Главная Сервисы для юристов База решений “Протокол” Постанова ВАСУ від 20.12.2016 року у справі №800/594/16

Постанова ВАСУ від 20.12.2016 року у справі №800/594/16

03.02.2017
Автор:
Просмотров : 201

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 грудня 2016 року м. Київ справа № 800/594/16

Провадження № П/800/594/16

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

головуючого - Мойсюка М.І.,,

суддів: Головчук С.В., Загороднього А.Ф., Стародуба О.П., Черпака Ю.К.,

при секретарі - Крапивка Л.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України про визнання протиправної бездіяльності, визнання незаконною ухвали, -

у с т а н о в и л а :

У листопаді 2016 року ОСОБА_1 звернувся з позовом до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України (далі - Комісія) в якому просить: визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо розгляду скарги, поданої ним 16 листопада 2016 року, зареєстрованою в Комісії за № 8вк-8607/15/1 (далі - скарга); визнати незаконною ухвалу відповідача від 28 вересня 2016 року № 8вк-8607/15 (далі - оскаржувана ухвала).

В обґрунтування своїх вимог посилався на те, що Комісія, здійснюючи розгляд його скарги, діяла всупереч вимог законодавства, яким врегульовано спірні у цій справі правовідносини, з порушенням прав позивача, а тому ОСОБА_1 просив про задоволення позову.

Представник відповідача в письмових запереченнях просить відмовити в задоволенні позову посилаючись на те, що тривалий термін проведення перевірки скарги зумовлений наявністю об'єктивних і поважних причин, а тому Комісія, здійснюючи розгляд скарги, діяла на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України і прав позивача не порушила.

Представник позивача у судовому засіданні позов підтримав повністю та просив його задовольнити з підстав, аналогічних викладеним у позовній заяві.

Представник відповідача просить відмовити в задоволенні позову посилаючись на відсутність протиправної бездіяльності Комісії.

Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши матеріали справи колегія суддів дійшла висновку про відмову в задоволенні позову з таких підстав.

Як вбачається з матеріалів справи 16 листопада 2015 року позивач звернувся до Комісії зі скаргою на неправомірну поведінку судді Новозаводського районного суду міста Чернігова ОСОБА_6.

17 жовтня 2016 року на адресу позивача надійшла оскаржувана ухвала Комісії, якою скаргу ОСОБА_1 залишено без розгляду.

Такий висновок Комісії мотивовано тим, що постановою Верховної Ради України від 8 вересня 2016 року № 1515-VІІІ суддю Новозаводського районного суду міста Чернігова ОСОБА_6 звільнено з посади у зв'язку з поданням заяви про відставку, а тому, в силу приписів пункту 4 частини 6 статті 93 Закону України від 7 липня 2010 року № 2453-VI "Про судоустрій і статус суддів" (далі - Закон № 2453-VI, в редакції періоду спірних правовідносин) скарга на дії вказаного судді не може бути визнана прийнятною і не підлягає розгляду.

Так, за змістом пункту 1 частини 1 статті 94 Закону № 2453-VI дисциплінарне провадження щодо судді здійснює Вища кваліфікаційна комісія суддів України - щодо суддів місцевих та апеляційних судів.

У відповідності до частин 2, 6 статті 93 цього ж Закону право на звернення зі скаргою (заявою) щодо поведінки судді, яка може мати наслідком дисциплінарну відповідальність судді, має будь-яка особа. Громадяни здійснюють зазначене право особисто або через адвоката, юридичні особи - через адвоката, органи державної влади та органи місцевого самоврядування - через своїх представників. Секретаріат відповідного органу, що здійснює дисциплінарне провадження, реєструє скаргу (заяву) в день її надходження і проводить автоматизований розподіл між членами цього органу. Перевірка скарги (заяви) на прийнятність до розгляду здійснюється визначеним таким чином членом відповідного органу, що здійснює дисциплінарне провадження, або, за дорученням такого члена органу, інспектором органу, що здійснює дисциплінарне провадження.

Пунктом 4 частини 1 статті 94 Закону № 2453-VI також встановлено, що звернення повертається без розгляду, якщо у зверненні порушується питання про притягнення до дисциплінарної відповідальності осіб, звільнених з посади судді, суддів провадження щодо яких не підвідомче відповідному органу, що здійснює дисциплінарне провадження, а також суддів, повноваження яких припинено у зв'язку зі смертю.

Порядок здійснення дисциплінарного провадження щодо судді визначено статтею 95 Закону № 2453-VI, згідно з частинами 1, 2, 6, 7 якої дисциплінарне провадження щодо судді передбачає здійснення перевірки даних про наявність підстав для притягнення судді до дисциплінарної відповідальності, вирішення питання про відкриття дисциплінарної справи чи відмову в її відкритті, розгляд дисциплінарної справи і прийняття рішення. За зверненням, яке відповідає встановленим цим Законом вимогам та не підлягає поверненню, членом органу, що здійснює дисциплінарне провадження щодо суддів, проводиться перевірка даних про наявність підстав для відкриття дисциплінарного провадження. Така перевірка проводиться у порядку, встановленому цим Законом. Член органу, що здійснює дисциплінарне провадження щодо суддів, за результатами перевірки складає висновок з викладенням фактів та обставин, виявлених у ході перевірки, та пропозицією про відкриття чи відмову у відкритті дисциплінарної справи. Висновок члена органу, що здійснює дисциплінарне провадження щодо суддів, та зібрані у процесі перевірки матеріали передаються на розгляд органу, що здійснює дисциплінарне провадження щодо суддів. Питання про відкриття дисциплінарної справи чи відмову в її відкритті вирішує орган, що здійснює дисциплінарне провадження щодо суддів. Член органу, що здійснює дисциплінарне провадження щодо суддів, який проводив перевірку, не бере участі у прийнятті рішення про відкриття або про відмову у відкритті дисциплінарної справи

Аналогічні положення щодо підстав та порядку застосування до судді дисциплінарної відповідальності містяться і у Розділі XIV "Регламенту Вищої кваліфікаційної комісії суддів України", затвердженого рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 8 червня 2011 року № 1802/зп-11 (далі - Регламент).

При цьому, пунктом 14.1.4. Регламенту передбачено, що дисциплінарне провадження передбачає: 1) здійснення перевірки скарги (заяви) щодо поведінки судді, яка може мати наслідком дисциплінарну відповідальність судді, на прийнятність до розгляду; 2) здійснення перевірки даних про наявність підстав для притягнення судді до дисциплінарної відповідальності; 3) вирішення питання про відкриття дисциплінарної справи чи відмову в її відкритті; 4) розгляд дисциплінарної справи; 5) прийняття рішення.

Комплексний аналіз наведених положень законодавства дає колегії суддів підстави для висновку, що дисциплінарне провадження щодо судді передбачає наявність декількох етапів, зокрема, таких як: реєстрація скарги, її автоматизований розподіл між членами Комісії, здійснення перевірки скарги на прийнятність до розгляду, а також здійснення перевірки даних про наявність підстав для притягнення судді до дисциплінарної відповідальності.

Тільки після здійснення вищевказаних дій, може вирішуватись питання про відкриття дисциплінарної справи чи відмову в її відкритті.

Водночас, колегія суддів звертає увагу на те, що ні Законом № 2453-VІ, ні Регламентом не встановлено строків здійснення перевірки скарги на прийнятність її до розгляду, здійснення перевірки даних про наявність підстав для притягнення судді до дисциплінарної відповідальності, а також вирішення питання про відкриття дисциплінарної справи чи відмову в її відкритті.

Юридические оговорки

Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

Полный текст