Главная Сервисы для юристов База решений “Протокол” Постанова ВАСУ від 20.11.2014 року у справі №2а-39/10

Постанова ВАСУ від 20.11.2014 року у справі №2а-39/10

27.02.2017
Автор:
Просмотров : 299

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"20" листопада 2014 р. м. Київ К/9991/27330/12

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі суддів:

Чалого С.Я.

Конюшка К.В.

Цуркана М.І.

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за касаційною скаргою відкритого акціонерного товариства "Облтеплокомуненерго" на постанову Куликівського районного суду Чернігівської області від 03 грудня 2010 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 21 березня 2012 року у справі за позовом прокурора Куликівського району в інтересах Шеметун Фарзини до Куликівської селищної ради, треті особи: Куликівська районна державна адміністрація Чернігівської області, відкрите акціонерне товариство "Облтеплокомуненерго" про визнання протиправним та скасування рішення,-

в с т а н о в и л а:

Постановою Куликівського районного суду Чернігівської області від 03 грудня 2010 року залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 21 березня 2012 року позов прокурора Куликівського району в інтересах Шеметун Фарзини задоволено. Визнано протиправним та скасовано рішення Куликівської селищної ради Чернігівської області «Про встановлення та затвердження тарифів на виробництво, транспортування, постачання теплової енергії та послуг з центрального опалення і постачання гарячої води по ВАТ "Облтеплокомуненерго" від 26 березня 2009 року.

Не погоджуючись з зазначеними судовими рішеннями у справі, відповідач звернувся з касаційною скаргою, у якій просить рішення суду першої інстанції скасувати, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.

Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України стосовно обставин, необхідних для прийняття рішення судом касаційної інстанції, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судом першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Вищого адміністративного суду України приходить до висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено судами та підтверджується наявними у справі матеріалами, 26 березня 2009 року Куликівською селищною радою Чернігівської області 19-ї сесії 5-го скликання було прийнято рішення «Про встановлення та затвердження тарифів на виробництво, транспортування, постачання теплової енергії та послуг з центрального опалення і постачання гарячої води по ВАТ «Облтеплокомуненерго».

Задовольняючи позов та скасовуючи спірне рішення відповідача, суди попередніх інстанцій виходили з того, що рішення селищної ради суперечить інтересам територіальної громади та було прийнято із застосуванням економічно необґрунтованих тарифів.

Колегія суддів вказує на передчасність таких висновків судів та вбачає за доцільне зазначити про таке.

Відповідно до статті 28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить, зокрема, встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів щодо оплати побутових, комунальних, транспортних та інших послуг, які надаються підприємствами та організаціями комунальної власності відповідної територіальної громади; погодження в установленому порядку цих питань з підприємствами, установами та організаціями, які не належать до комунальної власності.

Згідно з ст. 52 вказаного Закону, сільська, селищна, міська рада може прийняти рішення про розмежування повноважень між її виконавчим комітетом, відділами, управліннями, іншими виконавчими органами ради та сільським, селищним, міським головою в межах повноважень, наданих цим Законом виконавчим органам сільських, селищних, міських рад.

Згідно п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг належить встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні-послуги відповідно до закону.

У відповідності до ч. 2 ст. 14 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», ціни/тарифи на комунальні послуги формуються і затверджуються органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування відповідно до їхніх повноважень, визначених законом.

Статтею 31 зазначеного Закону встановлено, що порядок формування цін/тарифів на кожний вид житлово-комунальних послуг першої і другої груп (п.1 та 2 ч.1 ст. 14 Закону) визначає Кабінет Міністрів України.

У цій же статті вказано, що виконавці/виробники здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво житлово-комунальних послуг і подають їх на затвердження органам місцевого самоврядування в установленому законом порядку, а в ч. 3 вищевказаної статті, вказано, що органи місцевого самоврядування затверджують ціни/тарифи на житлово-комунальні послуги в розмірі економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво.

При цьому, висновок щодо розрахунків економічно обґрунтованих планових витрат, пов'язаних з виробництвом, транспортуванням, постачанням гарячої води надається Державною інспекцією з контролю за цінами або її територіальними органами в порядку, встановленому Міністерством економіки України.

Матеріалами справи підтверджується, що ВАТ "Облтеплокомуненерго" здійснено розрахунок економічно-обгрунтованих витрат, які подано на узгодження до Державної інспекції з контролю за цінами в Чернігівській області.

Згідно висновків Державної інспекції з контролю за цінами в Чернігівській області №271 та №272 від 03 жовтня 2008 року було визначено розрахунок планових витрат на послуги централізованого опалення і послуги централізованого постачання гарячої води без врахування ПДВ і становлять за послугу централізованого опалення 119 грн. 25 коп. для населення, 209 грн. 34 коп. для бюджетних установ, 209 грн. 75 коп. для інших споживачів, за послугу централізованого постачання гарячої води для населення - 338 грн. 14 коп., для бюджетних установ - 433 грн. 02 коп.

Таким чином, спірним рішенням відповідача і було затверджено тарифи на вказані послуги з урахуванням ПДВ.

Крім цього, відповідно до висновку судово-економічної експертизи №1180ц від 22 листопада 2010 року, проведеної Чернігівським відділенням Київського науково-дослідного інституту судових експертиз у вказаній справі, планові витрати на виробництво житлово-комунальних послуг центрального опалення і центрального постачання гарячої води для населення смт.Куликівка, що подаються ВАТ "Облтеплокомуненерго" м.Чернігова, які затверджені рішенням Куликівської селищної ради Чернігівської області від 26 березня 2009 року «Про встановлення та затвердження тарифів на виробництво, транспортування, постачання теплової енергії та послуг з центрального опалення і постачання гарячої води по ВАТ "Облтеплокомуненерго" на момент розрахунку планових витрат є економічно обґрунтованими.

Згідно з частиною 1 статті 69 Кодексу адміністративного судочинства України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

При цьому, судами попередніх інстанцій помилково зазначено, що дослідження судово-економічної експертизи не вичерпало в повній мірі розгляд питань постановлених судом при призначенні експертизи, оскільки у висновку експертизи чітко зазначено про те, що планові витрати на виробництво житлово-комунальних послуг центрального опалення і центрального постачання гарячої води є економічно обґрунтованими.