Главная Сервисы для юристов База решений “Протокол” Постанова ВАСУ від 22.12.2014 року у справі №800/424/14

Постанова ВАСУ від 22.12.2014 року у справі №800/424/14

27.02.2017
Автор:
Просмотров : 300

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 грудня 2014 року м. Київ справа № 800/424/14

Вищий адміністративний суд України у складі:

головуючого суддів при секретарі судового засідання за участю позивачів представників Президента України Порошенка П.О. Голови Верховної Ради України Турчинова О.В. Генерального Прокурора України Яреми В.Г.Заяць В.С. - (суддя-доповідач), Васильченко Н.В., Калашнікової О.В., Леонтович К.Г., Чалого С.Я., ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_11, ОСОБА_12 до Президента України Порошенка Петра Олексійовича, треті особи ОСОБА_16, Генеральний прокурор України Ярема Віталій Григорович, Голова Верховної Ради України Турчинов Олександр Валентинович про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії та визнання рішення незаконним, -

ВСТАНОВИВ:

02 жовтня 2014 року ОСОБА_11 та ОСОБА_12 пред'явили позов до Президента України Порошенка П.О., треті особи ОСОБА_16, Генеральний прокурор України Ярема В.Г., Голова Верховної Ради України Турчинов О.В., про визнання бездіяльності Президента України Порошенка П.О. протиправною та зобов'язати його на підставі статей 106, 122 Конституції України звільнити ОСОБА_16 з посади Генерального прокурора України відповідно до пункту 7 частини 1 статті 43№ Кодексу законів про працю України, оприлюднити вказаний акт у передбаченому законом порядку; визнати Указ Президента України від 19 червня 2014 року № 540\2014 «Про призначення Яреми В.Г. Генеральним прокурором України» незаконним повністю.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивачі послалися на пункт 25 статті 85, пункт 11 статті 106 та частину 1 статті 122 Конституції України, якими передбачено, що Президент України призначає за згодою Верховної Ради України на посаду Генерального прокурора України та звільняє його з посади, а Верховна Рада України надає згоду на призначення Президентом України на посаду Генерального прокурора України, висловлює недовіру Генеральному прокурору України, що має наслідком його відставку з посади.

Тобто у зв'язку із висловленням Верховною Радою України недовіри Генеральному Прокурору України Президент України звільняє його із займаної посади своїм Указом.

Позивачі зазначають, що після висловлення Верховною Радою України 22 лютого 2014 року недовіри Генеральному прокурору України ОСОБА_16, Президент України до теперішнього часу не видав Указ про звільнення ОСОБА_16 з посади Генерального прокурора України, чим вчинив протиправну бездіяльність.

Разом з цим Президент України Порошенко П.О. Указом № 540/2014 19 червня 2014 призначив Ярему В.Г. Генеральним прокурором України.

Оскільки штатним розкладом у Генеральній прокуратурі України передбачено відповідно до Конституції України лише одна посада Генерального прокурора України, позивачі вважають, що призначення Яреми В.Г. Генеральним прокурором України без звільнення з цієї посади ОСОБА_16 є незаконним.

Позивачі, підтримавши в судовому засіданні позовні вимоги, вважають, що Президент України зобов'язаний видати Указ про звільнення з посади Генерального прокурора України ОСОБА_16 у зв'язку із висловленням йому Верховною Радою України 22 лютого 2014 року недовіри. Невидавши такий Указ Президент України Порошенко П.О. проявив протиправну бездіяльність та незаконно призначив на посаду Генерального прокурора України Указом № 540/2014 від 19 червня 2014 року Ярему В.Г..

Так як Порошенко П.О. не видавав Указ про звільнення ОСОБА_16, просять визнати таку бездіяльність Президента України протиправною, зобов'язати видати Указ про звільнення ОСОБА_16 та визнати незаконним Указ № 540/2014 від 19 червня 2014 року про призначення Яреми В.Г. на посаду Генерального прокурора України.

Представник Президента України Порошенка П.О. позов не визнав, пояснив, що на відміну від механізму звільнення та призначення Генерального прокурора України, який реалізується шляхом видання акту Президентом України та передбачає обов'язкове надання Верховною Радою України попередньої згоди на це, висловлення недовіри парламентом є єдиною та самостійною конституційною вимогою для відставки Генерального прокурора України. У такому випадку (висловлення недовіри) Конституція України не передбачає необхідність видання указу про відставку Генерального прокурора Главою держави.

Також представник Президента України, пояснив, що позивачами не обґрунтовано факту порушення їхніх прав Главою держави у зв'язку із невиданням Указу про звільнення Генерального прокурора України ОСОБА_16, а лише містяться необґрунтовані твердження про протиправність такої бездіяльності, а тому просить відмовити у задоволенні позову та закрити провадження у справі в частині визнання незаконним Указу Президента України від 19 червня 2014 року № 540.

Представник Генерального прокурора України Яреми В.Г. позов не визнав, пояснив, що Президент України, не звільнивши з посади Генерального прокурора України ОСОБА_16, протиправної бездіяльності не допустив, оскільки постанова Верховної Ради України про висловлення недовіри Генеральному прокурору України є самостійним актом для припинення повноважень Генерального прокурора України, призначаючи Ярему В.Г. Генеральним прокурором України Президент України діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України, а тому в задоволенні позову просить відмовити та закрити провадження у справі, оскільки позивачі не є учасниками спірних правовідносин.

Представники Президента України та Генерального прокурора України клопотання про закриття провадження у справі не заявляли.

Представник Голови Верховної Ради України Турчинова О.В. просить вирішити справу відповідно до обставин справи та вимог чинного законодавства.

Заслухавши пояснення позивачів, представників відповідача та третіх осіб, дослідивши докази у справі, колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що позов задоволенню не підлягає.

Встановлено, що 04 листопада 2010 року Президент України ОСОБА_17 видав Указ № 1010/2010 «Про призначення ОСОБА_16 Генеральним прокурором України».

22 лютого 2014 року Верховною Радою України висловлено недовіру Генеральному прокурору України ОСОБА_16

19 червня 2014 року Верховною Радою України надано згоду на призначення Президентом України на посаду Генерального прокурора України Яреми В.Г..

19 червня 2014 року Президент України Порошенко П.О. видав Указ № 540/2014 «Про призначення В.Яреми Генеральним прокурором України».

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Визнаючи людину найвищою соціальною цінністю, Конституція України закріплює широке коло прав та свобод, гарантує і забезпечує їх захист, в тому числі і від порушення з боку держави, її органів та посадових осіб.

Стаття 55 Конституції України, встановлюючи судовий захист прав і свобод людини і громадянина, гарантує кожному право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.