ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 березня 2017 року Справа № 914/796/16
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
Рогач Л.І. - головуючого, доповідача Алєєвої І.В., Дроботової Т.Б.розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Львівської міської радина постановуЛьвівського апеляційного господарського суду від 28.11.2016у справі№ 914/796/16 Господарського судуЛьвівського областіза позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "БІНП ЛТД"до Львівської міської радипровизнання укладеною додаткової угоди до договору оренди землі про поновлення його на новий строк,за участю представників:позивачаРепецький В.В. - предст. дов. від 22.02.2017;відповідачане з'явився
ВСТАНОВИВ:
22.03.2016 Товариство з обмеженою відповідальністю "БІНП ЛТД" подало до господарського суду позов про визнання укладеною додаткової угоди до договору оренди землі у редакції позивача та визнання поновленим договору на той самий строк і на тих самих умовах. В обґрунтування позову позивач вказав, що продовжує користуватися орендованою земельною ділянкою після закінчення дії договору оренди, заперечень проти чого від відповідача у встановлений законодавчо строк не надходило, відтак, договір є поновленим на тих самих умовах в силу положень частини шостої статті 33 Закону України "Про оренду землі", натомість відповідач зволікає в укладенні додаткової угоди про поновлення дії договору оренди, що є обов'язковим за приписами частини восьмої статті 33 цього Закону.
Відповідач проти позову заперечив, вказав, що договір оренди закінчився 30.09.2015, а рішень про поновлення або продовження договору оренди Львівська міська рада не приймала; за відсутності такого рішення зобов'язати міськраду у судовому порядку поновити договір неможливо, оскільки суд не має повноважень приймати рішення щодо розпорядження земельними ділянками; орендар втратив переважне право на укладення договору, оскільки не вніс змін до договору щодо розміру орендної плати, який повинен визначатися відповідно до ухвали Львівської міської ради від 25.12.2014 № 4250 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Львова"; позивач в порушення вимог статті 33 Закону України "Про оренду землі" в жодному із звернень не надав проект додаткової угоди та не врахував, що Управління природних ресурсів та регулювання земельних відносин неодноразово повідомляло його про неможливість поновлення договору оренди землі; обраний позивачем спосіб захисту шляхом визнання укладеною додаткової угоди до договору оренди землі не відноситься до встановлених законом способів захисту цивільного права, а є вимогою про встановлення юридичного факту.
Рішенням Господарського суду Львівської області від 23.05.2016 (суддя Галамай О.З.) позов задоволено; визнано укладеною між Товариством з обмеженою відповідальністю "БІНП ЛТД" та Львівською міською радою додаткову угоду до договору оренди землі (земельної ділянки кадастровий №4610136600:03:001:0018, загальною площею 0,0183 га (в т.ч. в межах червоних ліній площею 0,043 га), зареєстрованого у Львівській міській раді 20.03.2011 за № Г-1038 та в Управлінні Держкомзему у місті Львові 23.07.2011 за № 461010004000332 в редакції, запропонованій позивачем; визнано поновленим на той самий строк і на тих самих умовах договір оренди землі від 20.07.2011 (земельної ділянки кадастровий номер №4610136600:03:001:0018, загальною площею 0,0183 га (у тому числі площею 0,0043га і межах червоних ліній) на вул. Шпитальній, 2 у м. Львові для обслуговування павільйону за рахунок земель житлової та громадської забудови за функцією використання - землі комерції, зареєстрований у Львівській міській раді 20.03.2011 за № Г-1038 та в Управлінні Держкомзему у місті Львові 22.07.2011 за №461010004000332; стягнуто з відповідача на користь позивача 2756,00 грн. судового збору.
Постановою Львівського апеляційного господарського суду від 28.11.2016 (суддя: Зварич О.В. - головуючий, Дубник О.П., Скрипчук О.С.) рішення місцевого господарського суду залишено без змін.
Не погоджуючись з висновками судів попередніх інстанцій, відповідач подав до Вищого господарського суду України касаційну скаргу, в якій просить скасувати судові рішення та прийняти нове рішення про відмову в позові. Касаційну скаргу вмотивовано доводами про порушення судами норм матеріального та процесуального права, а саме: в порушення статей 116, 124 Земельного кодексу України, статей 15, 33 Закону України "Про оренду землі", статті 2 Закону України "Про плату за землю" суди не врахували, що передача земельних ділянок державної або комунальної власності відбувається на підставі відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, а відповідач рішень щодо поновлення договору оренди не приймав, суди не врахували, що договір оренди землі не може бути поновлений на тих самих умовах, оскільки змінилась істотна умова договору - орендна плата, що має визначатися з урахуванням ухвали Львівської міської ради № 4250 від 25.12.2014 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Львова", яка є чинною; позивач в порушення наведених вище норм не надавав проекту додаткової угоди до повідомлення про намір продовжити дію договору оренди землі, а Управління природних ресурсів та регулювання земельних відносин неодноразово повідомляло позивача про неможливість поновлення договору оренди землі; позивач обрав спосіб захисту, який не відповідає вимогам частини другої статті 16 Цивільного кодексу України.
