ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 березня 2017 року Справа № 903/511/16
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
Коробенка Г.П.- головуючого (доповідач), Кравчука Г.А., Мачульського Г.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали касаційної скарги Фермерського господарства "Перлина Нова" на постановуРівненського апеляційного господарського суду від 28.11.2016у справі№903/511/16 Господарського суду Волинської областіза позовомЗаступника керівника Володимир-Волинської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі уповноваженого органу на здійснення відповідних функцій у спірних правовідносинах Головного управління Держгеокадастру у Волинській області доСелянського (Фермерського) господарства "Перлина Нова" провнесення змін до договоруУ судовому засіданні взяли участь представники:
від позивача: Кухарук С.В. представник за дов. від 21.02.2017);
від відповідача: не з'явилися;
від прокуратури: Кравчук О.А. (прокурор відділу ГПУ);
В С Т А Н О В И В:
Заступник керівника Володимир-Волинської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі уповноваженого органу на здійснення відповідних функцій у спірних правовідносинах Головного управління Держгеокадастру у Волинській області (надалі - позивач) звернувся в господарський суд Волинської області з позовом до Фермерського господарства "Перлина Нова" (надалі - відповідач), про внесення змін до пунктів 5,9,11 договору від 25.07.2011 року оренди землі, що стосуються приведення розміру орендної плати у відповідність вимогам діючого законодавства.
Рішенням господарського суду Волинської області від 23.08.2016, залишеним без змін постановою Рівненського апеляційного господарського суду від 28.11.2016, позов задоволено повністю. В обґрунтування рішення суд першої інстанції вказав, що оскільки сторонами в договорі оренди передбачена можливість зміни розміру орендної плати, зокрема, у випадках встановлених законом, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати на підставі п. 288.5.1 статті 288 Податкового кодексу України є підставою для перегляду встановленого умовами договору розміру орендної плати.
Фермерське господарство "Перлина Нова" звернулось до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить рішення та постанову у справі скасувати та прийняти нове рішення, яким у позові відмовити. Скаржник вказує, що доказів затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки відповідної земельної ділянки рішенням органу місцевого самоврядування та оприлюднення такого матеріали справи не містять, а тому заявлений у справі позов є недоведеним. Відтак вважає, що судами порушено приписи ст.57 Конституції України. Також на думку скаржника розмір орендної плати вищій за 3% нормативної грошової оцінки земельної ділянки може бути встановлений лише за домовленістю сторін, а тому скаржник вважає, що суди в даному випадку порушили принципи ст.6, 19 Господарського процесуального кодексу України, ст. 288, 289 Податкового кодексу України, і відповідно ст. 4-7, 43 Господарського процесуального кодексу України.
У відзиві Головне управління Держгеокадастру у Волинській області просить залишити касаційну скаргу без задоволення , а судові рішення без змін.
Колегія суддів, приймаючи до уваги межі перегляду справи в касаційній інстанції, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування норм матеріального та процесуального права при винесенні оскаржених судових актів, знаходить необхідним в задоволенні касаційної скарги відмовити, враховуючи наступне.
Судами при розгляді даного спору встановлено, що між Горохівською райдержадміністрацією (Орендодавець) та ФГ "Перлина" (Орендар) 25.07.2011 року укладено договір оренди землі, який зареєстровано в Горохівському управлінні Держкомзему у Волинській області, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 21.10.2011 року за №072080004001107.
Відповідно до п.8 договір укладено на 20 років до 25.07.2030 року.
Згідно з п.п. 9, 11 договору, орендна плата вноситься Орендарем у формі та розмірі у грошовій формі 1743,32 грн. в рік (450 грн. за 1 га.). Орендна плата вноситься у такі строки щомісяця.
Розмір нормативно-грошової оцінки земельної ділянки в п.5 договору не вказано.
Згідно п.13 договору розмір орендної плати переглядається щороку у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини Орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом.
Розглянувши даний спір та прийнявши оскаржувані судові акти, суди попередніх інстанцій правомірно виходили з того, що відповідно до ст. 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Як визначено ч.ч. 1, 8 ст. 93 Земельного кодексу України, право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються законом.
Згідно із ст. 15 Закону України „Про оренду землі", однією з істотних умов договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 21 Закону України „Про оренду землі", орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Відповідно до п. 288.1. статті 288 Податкового кодексу України, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Згідно із п. 289.1 статті 289 даного Кодексу для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативно-грошова оцінка земельних ділянок.
Відповідно до пп. 288.5.1, п. 288.5, ст. 288 Податкового кодексу розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки.
Відповідно до ч.5 ст.5 Закону України "Про оцінку земель" нормативно-грошова оцінка земельних ділянок, серед іншого, використовується для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Згідно ст.13 Закону України "Про оцінку земель", нормативно-грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.
Полный текстCopyright © 2014-2026 «Протокол». Все права защищены.