ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 грудня 2014 року Справа № 920/2158/13
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів: Дерепи В.І. - головуючого (доповідача), Грека Б.М., Кривди Д.С.
за участю представників: позивача -
відповідача -
розглянувши касаційну скаргу Українського державного підприємства поштового зв'язку "Укрпошта" в особі Сумської дирекції УДППЗ "Укрпошта" на рішення господарського суду Сумської області від 13 травня 2014 року та постанову Харківського апеляційного господарського суду від 11 серпня 2014 року у справі за позовом Українського державного підприємства поштового зв'язку "Укрпошта" в особі Сумської дирекції УДППЗ "Укрпошта" до Управління майна комунальної власності Сумської міської ради про визнання частково недійсним договору.,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до господарського суду Сумської області з позовом до відповідача про визнання недійсною частини ІІ Додатку № 3 "Розрахунок розміру місячної орендної плати за оренду нерухомого майна" до договору оренди № ФМ - 386 від 10.12.1999 року в редакції зміни № 4 до Розрахунку від 1 квітня 2011 року, посилаючись на те, що спірний розділ умов договору суперечить ст. 6 Закону України "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", дія якої поширюється на Українське державне підприємство поштового зв'язку "Укрпошта", оскільки розмір орендної плати для позивача з 1 квітня 2011 року по 31 грудня 2011 року має складати 1 грн. на місяць, тобто, на думку позивача, органи державної влади та місцевого самоврядування зобов'язані встановлювати орендну плату для УДППЗ "Укрпошта" на рівні бюджетних організацій, в зв'язку з чим оспорювані умови договору суперечать законодавству та мають бути визнані недійсними на підставі ч. 1 ст. 215 ЦК України.
Рішенням господарського суду Сумської області від 13 травня 2014 року (Головуючий, суддя Джепа Ю.А., судді Зражевський Ю.О., Котельницька В.Л.) в позові відмовлено.
Постановою Харківського апеляційного господарського суду від 11 серпня 2014 року рішення господарського суду залишене без змін.
У касаційній скарзі позивач просить вказані судові рішення скасувати, як прийняті з порушенням норм матеріального і процесуального права та прийняти нове рішення про задоволення позовних вимог позивача в повному обсязі.
Перевіривши матеріали справи та на підставі встановлених в ній фактичних обставин, проаналізувавши правильність застосування місцевим та апеляційним господарськими судами при прийнятті оскаржуваних судових рішень норм матеріального і процесуального права, суд вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, 10.12.1999 року між сторонами у справі був укладений договір № ФМ-386, що діє у редакції зі змінами № 4 від 01.04.2011 року, за умовами якого відповідач передає, а позивач приймає у строкове платне користування (в оренду) на умовах, визначених договором, нежитлове приміщення за адресою: м. Суми, вул. Кощія, 27, на 1 поверсі, площею 56,7 кв.м.
Пунктом 4.1 укладеного договору передбачено, що орендна плата за об'єкт оренди розраховується на підставі діючої Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду комунального майна, затвердженої відповідним рішенням Сумської міської ради. Базова ставка орендної плати встановлюється відповідним рішенням Сумської міської ради.
Відповідно до розрахунку розміру місячної орендної плати за оренду нерухомого майна, розташованого за адресою: м. Суми, вул. Кощія, 27, площею 56,7 кв.м, в редакції від 8 серпня 2011 року, орендна плата з 1 квітня 2011 року по 31 грудня 2011 року встановлюється на рівні 1 гривні на рік, а у подальшому складає 503,64 грн. множиться на індекс інфляції за період з 01.06.2010 року по грудень 2011 року, множиться на індекс інфляції за перший місяць оренди за січень 2012 року додається 20% ПДВ. Розмір орендної плати за кожний наступний місяць розраховується шляхом коригування розміру місячної орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за поточний місяць.
Статтею 19 Закону України "Про оренду державного та комунального майна визначено, що методика розрахунку орендної плати та пропорції її розподілу визначаються для об'єктів, що перебувають у комунальній власності, органами місцевого самоврядування.
Орендна плата визначена сторонами відповідно до Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду комунального майна, затвердженої рішенням Сумської міської ради № 3964 - МР від 23.06.2010 року (а.с.75).
