ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"29" березня 2017 р. м. Київ К/800/38171/15
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі Приходько І. В. Бухтіярової І. О. Маринчак Н.Є.при секретарі судового засідання Корецький І.О.
за участю представників сторін: від позивача - не з'явився,
від відповідача - Чарковська Л.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні
касаційну скаргу Державної податкової інспекції в Оболонському районі Головного управління ДФС у м. Києві
на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 28.04.2015 р.
та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 04.08.2015 р.
у справі № 826/3179/15
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Кью-Трейд»
до Державної податкової інспекції в Оболонському районі Головного управління ДФС у м. Києві
про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И Л А:
У лютому 2015 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Кью-Трейд» (далі - позивач, ТОВ «Кью-Трейд») звернулось до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Державної податкової інспекції в Оболонському районі Головного управління ДФС у м. Києві (далі - відповідач, ДПІ в Оболонському районі ГУ ДФС у м. Києві), в якому просило суд: визнати протиправними дії відповідача по проведенню зустрічної звірки позивача, за результатами якої складено спірну довідку від 30 липня 2014 року № 831/26-54-22-03/38698457; визнати протиправними дії відповідача, які полягають у зміні відомостей в Аналітично-інформаційній системі «Податковий блок» на підставі довідки про проведення зустрічної звірки; зобов'язати відповідача вилучити з Аналітично-інформаційної системи «Податковий блок» інформацію про результати зустрічної звірки позивача та заборонити відповідачу враховувати результати зустрічної звірки позивача, оформлені довідкою про проведення зустрічної звірки.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 28.04.2015 р., яка залишена без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 04.08.2015 р., у задоволенні позову відмовлено повністю. При цьому, суди попередніх інстанцій, вийшовши за межі позовних вимог, визнали протиправними дії ДПІ у Оболонському районі ГУ ДФС у м. Києві по проведенню документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ «КЬЮ ТРЕЙД», за результатами якої складено акт від 30 липня 2014 року № 831/26-54-22-03/38698457 «Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «КЬЮ ТРЕЙД» щодо підтвердження господарських відносин із платниками за період з 01.07.2013 по 31.07.2014».
Не погоджуючись із прийнятими рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, відповідач звернувся до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій, з посиланням на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просив скасувати постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 28.04.2015 р. та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 04.08.2015 р. у справі № 826/3179/15 і прийняти нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Позивач в письмових запереченнях проти доводів касаційної скарги заперечував, вважає оскаржувані судові рішення законними, обґрунтованими та прийнятими у відповідності до норм діючого законодавства, а тому просив суд касаційну скаргу податкового органу залишити без задоволення, рішення судів першої та апеляційної інстанцій залишити без змін.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи касаційної скарги, перевіривши повноту встановлення судовими інстанціями фактичних обставин справи та правильність застосування ними норм матеріального і процесуального права, колегія суддів приходить до висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що посадовою особою відповідача на підставі пункту 73.5 статті 75 Податкового кодексу України було здійснено відповідні заходи з метою проведення зустрічної звірки ТОВ «Кью Трейд» щодо підтвердження господарських відносин із платниками за період з 01.07.2013 р. по 31.07.2014 р. та складено акт від 30.07.2014 р. № 831/26-54-22-03/38698457 про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Кью Трейд», за висновками якого перевіряючі дійшли висновку щодо відсутності факту здійснення фінансово-господарських операцій ТОВ «Кью Трейд» з суб'єктами господарювання покупцями та продавцями, задекларованими позивачем в податковій звітності за період з 01.07.2013 р. по 31.07.2014 р. та встановлено відсутність об'єктів оподаткування при придбанні та продажу товарів (послуг), доходів та витрат ТОВ «Кью Трейд» за період з 01.07.2013 р. по 31.07.2014 р.
Суд першої інстанції, з висновками якого погодився суд апеляційної інстанції, виходячи за межі позовних вимог та приймаючи рішення щодо протиправності дій ДПІ у Оболонському районі ГУ ДФС у м. Києві по проведенню документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ «КЬЮ ТРЕЙД», за результатами якої складено акт від 30 липня 2014 року № 831/26-54-22-03/38698457 «Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «КЬЮ ТРЕЙД» щодо підтвердження господарських відносин із платниками за період з 01.07.2013 по 31.07.2014», виходили з того, що відповідачем фактично вчинено дії по проведенню документальної позапланової невиїзної перевірки позивача. Однак, наказ податкового органу про проведення такої перевірки не приймався, повідомлення про дату, час та місце проведення перевірки позивачу не надсилався, а відтак податковим органом порушено процедуру, встановлену Податковим кодексом України для проведення перевірок.
Однак, колегія суддів Вищого адміністративного суду України не може погодитися з такими висновками судів попередніх інстанцій з огляду на наступне.
Згідно підпункту 62.1.3 пункту 6.2.1 статті 62 Податкового кодексу України податковий контроль здійснюється шляхом: перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.
Так, пунктом 73.5 статті 73 Податкового кодексу України передбачено, що з метою отримання податкової інформації органи державної податкової служби мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків. Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.
Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.
Пунктом 3 Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 р. № 1232, передбачено, що з метою проведення зустрічної звірки орган державної податкової служби (ініціатор) надсилає органу державної податкової служби (виконавцю), на обліку в якому перебуває суб'єкт господарювання, запит про проведення зустрічної звірки для підтвердження отриманих від платника податків та зборів даних. Зустрічна звірка може бути проведена органом державної податкової служби (ініціатором) самостійно у разі, коли суб'єкт господарювання перебуває на обліку в тому ж органі державної податкової служби, в якому перебуває платник податків, або в межах одного населеного пункту.
Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.
Полный текстCopyright © 2014-2026 «Протокол». Все права защищены.