Главная Сервисы для юристов База решений “Протокол” Постанова ВАСУ від 25.03.2015 року у справі №826/8967/14

Постанова ВАСУ від 25.03.2015 року у справі №826/8967/14

28.02.2017
Автор:
Просмотров : 200

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"25" березня 2015 р. м. Київ К/800/54589/14

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі Бухтіярової І.О., Костенка М.І., Приходько І.В.,

за участю секретаря судового засідання Бовкуна В.В.,

представника відповідача Скрипнікової В.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві

на постанову окружного адміністративного суду міста Києва від 08.08.2014 року

та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 07.10.2014 року

у справі № 826/8967/14

за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Аланта-Пром» (далі - позивач, ТОВ «Аланта-Пром»)

до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві (далі - відповідач, ДПІ у Шевченківському районі ГУ Міндоходів у м. Києві)

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИЛА:

ТОВ «Аланта-Пром» звернулось у червні 2014 року до суду з позовом до ДПІ у Шевченківському районі ГУ Міндоходів у м. Києві, в якому з урахуванням заяви про зміну позовних вимог, просило: визнати протиправними дії ДПІ у Шевченківському районі ГУ Міндоходів м. Києва щодо складання акту про неможливість проведенні зустрічної звірки від 12.06.2014 року № 1417/26-59-22-01/38322471; вилучити з АІС «Податковий блок» інформацію про результати проведення зустрічної звірки ТОВ «Аланта-Пром» (код за ЄДРПОУ 38322471), результати якої оформлені актом від 12.06.2014 року № 1417/26-59-22-01/38322471 «Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Аланта-Пром» (код ЄДРПОУ 38322471) щодо підтвердження господарських відносин платниками податків за 01.03.2014 року по 30.04.2014 року».

Постановою окружного адміністративного суду міста Києва від 08.08.2014 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 07.10.2014 року, позов задоволено повністю.

Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, відповідач подав касаційну скаргу, в якій просить скасувати рішення судів попередніх інстанцій та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову. Вважає, що рішення судів першої та апеляційної інстанцій прийнято з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення спору, а саме: п. 73.5 ст. 73 Податкового кодексу України (далі - ПК України).

Заперечення на касаційну скаргу не надходили, що не перешкоджає її розгляду по суті.

Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що відповідачем 12.06.2014 року складено акт «Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Аланта Пром», ЄДРПОУ 38322471, щодо документального підтвердження господарських відносин платниками податків за 01.03.2014 року по 30.04.2014 року».

Підставою складання акту про неможливість проведення зустрічної звірки вказано не знаходження позивача за юридичною адресою. Інших підстав про неможливість проведення зустрічної звірки в акті перевірки від 12.06.2014 року відповідачем не зазначено.

Задовольняючи позовні вимоги, суди першої та апеляційної інстанцій виходили з того, що висновки вказаного такту не можуть бути підставою для внесення відповідних змін до податкової звітності з податку на додану вартість, у зв'язку з чим суди дійшли висновку про протиправність дій контролюючого органу.

Колегія суддів вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, враховуючи наступне.

Підпунктом 62.1.3 п. 6.2.1 ст. 62 ПК України передбачено, що податковий контроль здійснюється шляхом: перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.

З метою отримання податкової інформації органи державної податкової служби мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків. Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків. Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін (п. 73.5 ст. 73 ПК України).

Колегія суддів вважає, що відповідач своїми діями по проведенню та оформленню акта про неможливість проведення зустрічної звірки позивача не порушив його права чи законні інтереси, оскільки такий акт є лише формою фіксації податкової інформації, яка використовується податковими органами.

Дії податкового органу по проведенню перевірки та складанню акта перевірки є способом реалізації наданої суб'єкту владних повноважень компетенції, а сам акт перевірки не є рішенням (актом індивідуальної дії) в розумінні Кодексу адміністративного судочинства України і є лише носієм інформації, встановленої під час проведення перевірки, та не порушує права платника.

Отже, позовні вимоги про визнання протиправними дії ДПІ у Шевченківському районі ГУ Міндоходів у м. Києві щодо складання акту про неможливість проведенні зустрічної звірки від 12.06.2014 року № 1417/26-59-22-01/38322471 не підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 74 ПК України податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, може зберігатися та опрацьовуватися в інформаційних базах органів державної податкової служби або безпосередньо посадовими (службовими) особами органів державної податкової служби. Перелік інформаційних баз, а також форми і методи опрацювання інформації визначаються центральним органом державної податкової служби.