Главная Сервисы для юристов База решений “Протокол” Постанова ВАСУ від 28.03.2017 року у справі №820/11762/15

Постанова ВАСУ від 28.03.2017 року у справі №820/11762/15

04.05.2017
Автор:
Просмотров : 482

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"28" березня 2017 р. м. Київ К/800/26233/16

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

головуючого Заїки М.М.,

суддів Загороднього А.Ф.,

Іваненко Я.Л.,

та секретаря Музички Н.В., за участю представника Генеральної прокуратури України Ступака Д.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційні скарги Генеральної прокуратури України та Лозівської місцевої прокуратури Харківської області на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 17 червня 2016 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 12 вересня 2016 року у справі за позовом ОСОБА_3 до Харківської конкурсної комісії з проведення відкритого чотирирівневого конкурсу на зайняття посад керівників місцевих прокуратур, їх перших заступників та заступників, Генеральної прокуратури України, третя особа - керівник Лозівської місцевої прокуратури Харківської області Медяник Олексій Анатолійович, про визнання протиправними дій, визнання протиправним та скасування наказу,

встановила:

У грудні 2015 року ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом до Генеральної прокуратури України, Харківської конкурсної комісії з проведення відкритого чотирирівневого конкурсу на зайняття посад керівників місцевих прокуратур, їх перших заступників та заступників, третя особа - керівник Лозівської місцевої прокуратури Харківської області Медяник О.А., в якому просив суд: визнати протиправними дії Харківської конкурсної комісії з проведення відкритого чотирирівневого конкурсу на зайняття посад керівників місцевих прокуратур, їх перших заступників та заступників стосовно складання протоколу від 12 листопада 2015 року щодо затвердження за результатами проведених співбесід рейтингового списку кандидатів для подання Генеральному прокурору України рекомендацій про призначення керівником Лозівської місцевої прокуратури Харківської області; визнати протиправним та скасувати наказ про призначення керівника Лозівської місцевої прокуратури Харківської області.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 17 червня 2016 року, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 12 вересня 2016 року, позовні вимоги ОСОБА_3 задоволено. Визнано протиправними дії Харківської конкурсної комісії з проведення відкритого чотирирівневого конкурсу на зайняття посад керівників місцевих прокуратур, їх перших заступників та заступників по складанню протоколу від 12 листопада 2015 року щодо затвердження за результатами проведених співбесід рейтингового списку кандидатів для подання Генеральному прокурору України рекомендацій про призначення керівником Лозівської місцевої прокуратури Харківської області. Визнано протиправним та скасовано наказ Генеральної прокуратури України від 09 грудня 2015 року №798к про призначення радника юстиції Медяника Олексія Анатолійовича керівником Лозівської місцевої прокуратури Харківської області.

У касаційних скаргах, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, представники Генеральної прокуратури України та Лозівської місцевої прокуратури Харківської області просять рішення судів першої та апеляційної інстанції скасувати, а за справою постановити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову ОСОБА_3 у частині визнання протиправними дій Комісії по складанню протоколу від 12 листопада 2015 року щодо затвердження за результатами проведених співбесід рейтингового списку кандидатів для подання Генеральному прокурору України рекомендацій про призначення керівником Лозівської місцевої прокуратури Харківської області. Закрити провадження у справі в частині позовних вимог про визнання протиправним та скасування наказу Генеральної прокуратури України від 09 грудня 2015 року №798к про призначення радника юстиції Медяника О.А. керівником Лозівської місцевої прокуратури Харківської області.

Перевіривши доводи касаційних скарг та рішення судів першої та апеляційної інстанцій щодо правильності застосування ними норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційні скарги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що позивачем з метою заміщення посади керівника Лозівської місцевої прокуратури Харківської області прийнято участь у проведенні відкритого чотирирівневого конкурсу кандидатів на адміністративні посади у місцевих прокуратурах та подано заяву, а також необхідні документи.