У відзиві на касаційну скаргу та усно у судовому засіданні, позивач заперечив доводи касаційної скарги, наголосивши на законності та обґрунтованості судових рішень.
Відповідач не скористався процесуальним правом на участь у судовому засіданні касаційної інстанції своїх представників.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представника позивача, присутнього у судовому засіданні, перевіривши наявні матеріали справи на предмет правильності юридичної оцінки обставин справи та повноти їх встановлення в рішенні та постанові, колегія суддів вважає, що касаційну скаргу слід залишити без задоволення з таких підстав.
Відповідно до статті 1117 Господарського процесуального кодексу України, переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, касаційна інстанція на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права. Касаційна інстанція не має права встановлювати чи вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові господарського суду або відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати нові докази або додатково перевіряти докази.
Господарські суди попередніх інстанцій встановили, що 20.07.2011 Львівська міська рада (орендодавець) та Товариство з обмеженою відповідальністю "БІНП ЛТД" (орендар) укладено договір оренди землі, відповідно до якого орендодавець на підставі ухвал Львівської міської ради № 899 від 07.06.2007 "Про затвердження Положення про організацію, проведення та оформлення купівлі-продажу у власність або надання в оренду земельних ділянок несільськогосподарського призначення у м. Львові", №2712 від 18.06.2009 "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель м.Львова" (зі змінами), ухвали Львівської міської ради № 37 від 16.12.2010 "Про порядок застосування відкорегованої нормативної грошової оцінки земель м. Львова", №369 від 31.03.2011 "Про деякі питання нарахування та сплати за землекористування у зв'язку із введенням в дію у 2011 році грошової оцінки земель м.Львова" та ухвали Львівської міської ради № 3992 від 30.09.2010 "Про продовження ТзОВ "БІНП ЛТД" терміну оренди земельної ділянки на вул. Шпитальній, 2" надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку, яка знаходиться у м.Львові на вул.Шпитальній, 2 для обслуговування павільйону. В оренду передається земельна ділянка, кадастровий № 4610136600:03:001:0018, загальною площею 0,0183 га, у тому числі під забудовою - 0,0111 га, під твердим покриттям - 0,0072 га (у т.ч. площею 0,0043 га у межах червоних ліній) (пункт 2 договору).
Пунктом 5 договору зазначено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 693573,66 грн.
Відповідно до пункту 8 договір укладено на 5 років - до 30 вересня 2015 року. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 90 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.
Пунктом 9 договору передбачено, що орендна плата вноситься орендарем у формі та розмірі 69357,37 грн. в рік, що становить 10 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки та вноситься щомісячно рівними частинами на розрахунковий рахунок № 33217812700004 до 30-го числа місяця, наступного за звітним.
Розмір орендної плати переглядається відповідно до Закону України "Про оренду землі" та згідно з цим договором у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом (пункт 13 договору оренди землі від 20.07.2011).
Згідно з пунктом 15 договору земельна ділянка передається в оренду для обслуговування павільйону.
Пунктом 20 договору зазначено, що передача земельної ділянки орендарю здійснюється у 3 денний термін після державної реєстрації цього договору за актом її приймання-передачі.
Права та обов'язки сторін визначені в пунктах 28-31 договору.
Сторони погодили, що зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку (пункт 36 договору).
Відповідно до пункту 37 дія договору припиняється, зокрема, у разі закінчення строку, на який його було укладено.
Згідно з пунктом 41 за невиконання або неналежне виконання договору сторони несуть відповідальність відповідно до закону та цього договору.
Пунктом 43 передбачено, що цей договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації.
Договір оренди землі від 20.07.2011 підписаний його сторонами, зареєстрований 20.07.2011 за № Г-1038 у Львівській міській раді та в Управлінні Держкомзему у місті Львові 22.07.2011 за № 461010004000332.
З наявної у справі копії акта приймання-передачі б/н і дати вбачається, що орендодавець передав орендарю в строкове, платне володіння і користування земельну ділянку площею 0,0183 га, яка знаходиться за адресою: м. Львів, вул. Шпитальна, 2 терміном на 5 років для обслуговування павільйону (а.с.54, т.1).
Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.
Полный текстCopyright © 2014-2026 «Протокол». Все права защищены.