Главная Сервисы для юристов База решений “Протокол” Постанова ВГСУ від 04.11.2015 року у справі №913/654/14

Постанова ВГСУ від 04.11.2015 року у справі №913/654/14

27.02.2017
Автор:
Просмотров : 196

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 листопада 2015 року Справа № 913/654/14 Вищий господарський суд України у складі колегії:

Головуючого:Кузьменка М.В.,суддів:Васищака І.М., Студенця В.І.,за участю представників сторін позивача - не з'явився; відповідача - Мазур І.О.;розглянувши касаційну скаргу Міського підприємства "Сватівський міський ринок"на постановуДонецького апеляційного господарського суду від03.06.2015у справі№ 913/654/14за позовомМіського підприємства "Сватівський міський ринок"доЛуганського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету Українипровизнання рішення частково недійсним

В С Т А Н О В И В:

Міське підприємство "Сватівський міський ринок" (далі - МП "Сватівський міський ринок") звернулось до Господарського суду Луганської області з позовом до Луганського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України (далі - Луганське обласне територіальне відділення АМК України) про визнання недійсним пунктів 2, 3, 4 рішення Адміністративної колегії Луганського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 30.12.2013 № 01-24/276 у справі № 255 про порушення законодавства про захист економічної конкуренції.

Ухвалою Господарського суду Луганської області від 11.03.2014 порушено провадження у справі № 913/654/14 за позовом МП "Сватівський міський ринок" до Луганського обласного територіального відділення АМК України про визнання частково недійсним рішення.

Рішенням Господарського суду Луганської області (суддя Фонова О.С.) від 22.04.2014 позов задоволено у повному обсязі, суд визнав недійсними пункти 2, 3, 4 рішення Адміністративної колегії Луганського обласного територіального відділення АМК України від 30.12.2013 № 01-24/276 у справі № 255 про порушення законодавства про захист економічної конкуренції.

Постановою Донецького апеляційного господарського суду (колегія суддів у складі: головуючий суддя Москальова І.В., судді Будко Н.В., Діброва Г.І.) від 03.06.2014 рішення Господарського суду Луганської області від 22.04.2014 скасовано, у задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись з постановою Донецького апеляційного господарського суду від 03.06.2014, МП "Сватівський міський ринок" подало касаційну скаргу, в якій просить оскаржувану постанову суду скасувати та залишити в силі рішення Господарського суду Луганської області від 22.04.2015.

Касаційна скарга мотивована тим, що постанова суду апеляційної інстанції є незаконною та необґрунтованою, оскільки при її прийнятті порушені норми процесуального права, зокрема ч. 3ст. 43, ч. 2 ст. 22, ч. 1 ст. 43 ГПК України, та неправильно застосовано норми матеріального права, зокрема ч. 1 ст. 13, п. 2 ст. 50 Закону України "Про захист економічної конкуренції", абз. 28 п. 12 постанови КМУ від 25.12.1996 № 1548 "Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів міських рад щодо регулювання цін (тарифів)".

Ухвалою Вищого господарського суду України від 15.10.2015 касаційну скаргу МП "Сватівський міський ринок" прийнято до провадження та призначено до розгляду на 04.11.2015.

Від МП "Сватівський міський ринок" 05.11.2015 на адресу суду надійшов лист, до якого додано оригінал платіжного доручення № 233 від 18.06.2014, на звороті якого міститься відмітка банку з підтвердженням про зарахування сплаченого ним судового збору до державного бюджету.

Колегія суддів, розглянувши наявні матеріали, заслухавши пояснення представника відповідача, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування норм матеріального і процесуального права вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню з огляду на таке.

Як встановлено господарськими судами рішенням Адміністративної колегії Луганського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 30.12.2013 № 01-24/276 у справі № 255 про порушення законодавства про захист економічної конкуренції, визнано, що МП "Сватівський міський ринок" у період 2013 року в територіальних межах м. Сватове займало монопольне (домінуюче) становище на ринку комплексних послуг з надання місць для торгівлі продовольчими та непродовольчими товарами з часткою 75 % (п. 1 рішення).

Пунктом 2 вказаного рішення визнано дії МП "Сватівський міський ринок" із стягнення плати за в'їзд на територію ринку з підприємців, які на цьому ринку працюють, порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, що кваліфікуються за пунктом 2 статті 50, частиною першою статті 13 Закону України "Про захист економічної конкуренції" у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем, що призвели до ущемлення споживачів, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку.

Пунктом 3 зазначеного рішення, за вчинення порушення, вказаного у п. 2, відповідно до абзацу другого частини другої статті 52 Закону України "Про захист економічної конкуренції" на МП "Сватівський міський ринок" накладено штраф у розмірі 68 (шістдесят вісім) тис. грн.

Пунктом 4 вказаного рішення зобов'язано МП "Сватівський міський ринок" припинити порушення, вказане у п. 2, шляхом припинення стягнення плати за в'їзд на територію ринку із підприємців, які на цьому ринку працюють.

При цьому, рішення Адміністративної колегії Луганського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України ґрунтується на таких обставинах.

