ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"30" червня 2016 р. м. Київ К/800/14819/15
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
головуючого судді-доповідача Рибченка А.О.
суддів: Карася О.В.
Лосєва А.М.
розглянувши в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами касаційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Черкасах Головного управління Міндоходів у Черкаській області
на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 28 листопада 2014 року
та постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 17 лютого 2015 року
у справі № 823/3297/14
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Авілан Інвест»
до Державної податкової інспекції у м. Черкасах Головного управління Міндоходів у Черкаській області
про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 28 листопада 2014 року адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Авілан Інвест» (далі - ТОВ «Авілан Інвест»; позивач) до Державної податкової інспекції у м. Черкасах Головного управління Міндоходів у Черкаській області (далі - ДПІ у м. Черкасах ГУ Міндоходів у Черкаській області; відповідач) задоволено повністю. Визнано протиправними дії відповідача при проведенні зустрічної звірки та складанні акту № 358/23-01-22-06/38429861 від 29 серпня 2014 року про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Авілан Інвест» щодо документального підтвердження господарських відносин з покупцями та постачальниками за період з 01 грудня 2012 року по 31 травня 2014 року, а також при коригуванні податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість. Заборонено будь-яким способом використовувати як носій доказової інформації акт № 358/23-01-22-06/38429861 від 29 серпня 2014 року. Зобов'язано ДПІ у м. Черкасах ГУ Міндоходів у Черкаській області внести відповідні зміни до системи автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні Міндоходів (Державної фіскальної служби України) за період з 01 грудня 2012 року по 31 травня 2014 року у відповідності до поданої позивачем податкової звітності з податку на додану вартість та додатку № 5 до неї. Стягнуто з Державного бюджету України на користь ТОВ «Авілан Інвест» 73,08 грн. судового збору.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач оскаржив його в апеляційному порядку.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 17 лютого 2015 року апеляційну скаргу ДПІ у м. Черкасах ГУ Міндоходів у Черкаській області задоволено частково. Постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 28 листопада 2014 року скасовано в частині задоволення позовної вимоги про заборону будь-яким способом використовувати як носій доказової інформації акт № 358/23-01-22-06/38429861 від 29 серпня 2014 року. Прийнято в цій частині нову постанову про відмову в задоволенні позову. В решті постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 28 листопада 2014 року залишено без змін.
Не погоджуючись з прийнятими судовими рішеннями у справі, відповідач оскаржив їх в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України.
В поданій касаційній скарзі ДПІ у м. Черкасах ГУ Міндоходів у Черкаській області, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального права, просить скасувати постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 28 листопада 2014 року та постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 17 лютого 2015 року в частині задоволення позовних вимог.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, юридичної оцінки обставин справи в межах доводів касаційної скарги відповідно до статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню, виходячи з таких підстав.
Відповідно до пункту 61.1 статті 61 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин; далі - ПК України) податковим контролем є система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Способом здійснення такого контролю є, зокрема, інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності контролюючих органів (підпункт 62.1.2 пункту 62.1 статті 62 ПК України).
Згідно із статтею 71 ПК України інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності контролюючих органів - це комплекс заходів щодо збору, опрацювання та використання інформації, необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій.
За правилами підпункту 72.1.1 пункту 72.1 статті 72 ПК України для інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючого органу використовується інформація, що надійшла, зокрема: від платників податків та податкових агентів, що міститься в податкових деклараціях, розрахунках, інших звітних документах; що міститься у наданих великими платниками податків в електронній формі копіях документів з обліку доходів, витрат та інших показників, пов'язаних із визначенням об'єктів оподаткування (податкових зобов'язань), первинних документах, які ведуться в електронній формі, регістрах бухгалтерського обліку, фінансовій звітності, інших документах, пов'язаних з обчисленням та сплатою податків і зборів; про фінансово-господарські операції платників податків.
Відповідно до пункту 73.5 статті 73 ПК України з метою отримання податкової інформації контролюючі органи мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків.
Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється контролюючими органами з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.
Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.
Полный текстCopyright © 2014-2026 «Протокол». Все права защищены.