Главная Сервисы для юристов База решений “Протокол” Постанова ВАСУ від 20.03.2026 року у справі №640/13239/21

Постанова ВАСУ від 20.03.2026 року у справі №640/13239/21

20.03.2026
Автор:
Просмотров : 72

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 березня 2026 року

м. Київ

справа № 640/13239/21

адміністративне провадження № К/990/35244/22

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача Мацедонської В.Е.,

суддів: Желєзного І.В., Кашпур О.В.,

розглянувши у порядку попереднього судового засідання адміністративну справу

за касаційною скаргою Служби безпеки України

на постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 16 листопада 2022 року (головуючий суддя - Єгорова Н.М., судді: Федотов І.В., Чаку Є.В.)

у справі № 640/13239/21

за позовом ОСОБА_1 до Служби безпеки України про скасування наказів, поновлення на посаді, зобов`язання вчинити дії, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, -

УСТАНОВИВ:

І. Суть спору

У травні 2021 року ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з адміністративним позовом до Служби безпеки України (далі - відповідач, СБУ, скаржник), в якому, з урахуванням уточненої позовної заяви, просив:

- визнати протиправною бездіяльність Служби безпеки України щодо непризначення ОСОБА_1 на посаду під час перебування в розпорядженні;

- визнати протиправним та скасувати рапорт заступника начальника Головного управління по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю СБУ полковника ОСОБА_2 від 25 жовтня 2019 року № 14/21347дск;

- визнати протиправним та скасувати наказ Голови Служби безпеки України від 07 листопада 2019 року №1518/ос про звільнення ОСОБА_1 з посади начальника 4-го управління Головного управління по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю СБУ та зарахування у розпорядження першого заступника Голови Служби - начальника Головного управління по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю СБУ;

- визнати протиправним та скасувати наказ Голови Служби безпеки України від 14 квітня 2021 року №491-ОС/дск "По особовому складу" про звільнення з військової служби в органах СБУ та виключення зі списків особового складу ОСОБА_1

- поновити ОСОБА_1 на військовій службі з включенням до списків особового складу на посаді заступника начальника 4 управління Головного управління по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю СБУ з 14 квітня 2021 року;

- визнати протиправним та скасувати наказ Голови Служби безпеки України від 30 квітня 2021 року №567-ос/ДСК в частині встановлення ОСОБА_1 розміру грошового забезпечення під час перебування у розпорядженні з 21 серпня 2020 року по 14 квітня 2021 року;

- зобов`язати Службу безпеки України нарахувати та виплатити у встановленому чинним законодавством України порядку ОСОБА_1 грошове забезпечення за період з 20 серпня 2020 року по 14 квітня 2021 року, одноразову грошову допомогу при звільненні, виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, премій тощо), що були встановлені йому за посадою до зарахування у розпорядження, з урахуванням вже виплачених сум;

- стягнути зі Служби безпеки України на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу з 14 квітня 2021 року по день ухвалення судового рішення.

В обґрунтування позову зазначено, що рапорт про звільнення позивача та зарахування в розпорядження першого заступника Голови СБУ - начальника Головного управління по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю СБУ складено не уповноваженою на це особою, а отже наказ від 07 листопада 2019 року № 1518-ос, прийнятий Головою СБУ на підставі цього рапорту, є безпідставним та незаконним, та підлягає скасуванню.

Також позивач стверджує, що оскільки жодних розпорядчих документів стосовно проведення організаційно-штатних заходів не приймалося, то наказ Голови СБУ про звільнення його з посади та зарахування у розпорядження є протиправним, і відповідно усі проведені стосовно нього заходи є протиправними та незаконними, у тому числі звільнення з військової служби в органах СБУ та виключення зі списків особового складу.

Крім того, обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що оскільки перебування військовослужбовця в розпорядженні не є звільненням, а є лише особливим тимчасовим службово-посадовим становищем, коли особа не знаходиться на конкретній посаді, проте, продовжує виконувати обов`язки і проходити службу, порушено його право на грошове забезпечення, яке має бути захищено шляхом зобов`язання відповідача нарахувати та виплатити відповідне грошове забезпечення, яке отримував останній до зарахування його в розпорядження першого заступника Голови СБУ - начальника Головного управління по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю СБУ.

ІІ. Установлені судами фактичні обставини справи

ОСОБА_1 з 1998 року проходив контрактну службу в органах Служби безпеки України на різних посадах, зокрема, з 12 липня 2019 року - на посаді заступника начальника 4 управління Головного управління по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю Служби безпеки України.

Юридические оговорки

Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

Полный текст