МП "Сватівський міський ринок" розроблені та укладаються три основні види договорів: договір надання та бронювання торгівельного місця на території МП "Сватівський міський ринок" (1 вид договорів), договір оренди торгівельного місця та розміщення торгівельного модуля на території МП "Сватівський міський ринок" (2 вид договорів) та договір оренди торгівельного модуля на території МП "Сватівський міський ринок" (3 вид договорів).

У ході проведеного Луганським обласним територіальним відділенням АМК України у травні - червні 2013 року дослідження діяльності МП "Сватівський міський ринок" було встановлено, що в договорах оренди торгівельного місця та розміщення торгівельного модуля на території МП "Сватівський міський ринок" (2 вид договорів), укладених адміністрацією ринку з підприємцями, які здійснюють діяльність на території ринку, у розділі "Права та обов'язки орендаря" визначено, що орендар має право: заїжджати транспортним засобом до модуля до 7:30 години ранку та після закінчення торгівлі без додаткової плати за в'їзд на територію ринку.

У договорах надання та бронювання торгівельного місця та договорах оренди торгівельного модуля на території МП "Сватівський міський ринок", укладених МП "Сватівський міський ринок" з суб'єктами господарювання, які на ньому працюють, в розділі "Права та обов'язки орендаря" визначено: "орендар має право заїжджати транспортним засобам до торгівельного місця до 7:30 години з оплатою за в'їзд згідно тарифу та після закінчення торгівлі без додаткової плати за в'їзд на територію ринку".

Розрахунок витрат обслуговування в'їзду на територію ринку та витрат, пов'язаних з утриманням проїжджої частини ринку, затверджений директором МП "Сватівський міський ринок" від 01.04.2011 та узгоджений з міським головою 04.04.2011. Відповідно до цього розрахунку вартість проїзду 1 легкового автомобіля на територію ринка складає 5,0 грн з ПДВ, вартість проїзду 1 легкового автомобіля з причепом або мікроавтобусу типу "ГАЗель" складає 7,0 грн з ПДВ.

У рішенні також вказано, що примірним договором оренди торгівельного місця, рекомендованим Постановою Кабінету Міністрів України № 278, у розділі "Права та обов'язки Орендодавця" пунктом 6 визначено: Орендодавець зобов'язаний пропускати транспортний засіб орендаря до об'єкта оренди під час і після закінчення торгівлі без додаткової плати за в'їзд на територію ринку. Не вчиняти дій, які б перешкоджали орендареві користуватися об'єктом оренди згідно з умовами договору. У розділі "Права та обов'язки орендаря" пунктом 7 визначено: Орендар має право заїжджати транспортним засобом до об'єкта оренди під час і після закінчення торгівлі без додаткової плати за в'їзд на територію ринку.

Таким чином, Луганське обласне територіальне відділення АМК України зробило висновок, що умови договорів, укладених МП "Сватівський міський ринок" (орендодавцем) із підприємцями (орендарями), щодо встановлення вимог оплати останніми в'їзду на територію ринку (в одних випадках - після 7:30, а в інших і до 7:30) суперечить вимогам, викладеним у Примірному договорі оренди торгівельного місця, рекомендованому Постановою Кабінету Міністрів України № 278 та встановлюють додаткову непередбачену плату, що в свою чергу створює перешкоди орендарям в користуванні торгівельним місцем.

Луганське обласне територіальне відділення АМК України також зазначило, що всупереч рекомендаціям, встановленим Постановою Кабінету Міністрів України № 278, якою затверджено Примірний договір оренди торгівельного місця, стосовно права підприємців заїжджати транспортним засобом до об'єкта оренди під час і після закінчення торгівлі без додаткової плати за в'їзд на територію ринку, а також всупереч власному наказу від 08.06.2013 57-п, яким було встановлено внести зміни до договорів з підприємцями стосовно їх права заїжджати транспортним засобом до торгівельного місця без додаткової плати за в'їзд на територію ринку, МП "Сватівський міський ринок" протягом вересня - грудня 2013 року продовжувало стягувати плату за в'їзд на територію ринку з підприємців, які на цьому ринку працюють.

Отже, Луганське обласне територіальне відділення АМК України зробило висновок, що, матеріалами його справи доведено, що дії міського підприємства "Сватівський міський ринок" із стягнення плати за в'їзд на територію ринку з підприємців, які на ньому ринку працюють, є порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, що кваліфікуються пунктом 2 статті 50, частиною першою статті 13 Закону України "Про захист економічної конкуренції" у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем, що призвели до ущемлення споживачів, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку.

Місцевий господарський суд, приймаючи рішення про задоволення позову виходив із того, що постановою окружного адміністративного суду міста Києва від 07.09.2010 у справі № 2а-4429/09/2670 визнано незаконною та скасовано Постанову Кабінету Міністрів України від 05.03.2009 № 278 "Про заходи стабілізації цін за надання послуг та оренду трогових приміщень (площ) у торговельних об'єктах, на рахунках з продажу продовольчих та непродовольчих товарів в умовах фінансово-економічної кризи".