Главная Сервисы для юристов База решений “Протокол” Постанова ВГСУ від 05.05.2015 року у справі №910/12082/14

Постанова ВГСУ від 05.05.2015 року у справі №910/12082/14

27.02.2017
Автор:
Просмотров : 258

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 травня 2015 року Справа № 910/12082/14

Вищий господарський суд у складі колегії суддів:головуючого суддіЄвсікова О.О.,суддівБарицької Т.Л., Попікової О.В.,розглянувши касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Укртрансгаз"на постановуКиївського апеляційного господарського суду від 04.03.2015 р. (головуючий суддя Корсакова Г.В., судді Тищенко А.І., Хрипун О.О.)та на рішенняГосподарського суду міста Києва від 21.11.2014 р. (суддя Отрош І.М.)у справі№ 910/12082/14 Господарського суду міста Києваза позовомПублічного акціонерного товариства "Укртрансгаз"доДержавного агентства резерву Українипрозобов'язання укласти договір,за участю представниківпозивачаОвдіна Ю.Б.,відповідачівБрега Т.М.,

В С Т А Н О В И В:

Публічне акціонерне товариство "Укртрансгаз" звернулось до Господарського суду міста Києва з позовом до Державного агентства резерву України про зобов'язання укласти Договір № 1404000707 на зберігання (закачування, відбір, зберігання) природного газу від 16.04.2014 р. в редакції Публічного акціонерного товариства "Укртрансгаз".

Рішенням Господарського суду міста Києва від 21.11.2014 р. у справі №910/12082/14, залишеним без змін постановою Київського апеляційного господарського суду від 04.03.2015 р., в позові відмовлено.

Не погоджуючись із зазначеними рішенням та постановою, позивач звернувся до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить рішення місцевого суду та постанову апеляційного суду скасувати і прийняти нове рішення, яким позов задовольнити повністю.

Вимоги та доводи касаційної скарги мотивовані тим, що судами попередніх інстанцій було неповно з'ясовано обставини, які мають значення для справи, а також порушено норми матеріального та процесуального права, зокрема, ст. 179 ГК України, ст.ст. 4, 15 Закону України "Про засади функціонування ринку природного газу", ст.ст. 4-2, 32, 43 ГПК України. Доводи касаційної скарги зводяться до того, що суди попередніх інстанцій при вирішенні даного спору помилково керувались положеннями постанови Кабінету Міністрів України від 12.04.2002 р. № 532 "Про порядок відшкодування підприємствам, установам та організаціям витрат, пов'язаних з відповідальним зберіганням матеріальних цінностей державного резерву", в той час як до спірних правовідносин підлягають застосуванню нормами Закону України "Про засади функціонування ринку природного газу" та постанови НКРЕ від 01.11.2012 р. № 1398, якою було затверджено Типовий договір на зберігання (закачування, зберігання, відбір) природного газу.

Усіх учасників судового процесу відповідно до статті 111-4 ГПК України належним чином повідомлено про час і місце розгляду касаційної скарги.

Колегія суддів, обговоривши доводи касаційної скарги, заслухавши представників учасників судового процесу, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування господарськими судами норм матеріального та процесуального права, вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що відповідно до п. 1.1 статуту Публічного акціонерного товариства "Укртрансгаз", затвердженого рішенням загальних зборів від 25.12.2012 (державну реєстрацію юридичної особи проведено 27.12.2012, номер запису: 10701450000048562), Публічне акціонерне товариство "Укртрансгаз" створене відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України "Про реорганізацію дочірніх компаній Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" від 13.06.2012 № 360-р, наказу Міністерства енергетики та вугільної промисловості України "Про реорганізацію Дочірньої компанії "Укртрансгаз" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" від 18.07.2012 № 530 внаслідок реорганізації шляхом перетворення у публічне акціонерне товариство Дочірньої компанії "Укртрансгаз" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України", яка була створена відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.07.1998 № 1173 "Про розмежування функцій з видобування, транспортування, зберігання і реалізації природного газу".

Згідно з п. 1.2 статуту Публічне акціонерне товариство "Укртрансгаз" є правонаступником усіх майнових та немайнових прав та обов'язків Дочірньої компанії "Укртрансгаз" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України".

Відповідно до п. 3.2 статуту Публічного акціонерного товариства "Укртрансгаз" предметом діяльності товариства, серед іншого, є транспортування природного та нафтового газу магістральними газопроводами; зберігання природного газу; розподіл природного, нафтового газу та газу (метану) вугільних родовищ; постачання природного газу, газу (метану) вугільних родовищ за регульованим тарифом; експлуатація, реконструкція і сервісне обслуговування магістральних газопроводів і об'єктів на них; діагностування, атестування і сертифікація основного та допоміжного обладнання; науково-дослідні, конструкторські і проекті роботи в галузі транспортування і зберігання газу.

