ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 лютого 2026 року
м. Київ
справа №160/9402/25
адміністративне провадження № К/990/49506/25
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Берназюка Я.О., суддів Чиркіна С.М. та Шарапи В.М., розглянувши у порядку письмового провадження у касаційній інстанції адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області
про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
за касаційною скаргою ОСОБА_1
на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04 червня 2025 року (ухвалене суддею-доповідачем Рябчук О.С.), та постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 30 жовтня 2025 року (прийняту у складі колегії: головуючого судді Божко Л.А., суддів: Лукманової О.М., Дурасової Ю.В.),
У С Т А Н О В И В :
Короткий зміст позовних вимог
1. У березні 2025 року ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , скаржник, позивач) звернувся до адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі - Управління, відповідач), в якому просив:
- визнати протиправною бездіяльність Управління щодо непроведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії ОСОБА_1 , на коефіцієнти у розмірі 1,11, у розмірі 1,14, у розмірі 1,197 та у розмірі 1,0796 для забезпечення індексації пенсії;
- зобов`язати Управління провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 у відповідності до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року №1058-IV (далі - Закон №1058-ІV) шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії ОСОБА_1 , в розмірі 7763,17 грн на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,11 з 01 березня 2021 року відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» від 22 лютого 2021 року №127 (далі - постанова КМУ №127), на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,14 з 01 березня 2022 року відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» від 16 лютого 2022 року №118 (далі - постанова КМУ №118), на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,197 з 01 березня 2023 року відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» від 24 лютого 2023 року №168 (далі - постанова КМУ №168), на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,0796 з 01 березня 2024 року відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» від 23 лютого 2024 року №185 (далі - постанова КМУ №185) та у зв`язку з цим провести виплату недоотриманих сум пенсії, починаючи з 01 березня 2021 року.
2. В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що перебуває на обліку в Управлінні та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року №1058-IV (далі - Закон №1058-IV). Позивачу пенсія не була проіндексована на підставі постанови №127, постанови КМУ №118, постанови КМУ №168 та постанови КМУ №185. Листом відповідача від 27 лютого 2025 року №10102-6314/М-01/8-0400/25 було повідомлено позивача про те, що йому була здійснена лише доплата в розмірі 135 грн згідно з пунктом 4 постанови КМУ №118, доплата в розмірі 100 грн згідно з пунктом 6 постанови КМУ №168 та доплата в розмірі 100 грн згідно з пунктом 2 постанови КМУ №127. Не погоджуючись з такою позицією відповідача, позивач 12 лютого 2025 року звернувся із заявою про перерахунок пенсії. Проте у листі від 27 лютого 2025 року №10102-6314/М-01/8-0400/25 відповідач зазначив, що, враховуючи норми Порядку проведення індексації пенсій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року №124 (далі - постанова КМУ №124), він не має права на індексацію пенсії з 01 березня 2021 року, з 01 березня 2022 року, з 01 березня 2023 року та з 01 березня 2024 року, оскільки пенсія йому призначена у 2022 році із розміру середньої заробітної плати 7763,17 грн грн, що, на думку позивача, є грубим порушенням його прав. Вважаючи таку бездіяльність відповідача протиправною та такою, що порушує його право на отримання пенсії у належному розмірі, позивач звернувся з цим позовом до суду.
Короткий зміст рішень судів попередніх інстанцій
3. Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04 червня 2025 року, залишеним без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 30 жовтня 2025 року, позов задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність Управління щодо непроведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії ОСОБА_1 , на коефіцієнти у розмірі 1,11, у розмірі 1,14, у розмірі 1,197 та у розмірі 1,0796 для забезпечення індексації пенсії.
Зобов`язано Управління здійснити з 30 вересня 2024 року індексацію пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2021-2024 роки, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,0796.
У задоволенні іншої частини позову відмовлено.
4. Частково задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції, з висновком якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що за змістом правозастосування, яке міститься у постанові Верховного Суду від 27 січня 2025 року у справі №620/7211/24 вирішення спору зводиться саме до визнання за особою права на усі відповідні коефіцієнти збільшення, однак в межах шести місяців, що передують дню звернення до суду. Для обставин цієї справи це втілюється в тому, що перерахунок пенсії позивача має бути проведений з 30 вересня 2024 року, однак з урахуванням коефіцієнтів збільшення за 2021-2024 роки з якої сплачено страхові внески. З урахуванням вищевикладеного, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .
Короткий зміст та обґрунтування вимог касаційної скарги
5. Не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції, посилаючись на неправильне застосування норм матеріального права, ОСОБА_1 звернувся з касаційною скаргою до Верховного Суду, в якій просить скасувати рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04 червня 2025 року та постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 30 жовтня 2025 року в частині відмовлених позовних вимог та ухвалити в цій частині нове рішення, яким зобов`язати відповідача провести перерахунок шляхом послідовного збільшення показника 7763,17 грн на коефіцієнти 1,11, 1,14, 1,197 та 1,0796.
6. На обґрунтування касаційної скарги скаржник зазначає, що суди першої і апеляційної інстанцій неправильно застосували положення частини другої статті 42 Закону №1058-IV, пункту 5 Порядку №124, пункту 1 постанови КМУ №127, пункту 1 постанови КМУ №118, пункту 1 постанови КМУ №168, пункту 1 постанови КМУ №185, порушив положення статті 242 КАС України та не урахував висновків Верховного Суду, викладених у постановах від 16 квітня 2025 року у справі №200/5836/24, від 28 квітня 2025 року у справі №160/19883/24, від 14 травня 2025 року у справі №480/4245/24, від 26 травня 2025 року у справі №440/10247/24.
7. Касаційна скарга мотивована тим, що суди обмежили право на індексацію лише 2024 роком, застосувавши шестимісячний строк звернення до суду не до виплати коштів, а до самого права на застосування коефіцієнтів.
8. Скаржник стверджує, що індексація має проводитися шляхом збільшення того показника середньої заробітної плати, який був фактично застосований при призначенні пенсії (7763,17 грн за 2017- 2019 роки), а не умовного показника станом на 2017 рік.
9. У постанові Верховного Суду від 16 квітня 2025 року у справі №200/5836/24 зазначено, що індексація має проводитися щодо фактичного показника середньої заробітної плати, який враховувався при обчисленні конкретної пенсії.
Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.
Полный текстCopyright © 2014-2026 «Протокол». Все права защищены.