Відповідно до рейтингового списку Лозівської місцевої прокуратури Харківської області за результатами тестування на знання законодавчої бази (професійний тест) позивач набрав 100 балів із 100, за наслідками тестування на загальні здібності позивач набрав 66,7 балів, а отже за підсумками двох етапів конкурсу набрав 166,7 балів та у рейтинговому списку зайняв перше місце. Вказаний рейтинг кандидатів, розміщений на офіційному сайті Генеральної прокуратури України.

Крім того, позивачем пройдено психологічний тест (тестування особистісних характеристик).

12 листопада 2015 року проведено останній етап тестування, а саме співбесіду із усіма 16-ма кандидатами, які зайняли вищі місця відповідно до підсумкового рейтингового списку двох етапів тестування.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що 11 листопада 2015 року протоколом №24 засідання Харківської конкурсної комісії з проведення відкритого чотирирівневого конкурсу кандидатів на адміністративні посади у місцевих прокуратурах, Комісією прийнято рішення про затвердження за результатами проведених співбесід рейтингового списку кандидатів на зайняття адміністративних посад у Лозівській місцевій прокуратурі Харківської області (пункт 1) згідно переліку.

Пунктом 2 зазначеного протоколу прийнято рішення затвердити список кандидатів для подання Генеральному прокурору України рекомендації про призначення керівником Лозівської місцевої прокуратури Харківської області: 1) ОСОБА_5; 2) Медяник О.А.; 3) ОСОБА_6

Пунктом 4 вказаного протоколу зобов'язано секретаря конкурсної комісії підготувати рекомендації на осіб, зазначених у пункті 2 цього рішення, після чого відповідні рекомендації готувати на кожну з наступних посад після отримання ним наказу про призначення особи на попередню посаду - за каскадним принципом.

За складеним конкурсною комісією рейтинговим списком кандидатів ОСОБА_3 зайняв 6-те місце та, відповідно, був позбавлений можливості претендувати на призначення керівником місцевої прокуратури, його першим заступником чи заступником.

Протоколом 14 січня 2016 року №34 внесено виправлення у протокол №24 та зазначено правильну дату засідання - 12 листопада 2015 року.

Задовольняючи адміністративний позов, суди першої та апеляційної інстанцій виходили з того, що дії Харківської конкурсної комісії з проведення відкритого чотирирівневого конкурсу на зайняття посад керівників місцевих прокуратур, їх перших заступників та заступників по складанню протоколу від 12 листопада 2015 року щодо затвердження за результатами проведених співбесід рейтингового списку кандидатів для подання Генеральному прокурору України рекомендацій про призначення керівником Лозівської місцевої прокуратури Харківської області є протиправними.

Проте з даними доводами судів попередніх інстанцій колегія суддів суду касаційної інстанції не погоджується з огляду на наступне.

14 жовтня 2014 року було прийнято Закон України «Про прокуратуру», який відповідно до пункту 1 розділу XII «Прикінцеві положення» набирає чинності з 15 липня 2015 року, крім: 1) пункту 5 розділу XII (крім підпунктів 3, 5, 8, 9, 12, 20, 42, 49, 63, 67), розділу XIII цього Закону, які набирають чинності з дня, наступного за днем його опублікування; 2) статей 21, 28 - 38, 42, 44 - 50, 62 - 63, 65 - 79 цього Закону, які набирають чинності 14 квітня 2016 року; 3) статті 12 та Додатка до цього Закону щодо переліку та територіальної юрисдикції місцевих прокуратур, які набирають чинності з 15 грудня 2015 року.

Відповідно до частини першої статті 12 Закону України «Про прокуратуру» у системі прокуратури України діють місцеві прокуратури, перелік та територіальна юрисдикція яких визначається в Додатку до цього Закону.

Згідно з пунктом 1-1 розділу XIII «Перехідні положення» вказаного Закону до утворення місцевих прокуратур їх повноваження здійснюють міські, районні, міжрайонні, районні у містах прокуратури. На зазначений період за прокурорами та керівниками цих прокуратур зберігається відповідний правовий статус, який вони мали до набрання чинності цим Законом, при реалізації функцій прокуратури.