавчих дій (пункт 2 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 13.12.2012 № 18-рп/2012).

Така ж правова позиція викладена в п. 2.2 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 26.06.2013 № 5-рп/2013.

Юридические оговорки

Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

Полный текст