Главная Сервисы для юристов База решений “Протокол” Постанова ВГСУ від 06.10.2015 року у справі №910/24069/14

Постанова ВГСУ від 06.10.2015 року у справі №910/24069/14

28.02.2017
Автор:
Просмотров : 229

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 жовтня 2015 року Справа № 910/24069/14 Вищий господарський суд України в складі колегії суддів:

головуючого - суддів:Грейц К.В., Бакуліної С.В., Поляк О.І. (доповідач)розглянувши у відкритому судовому засіданніматеріали касаційної скарги Заступника прокурора Київської областіна постановуКиївського апеляційного господарського суду від 18.06.2015у справі № 910/24069/14 Господарського суду міста Києваза позовомЗаступника прокурора Київської області в інтересах держави в особі Київського обласного та по місту Києву управління лісового та мисливського господарствадо1) Київської обласної ради; 2) ТОВ "Мисливсько-рибальський клуб "Ярик"провизнання незаконним і скасування рішення та визнання недійсним договоруза участю представників: від прокуратури - Савицька О.В., від позивача -не з'явився, від відповідача-1 - не з'явився, від відповідача-2 - Забела В.Ю.

В С Т А Н О В И В:

Рішенням Господарського суду міста Києва від 10.03.2015 (суддя - Борисенко І.І.) у справі № 910/24069/14 позов задоволено повністю. Визнано незаконним та скасовано рішення Київської обласної ради №292-15-VI від 07.02.2012 "Про закріплення мисливських угідь за товариством з обмеженою відповідальністю "Мисливсько-рибальський клуб "Ярик"; визнано недійсним договір про умови ведення мисливського господарства від 05.02.2013, укладений між Київським обласним та по місту Києву управлінням лісового та мисливського господарства і ТОВ "Мисливсько-рибальський клуб "Ярик".

Постановою Київського апеляційного господарського суду від 16.06.2015 вказане рішення місцевого господарського суду у даній справі скасовано. Прийнято нове рішення про відмову у позові повністю.

Не погоджуючись із зазначеною постановою, заступник прокурора Київської області звернувся до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, у якій просить її скасувати, залишивши в силі рішення господарського суду першої інстанції у даній справі, посилаючись при цьому на неправильне застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального права.

Відзиву на касаційну скаргу не надходило.

У призначене судове засідання з'явився прокурор та представник відповідача-2, представники позивача та відповідача-1 своїм процесуальним правом на участь у судовому засіданні не скористалися.

Розглянувши матеріали касаційної скарги, заслухавши пояснення прокурора та представника відповідача-2, перевіривши повноту встановлення обставин справи та правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального і процесуального права, колегія суддів Вищого господарського суду України дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Як встановлено судами попередніх інстанцій, рішенням шостого скликання Київської обласної ради від 07.02.2012 № 292-15-VI було припинено право користування мисливськими угіддями Дубраво-Ленінському мисливському господарству Центральної ради товариства військових мисливців і рибалок збройних сил України (пункт 1 рішення) та надано мисливські угіддя загальною площею 30 800 га в межах згідно з додатком 1 у користування строком на 49 років ТОВ "Мисливсько-рибальський клуб "Ярик" для ведення мисливського господарства.

Відповідно до додатку визначений опис меж мисливських угідь, наданих у користування ТОВ "Мисливсько-рибальський клуб "Ярик", а саме: з півночі від селища міського типу Бородянка автодорогою до селища міського типу Немішаєве, зі сходу: від селища міського типу Немішаєве автодорогою через село Кизинці, село Хмільна, село Миколаївка, село Любимівка до автодороги Київ-Житомир, з півдня від села Любимівка автодорогою Київ-Житомир до повороту на селище міського типу Макарів в селі Калинівка, з сходу: від села Калинівка автодорогою через селище міського типу Макарів, село Липівка село Андріївка, село Вабля до селища міського типу Бородянка.

Пунктом 4.1. рішення зобов'язано Київське обласне управління лісового та мисливського господарства укласти в установленому порядку договір з ТОВ "Мисливсько-рибальський клуб "Ярик" про умови ведення мисливського господарства в мисливських угіддях, що надані Товариству у користування.

Також судами встановлено, що на підставі вказаного рішення Київської обласної ради між Київським обласним та по місту Києву управлінням лісового та мисливського господарства та ТОВ "Мисливсько-рибальський клуб "Ярик" 05.02.2013 було укладено договір про умови ведення мисливського господарства.

Відповідно до пункту 1.1 вказаного договору ТОВ "Мисливсько-рибальський клуб "Ярик" терміном до 07.02.2061 надано мисливські угіддя для ведення мисливського господарства загальною площею 30 800 га, у тому числі лісові угіддя - 9 754 га, польові - 15 426 га, водно-болотні - 1 030 га, інші землі - 4 590 га.

