ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 березня 2016 року Справа № 903/87/15
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
Коробенка Г.П.- головуючого (доповідач), Мачульського Г.М., Полянського А.Г.,розглянувши матеріали касаційної скарги Світязької сільської ради Шацького району Волинської областіна постановуРівненського апеляційного господарського суду від 22.09.2015у справі№903/87/15 Господарського суду Волинської областіза позовомШацького районного споживчого товариствадоСвітязької сільської ради Шацького району Волинської областіза участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Відділ Держземагенства у Шацькому районі Волинської областіпровизнання незаконними рішень та зобов'язання вчинити діїза участю представників:
позивача: Склезь П.С. (голова правління), Бордюженко Е.Р. (представник за дов. від 27.12.2015 №б/н),
відповідача: не з'явився,
третьої особи: не з'явився
ВСТАНОВИВ:
Шацьке районне споживче товариство звернулось з позовною заявою до Світязької сільської ради Шацького району Волинської області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Відділу Держземагенства у Шацькому районі Волинської області, в якій з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог просить: визнати частково незаконним рішення Світязької сільської ради № 14/38 від 11.10.2011 в частині включення земельної ділянки, розташованої по АДРЕСА_1 до Переліку земельних ділянок, призначених під продаж на аукціоні у 2012 р.; визнати незаконними рішення Світязької сільської ради № 64/48 від 28.08.2014 та № 69/60 від 19.12.2014 як такі, що не відповідають вимогам чинного законодавства; зобов'язати Світязького селищного голову, на виконання рішення сільської ради № 22/4 від 19.08.2004, укласти із Шацьким РСТ договір оренди земельної ділянки площею 0,0942 га, яка розташована по АДРЕСА_1, терміном на 49 років на умовах, передбачених Типовим договором оренди землі, затвердженим Постановою КМ України № 220 від 04.03.2004.
Рішенням господарського суду Волинської області від 15.04.2015 у справі №903/87/15 (повне рішення складено 17.04.2015) позов задоволено. Визнано незаконним рішення Світязької сільської ради № 14/38 від 11.10.2011 в частині включення земельної ділянки, розташованої по АДРЕСА_1 до Переліку земельних ділянок, призначених під продаж на аукціоні у 2012 р.; визнано незаконними рішення Світязької сільської ради № 64/48 від 28.08.2014 та № 69/60 від 19.12.2014 як такі, що не відповідають вимогам чинного законодавства; зобов'язано Світязького селищного голову на виконання рішення сільської ради № 22/4 від 19.08.2004 укласти із Шацьким РСТ договір оренди земельної ділянки площею 0,0942 га, яка розташована по АДРЕСА_1 терміном на 49 років на умовах, передбачених Типовим договором оренди землі, затвердженим Постановою КМ України № 220 від 04.03.2004; стягнуто із Світязької сільської ради Шацького району Волинської області на користь Шацького районного споживчого товариства 3 654, 00 грн. судового збору.
Рішення суду мотивоване відсутністю згоди землекористувача на відчуження ділянки та/або його добровільної відмови від землекористування та вирішення питання щодо припинення права користування даною земельною ділянкою, а також відсутністю судового рішення з цього приводу.
Крім того, суд першої інстанції прийшов до висновку, що позивач є власником недобудованої споруди, яка знаходиться на вказаній земельній ділянці; ним виготовлений проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок, який затверджений Світязькою сільською радою; на даний час рішення Світязької сільської ради № 22/4 від 19.08.2004, яким затверджено проект землеустрою та передано споживчому товариству на правах оренди терміном на 49 років земельну ділянку площею 1382 кв. м., яка розташована в АДРЕСА_1 не скасоване та в установленому законом порядку не визнане недійсним чи незаконним, та виходячи з того, що в рішенні Світязької сільської ради № 22/4 від 19.08.2004 існує пряма вказівка на необхідність укладення договору оренди земельних ділянок, в т.ч. і стосовно тієї, яка знаходиться по АДРЕСА_1, а договір оренди землі є Типовим договором, вимога позивача щодо зобов'язання укладення між Шацьким РСТ та Світязькою сільською радою довгострокового - терміном на 49 років договору оренди земельної ділянки площею 0, 0942 га, є обгрунтованою.
Постановою Рівненського апеляційного господарського суду від 22.09.2015 рішення господарського суду Волинської області від 15.04.2015 у справі № 903/87/15 скасовано в частині забов'язання Світязького селищного голову на виконання рішення сільської ради № 22/4 від 19.08.04 р. укласти договір оренди земельної ділянки площею 0,0942 га. В цій частині прийнято нове рішення, яким в позові відмовлено. В решті рішення залишено без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції в частині скасування рішення суду першої інстанції у даній справі мотивована тим, що станом на 2014р. межі та площа земельної ділянки, яка могла б бути наданою в оренду для обслуговування приміщення магазину, не відповідає площі та межам, визначеним в проекті землеустрою щодо відведення земельної ділянки, який затверджувався при прийнятті рішення № 22/4 від 19.08.2004 про надання земельної ділянки площею 1382 кв.м. в оренду з посиланням на положення ст.ст. 79.1, 124 Земельного кодексу України, ст. 16 Закону України "Про оренду землі".
