ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 листопада 2015 року Справа № 910/11915/14
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
головуючого суддіМалетича М.М.,суддів:Круглікової К.С. (доповідач), Грека Б.М., розглянувши касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Укртрансгаз"на постанову Київського апеляційного господарського суду від 11.08.2015 за скаргоюДержавного підприємства "Центр специфікації і контролю якості будівництва об'єктів нафтогазового комплексу Держгірпромнагляду України"на діїВідділу державної виконавчої служби Печерського районного управління юстиції у м. Києвіу справі№ 910/11915/14 господарського суду міста Києваза позовомДержавного підприємства "Центр специфікації і контролю якості будівництва об'єктів нафтогазового комплексу Держгірпромнагляду України" доПублічного акціонерного товариства "Укртрансгаз" простягнення 299 604,83 грн.
за участю представників сторін:
позивача: Смірнов О.М.,
відповідача: Печерний С.Л.,
ВДВС: не з'явився,
ВСТАНОВИВ:
Державне підприємство "Центр специфікації і контролю якості будівництва об'єктів нафтогазового комплексу Держгірпромнагляду України" звернулося до господарського суду міста Києва зі скаргою на дії Відділу державної виконавчої служби Печерського районного управління юстиції у м. Києві.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 01.07.2015, залишеною без змін постановою Київського апеляційного господарського суду від 11.08.2015, у справі №910/11915/14 скаргу Державного підприємства "Центр сертифікації і контролю якості будівництва об'єктів нафтогазового комплексу Держгірпромнагляду України" на дії Відділу державної виконавчої служби Печерського районного управління юстиції у м. Києві, задоволено. Визнано дії державного виконавця Відділу державної виконавчої служби Печерського районного управління юстиції у м. Києві Диких О.О. з винесення постанови від 02.03.2015 про зупинення виконавчого провадження з примусового виконання наказу господарського суду міста Києва від 12.11.2014 по справі №910/11915/14 неправомірними. Скасовано постанову державного виконавця Відділу державної виконавчої служби Печерського районного управління юстиції у м. Києві Диких О.О. від 02.03.2015 про зупинення виконавчого провадження №46565058.
Не погоджуючись з рішеннями судів попередніх інстанцій, Публічне акціонерне товариство "Укртрансгаз" звернулося до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального та процесуального права, просить постанову Київського апеляційного господарського суду від 11.08.2015 та ухвалу Господарського суду міста Києва від 01.07.2015 скасувати, прийняти нове рішення, яким у задоволенні скарги відмовити.
Скарга мотивована невірним застосуванням судами Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу".
Колегія суддів, беручи до уваги межі перегляду справи у касаційній інстанції, обговоривши доводи касаційної скарги, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування попередніми судовими інстанціями норм матеріального та процесуального права при ухваленні зазначених судових рішень, вважає, що касаційна скарга задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.
Рішенням Господарського суду міста Києва від 01.09.2014, яке залишено без змін постановою Київського апеляційного господарського суду від 29.10.2014 та постановою Вищого господарського суду України від 23.12.2014 - позов задоволено частково, вирішено стягнути з Публічного акціонерного товариства "Укртрансгаз" на користь Державного підприємства "Центр сертифікації і контролю якості будівництва об'єктів нафтогазового комплексу Держгірпромнагляду України" суму основного боргу у розмірі 292505,56 грн., 3 % річних - 7 089,68 грн. та 5 991,89 грн. судового збору; в іншій частині позовних вимог відмовлено.
На виконання рішення господарського суду міста Києва від 01.09.2014 у справі №910/11915/14 було видано наказ.
Як встановлено судами попередніх судових інстанцій, постановою від 08.02.2015 відкрито виконавче провадження ВП №46565058 на виконання наказу господарського суму міста Києва від 12.11.2014 по справі № 910/11915/14.
02.03.2015 на підставі п.15 ч.1 ст.37, ст.39 Закону України "Про виконавче провадження" винесено постанову про зупинення виконавчого провадження.
Звертаючись зі скаргою до господарського суду міста Києва на дії державного виконавця, позивач зазначає що при її винесенні державний виконавець не правильно застосував п. 15 ч. 1 ст. 37 Закону України "Про виконавче провадження" з урахуванням офіційного тлумачення цієї норми Конституційним судом України наданим у рішенні №18-рп/2012 від 13.12.2012 у справі №1-26/2012.
В обґрунтування зазначеної скарги позивач посилався на відсутність підстав для зупинення виконавчого провадження, викладених у Рішенні Конституційного Суду України №18-рп/2012 від 13.12.2012 р., обов'язкове зупинення виконавчого провадження та заходів примусового виконання судових рішень на підставі п.15 ч.1 ст.37 Закону України "Про виконавче провадження" здійснюється лише щодо стягнення заборгованості, яка виникла через неповні розрахунки за енергоносії та щодо учасників розрахунків, визначених Законом України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу", а внесення юридичної особи до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості, не є підставою для зупинення виконавчого провадження та заходів примусового виконання судових рішень щодо стягнення з неї заборгованості, яка не стосується неповних розрахунків за енергоносії і не визначена Законом України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу", дія якого не поширюється на стягнення боргу за договором поворотної фінансової допомоги.
