ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"23" червня 2015 р. м. Київ К/800/11795/15
К/800/9262/15
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
Головуючого: Маслія В.І.
Суддів: Розваляєвої Т.С., Черпіцької Л.Т.
розглянувши в письмовому провадженні справу за касаційними скаргами Приморської сільської ради Кілійського району Одеської області та Державної фінансової інспекції в Одеській області на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 16 вересня 2014 року та постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 04 лютого 2015 року у адміністративній справі за позовом Державної фінансової інспекції в Одеській області до Приморської сільської ради Кілійського району Одеської області про зобов'язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и л а:
Державна фінансова інспекція в Одеській області звернулась до суду з позовом до Приморської сільської ради Кілійського району про зобов'язання виконати пункти 2-14 вимоги від 12 грудня 2013 року №15-07-23-14/13250.
Зазначали, що за результатами проведеної Інспекцією ревізії фінансово-господарської діяльності відповідачу направлена вимога про усунення порушень.
Посилаючись на те, що у добровільному порядку вимога не виконана, просили зобов'язати Приморську сільську раду Кілійського району Одеської області виконати пункти 2-14 вимоги від 12 грудня 2013 року №15-07-23-14/13250.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 16.09.2014 року адміністративний позов задоволено частково: зобов'язано Приморську сільську раду Кілійського району виконати пункти 2, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 12, 13, 14 вимоги Державної фінансової інспекції в Одеській області від 12 грудня 2013 року №15-07-23-14/13250. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 04.02.2015 року постанову Одеського окружного адміністративного суду від 16.09.2014 року скасовано та прийнято нову постанову, якою адміністративний позов задоволено частково: зобов'язано Приморську сільську раду Кілійського району виконати пункти 2, 3, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 12, 13, 14 вимоги Державної фінансової інспекції в Одеській області від 12 грудня 2013 року №15-07-23-14/13250. У задоволенні решти позову відмовлено.
Не погоджуючись з ухваленими у справі судовими рішеннями, Приморська сільська рада Кілійського району Одеської області та Державна фінансова інспекція в Одеській області оскаржили їх в касаційному порядку.
У поданій касаційній скарзі Приморська сільська рада Кілійського району Одеської області із посиланням на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить скасувати оскаржувані судові рішення та ухвалити нове рішення про часткове задоволення позовних вимог.
У своїй касаційній скарзі, Державна фінансова інспекція в Одеській області просить скасувати оскаржувані судові рішення та ухвалити нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
Справу розглянуто в порядку письмового провадження, відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 222 Кодексу адміністративного судочинства України.
Заслухавши доповідача, перевіривши доводи касаційної скарги, матеріали справи, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню.
Судами встановлено, що за результатами проведеної Інспекцією ревізії фінансово-господарської діяльності відповідача за період з 01.03.2010 року по 01.08.2013 року складено акт ревізії від 25 жовтня 2013 року №07-76/39.
З метою усунення встановлених ревізією порушень ДФІ в Одеській області було надіслано до Приморської сільської ради Кілійського району Одеської області вимогу щодо усунення порушень законодавства виявлених в ході проведення ревізії фінансово-господарської діяльності Приморської сільської ради Кілійського району від 12 грудня 2013 року №15-07-23-14/13250 відповідно до пунктів 2-14 якої позивач вимагає від відповідача:
· п. 2 вимоги: привести у відповідність до вимог ст. 14, 274.1, 288.5.1 ПК України укладені договори оренди земельних ділянок в частині визначення розміру орендної плати за землю;
· п. 3 вимоги: прийняти до відома факт застосування фінансової санкції у вигляді зменшення бюджетних асигнувань;
· п. 4 вимоги: розірвати контракт з ОСОБА_1 у зв'язку із відсутністю на балансі сільської ради водонапірних споруд; стягнути з осіб відповідальних в укладенні контрактів зайві виплати;
· п. 5 вимоги: стягнути 0,15 тис. грн. зайво виплачених виплат з ОСОБА_2, яка їх отримала безпідставно, у разі отримання заяви. В іншому випадку стягнути з відповідальної особи зайві грошові виплати у сумі 0,15 тис. грн.
· п. 6 вимоги: стягнути 1,81 тис. грн. зайво виплачених виплат з ОСОБА_3, яка їх отримала безпідставному у разі отримання заяви. В іншому випадку стягнути з відповідальної особи зайві грошові виплати у сумі 1,81 тис. грн.;
· п. 7 вимоги: стягнути 0,26 тис. грн. зайво виплачених виплат з ОСОБА_4, яка їх отримала безпідставно, у разі отримання заяви. В іншому випадку стягнути з відповідальної особи зайві грошові виплати у сумі 0,26 тис. грн.;
· п.8 вимоги: стягнути 8,3 тис. грн. зайво виплачених виплат, з працівників ДДЗ та будинку культури згідно реєстру наведеного у Додатку №20 до акту, які їх отримали безпідставно, у разі отримання заяви. В іншому випадку стягнути з відповідальної особи зайві грошові виплати у сумі 8,3 тис. грн.;
Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.
Полный текстCopyright © 2014-2026 «Протокол». Все права защищены.