Не погоджуючись з прийнятими у справі рішенням та постановою Світязька сільська рада звернулась до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить: постанову скасувати в частині залишення без змін рішення господарського суду Волинської області про визнання частково незаконним рішення сільської ради №14/38 від 11.10.2011, та незаконними рішення Світязької сільської ради №64/48 від 28.08.2014 та №69/60 від 19.12.2014; в цій частині рішення суду першої інстанції у даній справі скасувати та прийняти нове про відмову в позові, мотивуючи касаційну скаргу доводами про порушення судами норм матеріального та процесуального права.
Зокрема, як зазначає скаржник: рішення про вилучення з користування Шацького РСТ земельної ділянки прийнято у відповідності до ст.ст. 141, 144 Земельного кодексу України, дане рішення не оспорювалось позивачем та залишено в силі; діями Шацького РСТ по факту неправомірного користування земельними ділянками нанесено майнову шкоду Світязькій сільраді у вигляді несплати орендної плати; позивачем надано суду витяг з державного реєстру прав на нерухоме майно за №33896987 від 19.02.2015, згідно якого об'єкти нерухомого майна Шацького РСТ в АДРЕСА_1 відсутні; позивач протягом тривалого строку ухилявся від укладення договору оренди землі; судом неправомірно здійснено посилається на ст. 143 ЗК України, оскільки дана стаття регулює порядок примусового припинення власності на землю, а не землекористування; посилання суду на порушення сільською радою, як відповідачем ст. 155 ЗК України є безпідставними, адже дана норма земельного кодексу визначає та регулює відповідальність органу влади та органу місцевого самоврядування щодо порушення прав власника земельної ділянки, а не землекористувача; земельна ділянка по АДРЕСА_1 була і залишається у власності громади в особі органу місцевого самоврядування - Світязької сільської ради, як власника землі.
Колегія суддів, приймаючи до уваги межі перегляду справи в касаційній інстанції, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування норм матеріального та процесуального права при винесенні оспорюваних судових актів, знаходить необхідним в задоволенні касаційної скарги відмовити, враховуючи наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, рішенням Світязької сільської ради № 22/4 від 19.08.2004 позивачу затверджено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок та вирішено передати Шацькому РСТ в довгострокову оренду на 49 років земельні ділянки площею 4 718 кв.м. для обслуговування магазинів забудованих земель, які використовуються в комерційних цілях, у т.ч. ділянку під магазином ІНФОРМАЦІЯ_1 по АДРЕСА_1 площею 1 382 кв.м. Пунктом 3.2 вказаного рішення зобов'язано Шацьке районне споживче товариство замовити у Шацькому відділі земельних ресурсів виготовлення документів, що посвідчують право користування земельною ділянкою.
Відповідно до інформації Управління Держкомзему в Шацькому районі Волинської області, земельній ділянці, яка розташована в АДРЕСА_1 присвоєно кадастровий номер: НОМЕР_1.
Після затвердження проекту землеустрою та прийняття рішення про передачу земельних ділянок в оренду, всупереч вимогам ЗК України між позивачем та відповідачем з даної справи договір оренди земельної ділянки у АДРЕСА_1 - не укладався.
Як встановлено судом з 2004 р. відповідач користувався земельною ділянкою у АДРЕСА_1 без укладення договору оренди на вказану земельну ділянку та без сплати орендної плати за користування земельною ділянкою.
Також як встановлено судом, по АДРЕСА_1 знаходилось приміщення магазину ІНФОРМАЦІЯ_1, яке належало Шацькому споживчому товариству на підставі свідоцтва про право власності від 17.12.2003, виданого на підставі рішення виконкому Світязької сільської ради № 110 від 22.07.2003.
Дане приміщення було знищено внаслідок пожежі, однак залишився фундамент, ринкова вартість якого, згідно Звіту про оцінку незавершеного будівництва приміщення магазину № 182-71 від 06.05.2014 становить 22 721, 00 грн., що підтверджується довідкою КП "Волинське ОБТІ" № 3863 від 02.11.2013.
Готовність незавершеного будівництва об'єкта нерухомого майна згідно довідки КП "Волинське ОБТІ" № 4671 від 31.10.2013 складає 6 відсотків.
Згідно балансової довідки № 209 від 29.12.2014 об'єкт незавершеного будівництва - фундамент магазину ІНФОРМАЦІЯ_1, який знаходиться в АДРЕСА_1 обліковується на балансі Шацького районного споживчого товариства.
23.04.2010 між позивачем та фізичною особою ОСОБА_7 укладено договір купівлі-продажу приміщення складу магазину площею 66,4 кв.м., який знаходиться в АДРЕСА_1.
Оспорюваним рішенням Світязької сільської ради № 14-38 від 11.10.2011 затверджено перелік земельних ділянок, призначених під продаж на аукціоні в 2012 р., до якого включено земельну ділянку орієнтовною площею 0,08 га у АДРЕСА_1, цільове призначення під будівництво та обслуговування закладу торгівлі.
Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.
Полный текстCopyright © 2014-2026 «Протокол». Все права защищены.