Як було встановлено судами попередніх судових інстанцій під час розгляду справи, в пунктах 8, 13 цієї ж Методики передбачено можливість надання пільги зі сплати орендної плати за рішенням Сумської міської ради. Розмір місячної орендної плати за оренду нерухомого майна організаціям і установам, які утримуються за рахунок міського, обласного та державного бюджетів, державним видавництвам та підприємствам з книгорозповсюдження, вітчизняним видавництвам і підприємствам книгорозповсюдження книжкової продукції, що забезпечують підготовку, випуск та (чи) розповсюдження не менше ніж 50 % книжкової продукції державного мовою (за винятком видань рекламного та еротичного характеру), становить 0,08 грн. за умови використання об'єкта за цільовим призначенням.
Також, розділом ІІ цієї Методики передбачений порядок і умови надання пільг орендарям майна комунальної власності. Рішення про зменшення розміру орендної плати приймається виключно Сумською міською радою згідно поданої на ім'я міського голови заяви строком не більше ніж на 1 бюджетний рік, якщо інше не передбачено рішенням ради. До цієї заяви про зменшення орендної плати орендар зобов'язаний надати відповідний перелік документів.
В силу п. 11 розділу II Методики у разі непогодження орендаря з рішенням ради про розмір пільг або про термін їх надання, клопотання про перегляд цього рішення може бути подане на ім'я міського голови не раніше, ніж через півроку з дня його прийняття.
Таким чином, позивач мав право ініціювати внесення змін до договору шляхом звернення з відповідною заявою до орендодавця, якщо ним отримано статус підприємства зв'язку, що розповсюджує періодичні видання редакцій державних і комунальних періодичних видань та періодичних видань, заснованих об'єднаннями громадян, державними науково - дослідними установами, навчальними закладами, трудовими і журналістськими колективами.
Така заява мала подаватись орендарем із додержанням вимог, передбачених ст.188 Господарського кодексу України, та розглядатись орендодавцем з урахуванням ч. 2 п. 8 Методики розрахунку орендної плати за майно територіальної громади м. Суми та пропорції її розподілу, згідно якої рішення, стосовно застосування до орендаря пільгової орендної плати у розмірі 1 грн. за вищенаведеними видами діяльності приймається Сумською міською радою.
Орендодавець, отримавши відповідну заяву орендаря, зобов'язаний передати її на розгляд Сумської міської ради і після отримання позитивного рішення ради, внести зміни до діючого договору оренди.
Відповідно до частини 3 статті 6 Закону України "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", на який посилається позивач, державні та комунальні телерадіоорганізації, редакції державних і комунальних періодичних видань та періодичних видань, заснованих об'єднаннями громадян, державними науково-дослідними установами, навчальними закладами, трудовими і журналістськими колективами, підприємства зв'язку, що їх розповсюджують, користуються орендою та послугами поштового, телеграфного і телефонного зв'язку в порядку та за тарифами, встановленими для бюджетних організацій.
В силу пункту 2.2.8.3 Положення про Сумську дирекцію Українського державного підприємства поштового зв'язку "Укрпошта" остання надає послуги з розповсюдження періодичних друкованих видань по передплаті і в роздріб.
Водночас, частиною 2 статті 13 Закону України "Про поштовий зв'язок" передбачено, що послуги поштового зв'язку надаються на договірній основі згідно Правил надання поштового зв'язку, затверджених Кабінетом Міністрів України.
В свою чергу, діяльність національного оператора, як розповсюджувача друкованої продукції, підтверджується укладанням договорів на розповсюджування друкованої продукції, а підприємства зв'язку стають одним з суб'єктів діяльності засобів масової інформації та на них поширюється положення ст. 6 Закону України "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів".
При цьому, пунктом 3 Постанови Кабінету Міністрів України №786 від 04.10.1995 року, який діяв станом до 03.01.2012 року, тобто на час укладення спірного договору), Фонду державного майна України надані повноваження давати роз'яснення з питань застосування методики розрахунку та порядку використання плати за оренду державного майна.
Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.
Полный текстCopyright © 2014-2026 «Протокол». Все права защищены.