Главная Сервисы для юристов База решений “Протокол” Постанова ВГСУ від 01.02.2017 року у справі №916/39/16

Постанова ВГСУ від 01.02.2017 року у справі №916/39/16

03.02.2017
Автор:
Просмотров : 260

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 лютого 2017 року Справа № 916/39/16 Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

головуючого судді: Картере В.І. (доповідач),

суддів: Гольцової Л.А.,

Губенко Н.М.

за участю представників:

позивача - не з'явився,

відповідача - не з'явився,

третьої особи - не з'явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Група управління бізнесом"

на постанову Одеського апеляційного господарського суду від 27.09.2016

та на ухвалу господарського суду Одеської області від 30.08.2016

у справі № 916/39/16

за позовом Публічного акціонерного товариства "Сбербанк"

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Група управління бізнесом"

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Приватного акціонерного товариства "Футбольний клуб "Чорноморець"

про стягнення 42 352 220,60 дол. США та 45 773 758,97 грн.

ВСТАНОВИВ:

Ухвалою господарського суду Одеської області від 30.08.2016 (суддя Малярчук І.А.), залишеною без змін постановою Одеського апеляційного господарського суду від 27.09.2016 (колегія суддів у складі: Савицький Я.Ф. - головуючий, судді Гладишева Т.Я., Головей В.М.), відмовлено у прийнятті до розгляду зустрічної позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "Група управління бізнесом" з посиланням на те, що первісний позов та зустрічний позов є окремими, різними, не пов'язаними один із одним позовами, задоволення одного із цих позовів не призведе до відмови у задоволенні іншого.

Не погоджуючись з вказаними судовими рішеннями ТОВ "Група управління бізнесом" у касаційній скарзі просить скасувати ухвалу господарського суду першої інстанції від 30.08.2016, постанову апеляційного суду від 27.09.2016 та прийняти зустрічну позовну заяву до спільного розгляду з первісним позовом у справі № 916/39/16. В обґрунтування касаційної скарги ТОВ "Група управління бізнесом" стверджує, що господарськими судами при прийнятті оскаржуваних рішень порушено вимоги ст.ст. 60, 62 ГПК України, ст.ст. 546, 553, 554 ЦК України. Зокрема, на думку скаржника, зустрічний та первісний позови є взаємопов'язаними, оскільки, по-перше, їх спільний розгляд сприятиме оперативному і правильному вирішенню спору, а по-друге, задоволення зустрічного позову може виключати частково задоволення первісного позову.

Перевіривши правильність застосування господарськими судами норм процесуального та матеріального права, Вищий господарський суд України вважає касаційну скаргу такою, що підлягає частковому задоволенню виходячи з такого.

Відмовляючи у прийнятті до розгляду зустрічного позову на підставі ст. 60 ГПК України, господарський суд першої інстанції, з яким погодився апеляційний господарський суд, виходив з того, що за первісним позовом у даній справі позовні вимоги банком заявлено до поручителя, як такі, що виникли саме із договору поруки, у зв'язку з невиконанням позичальником зобов'язань за кредитним договором, а вимога по зустрічному позову виникла із договору про відкриття кредитної лінії № 14-В/11/44/ЮО від 15.07.2011. Отже, первісний позов та зустрічний позов є окремими, різними, не пов'язаними один із одним позовами, оскільки задоволення одного із цих позовів не призведе до відмови у задоволенні іншого. Крім того, господарськими судами зазначено про неповну сплату судового збору за подання зустрічного позову.

Втім, висновок господарських судів попередніх інстанцій про те, що зустрічний позов не пов'язаний з первісним Вищий господарський суд вважає передчасними з огляду на таке:

Право відповідача подати до початку розгляду господарським судом справи по суті зустрічний позов передбачено ч. 5 ст. 22 ГПК України.

Стаття 60 ГПК України конкретизує умови подання зустрічного позову для спільного розгляду з первісним позовом. Відповідно до положень вказаної статті зустрічний позов повинен бути взаємно пов'язаний з первісним. Подання зустрічного позову провадиться за загальними правилами подання позовів.

Зі змісту вказаної норми випливає, що зустрічний позов характеризується самостійністю матеріально-правової вимоги відповідача до позивача і має на меті захист від первісного позову або заліком, або спростуванням його частково чи повністю, або розглядом в одному провадженні хоча й різних, але взаємопов'язаних вимог.

Такий висновок кореспондує з роз'ясненнями, які надані у п. 3.15 постанови пленуму Вищого господарського суду України № 18 від 26.12.2011 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" згідно з якими однією з обставин, що свідчать про взаємну пов'язаність зустрічного позову з первісним є той факт, що задоволення зустрічного позову виключатиме частково чи повністю задоволення первісного позову.

Статтею 553 ЦК України передбачено, що за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов'язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов'язання боржником.

Юридические оговорки

Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

Полный текст