ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"21" липня 2016 р. м. Київ К/800/64417/14
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
Головуючого, суддіГорбатюка С.А. (доповідач) СуддівГоляшкіна О.В. Шведа Е.Ю. секретар судового засідання Носенко Л.О.,
за участі представника Міської державної лікарні ветеринарної медицини м. Охтирки Ставицького В.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні у касаційному порядку у залі суду адміністративну справу за позовом Міської державної лікарні ветеринарної медицини м. Охтирки до Державної фінансової інспекції в Сумській області, Охтирської об'єднаної Державної фінансової інспекції про визнання протиправними та скасування пунктів вимог за касаційними скаргами Державної фінансової інспекції (далі - ДФІ) в Сумській області та Міської державної лікарні ветеринарної медицини м. Охтирки на постанову Сумського окружного адміністративного суду від 25 вересня 2014 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 25 листопада 2014 року
в с т а н о в и л а :
У липні 2014 року Міська державна лікарня ветеринарної медицини м. Охтирки в Сумському окружному адміністративному суді пред'явила позов до ДФІ в Сумській області, Охтирської об'єднаної ДФІ про визнання протиправними та скасування пунктів вимог.
Просила визнати протиправною та скасувати вимогу Охтирської об'єднаної ДФІ від 07 липня 2014 року № 103-14/1228 в частині відображення в обліку заборгованості перед бюджетом та перерахувати кошти в сумі 55 023,18 грн., які отримані за надання адміністративних послуг на код доходів 22012500 та в частині звернення до фітосанітарної служби України з проханням повернення зайво перерахованих коштів у сумі 9 482,37 грн.
Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 25 вересня 2014 року, залишеною без зміни ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 25 листопада 2014 року, адміністративний позов задоволено частково.
Визнано протиправним та скасовано пункт 3 вимоги Охтирської об'єднаної ДФІ від 07 липня 2014 року № 103-14/1228 в частині звернення до Державної ветеринарної та фітосанітарної служби України з проханням повернення зайво перерахованих коштів у сумі 9 482,37 грн. та у випадку неперерахування шкоди в сумі 9 482,37 грн. відшкодувати за рахунок осіб, винних у зайво перерахованих коштах у порядку та розмірах, встановленому статтями 130, 133, 136 Кодексу законів про працю України.
У решті позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з рішеннями судів попередніх інстанцій ДФІ в Сумській області та Міська державна лікарня ветеринарної медицини м. Охтирки подали касаційні скарги.
В касаційній скарзі, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального та процесуального права, ДФІ в Сумській області просить рішення судів скасувати та ухвалити нову постанову про відмову у задоволенні позову в повному обсязі.
Міська державна лікарня ветеринарної медицини м. Охтирки в касаційній скарзі просить скасувати рішення судів попередніх інстанцій в частині відмови у задоволенні позову та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
За приписами частини другої статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції переглядає судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій у межах касаційної скарги, але при цьому може встановлювати порушення норм матеріального чи процесуального права, на які не було посилання в касаційній скарзі.
Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України стосовно обставин, необхідних для прийняття рішення судом касаційної інстанції, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга ДФІ в Сумській області підлягає задоволенню, а касаційна скарга Міської державної лікарні ветеринарної медицини м. Охтирки - залишенню без задоволення з таких підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що відповідачем проведено планову ревізію фінансово-господарської діяльності Лікарні ветеринарної медицини м. Охтирки за період з 01 січня 2011 року по 31 березня 2014 року, за результатами якої складено акт від 05 червня 2014 року № 103-21/76.
В ході ревізії позивача виявлено ряд порушень, а саме, в період з 24 червня 2011 року по 31 грудня 2011 року при наданні адміністративних послуг кошти, отримані позивачем, зараховувались до спеціального фонду лікарні, а не до державного бюджету. Відповідно до частини тридцять четвертої статті 14 Закону України "Про державний бюджет на 2011 рік" у 2011 році кошти, отримані до спеціального фонду Державного бюджету України спрямовуються на видатки головних розпорядників коштів державного бюджету, пов'язані з наданням адміністративних послуг (за рахунок джерел, визначених пунктом 32 статті 4 цього Закону). Таким чином доходи, отримані у вигляді плати за адміністративні послуги, позивач був зобов'язаний перераховувати кошти до Державного бюджету України. Внаслідок неперерахування до Державного бюджету України коштів, отриманих як плату за надання адміністративних послуг, вказаному бюджету завдано матеріальної шкоди (збитків) в сумі 55 005,09 грн.
Також, ревізією встановлено перерахування позивачем в 2011-2012 роках до Державної ветеринарної та фітосанітарної служби України коштів на цілі, не пов'язані з діяльністю установи, в загальній сумі 9 482,37 грн. Протягом 2011 року позивачем проведено акумулювання коштів в розмірі 5 000,00 грн. шляхом їх перерахування до Державного комітету ветеринарної медицини України. Сума доходів, з якої можливо було провести перерахування становить 214 533,91 грн., кошторисні призначення на кінець 2011 року складають 209 924,91 грн. Тому акумулюванню підлягала сума коштів в розмірі 4 609,00 грн., у зв'язку з чим позивачу завдано збитків на суму 391,00 грн. В 2012 році надійшло доходів в сумі 196 767,63 грн., а затверджено надходжень і видатків на рік - 180 859,00 грн. Акумулювання коштів проведено в сумі 25 000,00 грн., що на 9 091,37 грн. перевищує суму різниці отриманих доходів на сумою доходів затверджених. Тому акумулюванню підлягала сума коштів в розмірі 15 908,63 грн., в зв'язку з чим позивачу завдано збитків на суму 9 091,37 грн.
У зв'язку з виявленими порушеннями, за результатами ревізії Охтирською об'єднаною ДФІ складено лист-вимогу від 07 липня 2014 року № 103-14/1228 "Про усунення виявлених ревізією порушень".
Пунктом 2 листа-вимоги позивача зобов'язано відобразити в обліку заборгованість перед бюджетом та перерахувати кошти в сумі 55 023,18 грн., які отримані за надання адміністративних послуг, на код доходів 22012500. Крім того, пунктом 3 листа-вимоги позивача зобов'язано звернутись до Державної ветеринарної та фітосанітарної служби України з проханням повернення зайво перерахованих коштів в сумі 9 482,37 грн., у випадку неперерахування, шкоду в розмірі 9 482,37 грн. відшкодувати за рахунок осіб, винних у зайво перерахованих коштах у порядку та розмірах встановленому статтями 130, 133, 136 Кодексу законів про працю України.
Не погодившись з вимогами відповідача Міська державна лікарня ветеринарної медицини м. Охтирки звернулася до суду з вказаним адміністративним позовом.
Суд першої інстанції, задовольняючи частково позовні вимоги Міської державної лікарні ветеринарної медицини м. Охтирки, та апеляційний суд, залишаючи таке рішення без зміни, виходили із необґрунтованості вимог, які висунуті в листі від 07 липня 2014 року № 103-14/1228.
Колегія суддів не погоджується з такими висновками судів та зазначає наступне.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 2 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) головним завданням державної контрольно-ревізійної служби є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в міністерствах та інших органах виконавчої влади, в державних фондах, у бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), виконанням місцевих бюджетів, розроблення пропозицій щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їм у подальшому.
Державний фінансовий контроль реалізується державною контрольно-ревізійною службою через проведення державного фінансового аудита, перевірки державних закупівель та інспектування.
Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.
Полный текстCopyright © 2014-2026 «Протокол». Все права защищены.