Приймаючи оскаржувані судові акти, суди попередніх інстанцій , враховуючи висновки Конституційного суду України, викладені у рішенні №18рп/2012 від 18.12.2013р., виходили з того, що відносини сторін, які виникли внаслідок не здійснення оплати за надані послуги з сертифікації лінійно-експлуатаційних служб УМГ "Донбастрансгаз" у розмірі 292 505,56 грн. знаходяться поза сферою регулювання Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу", а виконавче провадження з примусового виконання наказу №910/11915/14 від 12.11.2014 не стосується неповних розрахунків за енергоносії, а отже і не підлягає обов'язковому зупиненню на підставі п.15 ч.1 ст.37 Закону України "Про виконавче провадження".
Колегія суддів Вищого господарського суду України погоджується з висновками судів попередніх інстанції з огляду на наступне.
Згідно з п. 15 ч. 1 ст. 37 Закону України "Про виконавче провадження": виконавче провадження підлягає обов'язковому зупиненню у разі внесення підприємства паливно-енергетичного комплексу до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу".
Відповідно до пунктів 3.1, 3.2 статті 3 Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" для участі у процедурі погашення заборгованості шляхом застосування механізмів, визначених цим Законом, орган управління підприємства паливно-енергетичного комплексу приймає відповідне рішення. Підприємство паливно-енергетичного комплексу, яке прийняло рішення про участь у процедурі погашення заборгованості, підлягає реєстрації шляхом внесення цього підприємства до Реєстру. Порядок ведення та користування даними Реєстру визначається Кабінетом Міністрів України. Порядок участі підприємств паливно-енергетичного комплексу у процедурі погашення заборгованості підтверджується внесенням підприємства паливно-енергетичного комплексу до Реєстру.
Перелік підприємств паливно-енергетичного комплексу, які прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості та відповідають вимогам пункту 1.1 статті 1 Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" затверджено наказом Міністерства палива та енергетики України від 10.11.2005р. №568 "Про затвердження переліку підприємств".
Згідно з абзацом 6 пункту 3.7 статті 3 Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" на строк участі підприємства паливно-енергетичного комплексу у процедурі погашення заборгованості підлягають зупиненню виконавчі провадження та заходи примусового виконання рішень щодо цього підприємства із стягнення заборгованості, яка виникла до 1 січня 2013 року.
Згідно п.1.4 ст.1 вказаного Закону заборгованість - це підтверджена учасниками розрахунків на розрахункову дату сума коштів, яка: підлягає сплаті за товари, роботи (послуги), спожиті у процесі виробництва (видобутку), передачі (транспортування) та/або постачання енергоносіїв, відповідно до укладених договорів або з інших підстав, передбачених законом, у тому числі суми пені, штрафних та фінансових санкцій, але не сплачена; є податковим боргом та підлягає сплаті, але не сплачена, до бюджетів усіх рівнів та державних цільових фондів, у тому числі ліквідованих; підлягає сплаті, але не сплачена, до цільового галузевого фонду створення ядерно-паливного циклу центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики в паливно-енергетичному комплексі; передбачена видатками бюджетів усіх рівнів, але не отримана суб'єктами господарської діяльності, у тому числі за пільгами та субсидіями, для сплати за спожиті енергоносії; підлягає сплаті і виникла внаслідок відсутності у Державному бюджеті України минулих років видаткових статей або передбачення видатковими статтями часткового фінансування видатків для розрахунків за енергоносії, у тому числі за пільгами та субсидіями (трансфертами), спожиті підприємствами, організаціями, закладами та установами, які фінансуються з бюджетів усіх рівнів; є заборгованістю казенних підприємств, у тому числі тих, які були казенними станом на 1 січня 2011 року, за зобов'язаннями з оплати електричної енергії у розмірі станом на 1 липня 2011 року, що є непогашеними на дату набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України з питань врегулювання заборгованості за електричну енергію"
За висновками Конституційного суду України, викладеними у рішенні №18рп/2012 від 18.12.2013р., обов'язкове зупинення виконавчого провадження та заходів примусового виконання судових рішень здійснюється лише щодо стягнення заборгованості, яка виникла через неповні розрахунки за енергоносії, та щодо учасників розрахунків, визначених Законом України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу". Внесення юридичної особи, незалежно від форми власності, до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості, не є підставою для зупинення виконавчого провадження та заходів примусового виконання судових рішень щодо стягнення з неї заборгованості, яка не стосується неповних розрахунків за енергоносії і не визначена Законом України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу".
Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.
Полный текстCopyright © 2014-2026 «Протокол». Все права защищены.