Главная Сервисы для юристов База решений “Протокол” Постанова ВАСУ від 21.10.2015 року у справі №810/4538/14

Постанова ВАСУ від 21.10.2015 року у справі №810/4538/14

27.02.2017
Автор:
Просмотров : 159

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 жовтня 2015 року м. Київ К/800/67651/14

Вищий адміністративний суд України у складі: суддя Костенко М.І. - головуючий, судді Бухтіярова І.О., Приходько І.В.,

розглянув у письмовому провадженні касаційну скаргу державної податкової інспекції у Києво-Святошинському районі Головного управління Міндоходів у Київській області (далі - Інспекція)

на постанову Київського окружного адміністративного суду від 01.09.2014

та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 16.12.2014

у справі № 810/4538/14

за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Інтер-Алія" (далі - Товариство)

до Інспекції

про визнання протиправними дій.

За результатами розгляду касаційної скарги Вищий адміністративний суд України

ВСТАНОВИВ:

У липні 2014 року Товариство звернулося до Київського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просило: визнати протиправними дії Інспекції з проведення зустрічної звірки Товариства, оформленої актом від 09.07.2014 № 326/10-13-22-03/39077290 «Про неможливість проведення зустрічної звірки Товариства по фінансово-господарським взаємовідносинам з контрагентами-постачальниками та контрагентами-покупцями за період березень 2014 року»; визнати протиправними дії Інспекції щодо внесення до автоматизованої інформаційної системи «Співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів» бази АІС «Аудит» на підставі цього акта та про зобов'язання відповідача вилучити відповідну інформацію з цієї бази.

Постановою Київського окружного адміністративного суду від 01.09.2014, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 16.12.2014, позов задоволено.

Судові акти зі спору мотивовані тим, що оспорювану звірку було проведено Інспекцією за відсутності законодавчо встановлених підстав; викладені у спірному акті висновки Інспекції не відповідають сутності контрольного заходу з проведення зустрічної звірки; самі по собі висновки податкового органу, викладені в зазначеному акті, не можуть слугувати підставою для коригування показників податкової звітності платника в інформаційних базах даних органів державної податкової служби.

Законність ухвалених у справі судових актів перевіряється у порядку глави 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС) у зв'язку з касаційною скаргою Інспекції, в якій вона просить скасувати оскаржувані судові акти та прийняти нове рішення по суті спору про відмову у позові Товариства, посилаючись на невідповідність висновків судів нормам матеріального права та наявним у справі доказам.

Вивчивши матеріали справи, перевіривши відповідність висновків судів наявним у матеріалах справи доказам, правильність застосування судами норм матеріального права та дотримання ними процесуальних норм, обговоривши доводи касаційної скарги, Вищий адміністративний суд України вважає за необхідне частково задовольнити розглядувані касаційні вимоги з урахуванням такого.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що у ході вжиття заходів з проведення зустрічної звірки внаслідок відсутності платника за місцезнаходженням Інспекцією було складено акт від 09.07.2014 № 326/10-13-22-03/39077290 «Про неможливість проведення зустрічної звірки Товариства по фінансово-господарським взаємовідносинам з контрагентами-постачальниками та контрагентами-покупцями за період березень 2014 року».

У цьому акті викладено висновок контролюючого органу про завищення платником податкових зобов'язань та податкового кредиту з ПДВ внаслідок відображення у податковому обліку фіктивних господарських операцій.

На підставі цих висновків Інспекцією було внесено зміни до автоматизованої інформаційної системи «Співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів» бази АІС «Аудит».

Зазначені обставини учасниками провадження не заперечуються.

Приймаючи рішення про задоволення даного позову, суди обох попередніх інстанцій виходили, зокрема, з того, що Інспекцією не доведено наявності підстав, з якими чинне податкове законодавство пов'язує здійснення податковим органом такого контрольного заходу, як проведення зустрічної звірки платника.

Відповідно до пункту 73.5 статті 73 Податкового кодексу України з метою отримання податкової інформації контролюючі органи мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків.

Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється контролюючими органами з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.

Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Підпунктом 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Податкового кодексу України платникам податків надано право оскаржувати в порядку, встановленому цим Кодексом, рішення, дії (бездіяльність) контролюючих органів (посадових осіб).

Право на судове оскарження у розумінні цієї норми передбачає право юридичних та фізичних на звернення до суду з позовом про визнання недійсним та таким, що не породжує будь-яких правових наслідків, акта (нормативного правового акта, акта ненормативного характеру, дії чи бездіяльності) органу державної податкової служби (його посадової особи).

Юридические оговорки

Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

Полный текст