Встановлено судами і те, що надані відповідачу-2 у користування мисливські угіддя знаходяться у межах Макарівського та Бородянського районів Київської області.

Так, згідно з довідкою управління Держземагенства у Макарівському районі від 18.04.2014 № 01-12/1012 з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за землекористувачами, угіддями, відповідно до річного звіту про наявність та розподіл земель району (форма 6-зем) станом на лютий 2012 року в межах мисливських угідь, наданих у користування ТОВ "Мисливсько-рибальський клуб "Ярик" знаходились землі, які розташовані частково на території Макарівської селищної, Андріївської, Гавронщинської, Колонщинської, Копилівської, Липівської, Маковищанської та Плахтянської сільських рад Макарівського району Київської області.

Відповідно до довідки управління Держкомзему у Бородянському районі вих. № 355 від 03.02.2012, виданої ТОВ "Мисливсько-рибальський клуб "Ярик" земельні ділянки загальною площею 12 544 га розташовані в межах Бородянського району на території Клавдієво-Тарасівської селищної ради, Немішаєвської селищної ради, Бородянської селищної ради; Пилиповицької сільської ради, Микулицької сільської ради, Козинцівської сільської ради; Дружнянської сільської ради, Новогребельської сільської ради.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що спірне рішення Київської обласної ради приймалося за відсутності згоди більшості землевласників, на земельних ділянках яких знаходяться мисливські угіддя, що надані ТОВ "Мисливсько-рибальський клуб "Ярик", зокрема, погодження на передачу спірних мисливських угідь відповідачу-2 не було надано Колонщинською сільською радою, Плахтянською сільською радою, Гаврощинською сільською радою, Дружнянською сільською радою, Пилиповецькою сільською радою, Немішаївською селищною радою, Бородянською селищною радою та Козинцівською сільською радою, що, на думку суду, суперечить вимогам статті 22 Закону України "Про мисливське господарство та полювання".

Встановивши вказані обставини справи, місцевий господарський суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню з огляду на порушення Київською обласною радою процедури, без обов'язкового погодження передачі у користування мисливських угідь із землевласниками.

Однак, господарський суд апеляційної інстанції, не погоджуючись з таким висновком суду першої інстанції, зазначив про помилковий висновок суду щодо необхідності надання сільськими, селищними та міськими радами, як власниками земельних ділянок комунальної власності у межах населених пунктів, погодження на користування мисливськими угіддями, з огляду на заборону нормами чинного законодавства ведення мисливського господарства та полювання в межах населених пунктів.

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду апеляційної інстанції з огляду на наступне.

Відповідно до приписів ст. 13 Конституції України землі є об'єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією. Способи захисту прав на земельні ділянки визначені ст. 152 ЗК України. За приписами наведеної норми, держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється, зокрема, шляхом визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Згідно з приписами ч. 1 ст. 21 ЦК України суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси. Отже, підставами для визнання недійсним акта (рішення) є невідповідність його вимогам законодавства або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт і, одночасно, порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів позивача у справі. Якщо за результатами розгляду справи факту такого порушення не встановлено, у господарського суду немає правових підстав для задоволення позову.

Закон України "Про мисливське господарство та полювання" визначає правові, економічні та організаційні засади діяльності юридичних і фізичних осіб у галузі мисливського господарства та полювання, забезпечує рівні права усім користувачам мисливських угідь у взаємовідносинах з органами державної влади щодо ведення мисливського господарства, організації охорони, регулювання чисельності, використання та відтворення тваринного світу.

Відповідно до ст. 1 вказаного Закону мисливські угіддя - це ділянки суші та водного простору, на яких перебувають мисливські тварини і які можуть бути використані для ведення мисливського господарства. Користувачами мисливських угідь є спеціалізовані мисливські господарства, інші підприємства, установи та організації, в яких створені спеціалізовані підрозділи для ведення мисливського господарства з наданням в їх користування мисливських угідь.

Згідно з ч. 1 ст. 22 цього Закону у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, мисливські угіддя для ведення мисливського господарства надаються у користування Верховною Радою Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими радами за поданням територіального органу спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань лісового і мисливського господарства та полювання, погодженим з Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями, територіальними органами спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища, а також власниками або користувачами земельних ділянок.

Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 6 Закону України "Про мисливське господарство та полювання" у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, до повноважень спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань лісового і мисливського господарства та полювання належить подання документів з питань надання у користування мисливських угідь.

Судом апеляційної інстанції установлено та підтверджується матеріалами справи, що Київським обласним управлінням лісового та мисливського господарства, як спеціально уповноваженим органом виконавчої влади з питань лісового і мисливського господарства та полювання у Київській області, направлено до Київської обласної ради подання щодо надання ТОВ "Мисливсько-рибальський клуб "Ярик" у користування мисливських угідь площею 30 800 га.