Господарську діяльність щодо зберігання природного газу, газу (метану) вугільних родовищ позивач здійснює на підставі Ліцензії АЕ № 194512, виданої Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики (НКРЕ) від 28.02.2013.

Публічне акціонерне товариство "Укртрансгаз" є монополістом на ринку надання послуг зі зберігання природного газу в підземних сховищах на материковій частині території України, враховуючи відсутність будь-якого іншого ліцензіата, який надає вказані послуги на материковій частині території України.

Публічне акціонерне товариство "Укртрансгаз" звернулось до Державного агентства резерву України з листом від 30.04.2014 вих. № 3543/12-04, в якому містилась пропозиція укласти договір на зберігання (закачування, зберігання, відбір) природного газу на підставі п. 15 ч. 3 ст. 4 Закону України "Про засади функціонування ринку природного газу" та відповідно до Типового договору на зберігання (закачування, зберігання, відбір) природного газу, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики від 01.11.2012 № 1398, у зв'язку з наявністю в підземних сховищах газу ПАТ "Укртрансгаз" природного газу Державного агентства резерву України в обсязі 0,883 тис. куб. м.

Листом за вих. № 1937/0/4-14 від 23.05.2014 Державне агентство резерву України повідомило позивача про неможливість укладення договору в редакції, наданій позивачем, оскільки відшкодування підприємствам, установам та організаціям витрат, пов'язаних з відповідальним зберіганням матеріальних цінностей державного резерву здійснюється згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 12.04.2002 № 532 виключно на підставі договору між Держрезервом України та відповідальним зберігачем за формою згідно з додатком до вказаної постанови, та Держрезерв не має правових підстав відступити від форми типового договору, затвердженого вказаною постановою Кабінету Міністрів України.

У зв'язку з недосягненням згоди щодо укладення договору Публічне акціонерне товариство "Укртрансгаз" звернулося до суду з даним позовом, в якому просить зобов'язати відповідача укласти Договір № 1404000707 на зберігання (закачування, відбір, зберігання) природного газу від 16.04.2014 в редакції Типового договору на зберігання природного газу, затвердженого постановою НКРЕ від 01.11.2012 № 1398.

Відповідно до ч. 3 ст. 179 Господарського кодексу України укладення господарського договору є обов'язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов'язком для суб'єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору для певних категорій суб'єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.

Частиною 4 статті 179 Господарського кодексу України передбачено, що при укладенні господарських договорів сторони можуть визначати зміст договору на основі:

вільного волевиявлення, коли сторони мають право погоджувати на свій розсуд будь-які умови договору, що не суперечать законодавству;

примірного договору, рекомендованого органом управління суб'єктам господарювання для використання при укладенні ними договорів, коли сторони мають право за взаємною згодою змінювати окремі умови, передбачені примірним договором, або доповнювати його зміст;

типового договору, затвердженого Кабінетом Міністрів України, чи у випадках, передбачених законом, іншим органом державної влади, коли сторони не можуть відступати від змісту типового договору, але мають право конкретизувати його умови;

договору приєднання, запропонованого однією стороною для інших можливих суб'єктів, коли ці суб'єкти у разі вступу в договір не мають права наполягати на зміні його змісту.

Згідно з ч. 3 ст. 184 Господарського кодексу України укладення господарських договорів на основі примірних і типових договорів повинно здійснюватися з додержанням умов, передбачених статтею 179 цього Кодексу, не інакше як шляхом викладення договору у вигляді єдиного документа, оформленого згідно з вимогами статті 181 цього Кодексу та відповідно до правил, встановлених нормативно-правовими актами щодо застосування примірного або типового договору.

Закон України "Про засади функціонування ринку природного газу" визначає правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку природного газу.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України "Про засади функціонування ринку природного газу" державне регулювання діяльності суб'єктів ринку природного газу, в тому числі суб'єктів природних монополій та суб'єктів господарювання, які діють на суміжних ринках, здійснюється Кабінетом Міністрів України, національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, та центральними органами виконавчої влади в межах їх повноважень.

Згідно з п. 15 ч. 3 ст. 4 Закону України "Про засади функціонування ринку природного газу" до повноважень національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, належать затвердження типових договорів, зокрема на зберігання (закачування, зберігання, відбір) природного газу.