ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"20" січня 2015 р. м. Київ К/800/21942/13
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
головуючого - судді суддівТракало В.В., Іваненко Я.Л., Мойсюка М.І., розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу управління Державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 21 листопада 2012 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 2 квітня 2013 року у справі за позовом ОСОБА_4 до управління Державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області, третя особа Департамент Державної автомобільної інспекції Міністерства внутрішніх справ України про скасування висновку та зобов'язання відновити реєстрацію та облік транспортного засобу,
в с т а н о в и л а :
У травні 2012 року позивач звернувся до суду із вказаним позовом до відповідача. Уточнивши позовні вимоги, просив скасувати висновок управління Державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області від 31 березня 2012 року про зняття з реєстрації транспортного засобу марки «Mercedes-BENS S 500», д/н НОМЕР_1, 1996 року випуску, визнати анулювання реєстрації вказаного автомобіля недійсним, зобов'язати відповідача поновити державну реєстрацію транспортного засобу марки «Mercedes-BENS S 500», д/н НОМЕР_1, 1996 року випуску.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 21 листопада 2012 року, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 2 квітня 2013 року, позов задоволено частково. Скасовано висновок управління Державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області від 31 березня 2012 року в частині анулювання реєстрації та зняття з обліку спірного транспортного засобу. Зобов'язано відповідача відновити державну реєстрацію транспортного засобу позивача. В решті позову відмовлено.
У касаційній скарзі відповідач, посилаючись на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить скасувати вказані судові рішення та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позову.
Перевіривши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі у межах доводів касаційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що 11 липня 2003 року МРЕВ-2 управління Державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області проведено реєстрацію транспортного засобу марки «Mercedes-BENS S 500», кузов № НОМЕР_2, 1996 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_3 за громадянином ОСОБА_5
В подальшому ОСОБА_4 придбав вказаний автомобіль у ОСОБА_5 та 19 лютого 2005 року отримав у Державній автомобільній інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області свідоцтво про реєстрацію спірного транспортного засобу НОМЕР_4, а зазначений автомобіль було постановлено на облік в МРЕВ-1 Державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області.
16 червня 2005 року у зв'язку з втратою свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу позивачу управлінням Державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області видано тимчасовий талон на право керування транспортним засобом НОМЕР_5. А 25 червня 2005 року ОСОБА_4 отримав свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_6 на автомобіль марки «Mercedes-BENS S 500», кузов № НОМЕР_2, 1996 року випуску.
31 березня 2012 року управлінням Державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області на підставі телеграми управління Державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України №4/8-2569 від 6 березня 2012 року про скасування реєстрації 183-х транспортних засобів, у тому числі й автомобіля марки «Mercedes-BENS S 500», кузов № НОМЕР_2, 1996 року випуску, складено висновок № 1430 про скасування реєстрації вказаних у телеграмі транспортних засобів, у тому числі і автомобіля позивача згідно п. 40 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого Постановою Кабінету міністрів України від 7 вересня 1998 року № 1388 (далі Порядок № 1388). Реєстрація спірного автомобіля скасовувалася у зв'язку з тим, що зазначений автомобіль був зареєстрований на підставі завідомо недостовірних відомостей, оскільки інформації про митне оформлення ввезеного в Україну транспортного засобу станом на 3 лютого 2012 року не виявлено.
8 травня 2012 року відділення реєстраційно-екзаменаційної роботи Державної автомобільної інспекції з обслуговування м. Одеси № 1, підпорядковане управлінню Державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в області, повідомило ОСОБА_4 про анулювання реєстрації автомобіля марки MERCEDES-BENS S 500, д/н НОМЕР_1, кузов № НОМЕР_2, 1996 року та зобов'язання здати до ВРЕВ № 1 підпорядкованого управлінню Державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області державні номерні знаки НОМЕР_1 та свідоцтво про реєстрацію НОМЕР_6.
Задовольняючи позовні вимоги частково, суд першої інстанції, з висновками якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що Порядок № 1388, яким передбачено перелік підстав для скасування реєстрації транспортного засобу, такої підстави як відсутність відомостей про митне оформлення ввезеного в Україну транспортного засобу не передбачає, тому дії відповідачів є неправомірними. До того ж, відсутність в базах даних Державної митної служби України відомостей щодо проходження автомобілем митного оформлення не свідчить про ввезення зазначеного автомобіля на територію України незаконно та здійснення його реєстрації без проведення митного оформлення. Відповідачами не надано належних доказів на підтвердження факту проведення реєстрації спірного автомобіля за фіктивними чи підробленими документами, отже підстав для скасування державної реєстрації транспортного засобу немає.
Проте погодитися з такими висновками судів не можна з таких підстав.
Згідно ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Всупереч вимог ст. 159 КАС України висновки судів попередніх інстанцій не ґрунтуються на законі.
Відповідно до частини четвертої статті 34 Закону України «Про дорожній рух» (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) державна реєстрація та облік автомобілів, автобусів, мотоциклів та мопедів усіх типів, марок і моделей, самохідних машин, причепів та напівпричепів до них, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів здійснюються підрозділами Державної автомобільної інспекції Міністерства внутрішніх справ. Для автоматизованого обліку зареєстрованих транспортних засобів та відомостей про їх власників ведеться Єдиний державний реєстр, держателем якого є Державна автомобільна інспекція Міністерства внутрішніх справ.
Відповідно до пункту 1 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 7 вересня 1998 року № 1388 (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин; далі - Порядок) на території України встановлено єдину процедуру державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів (далі - ТЗ) та мопедів, оформлення та видачі реєстраційних документів і номерних знаків.
Згідно з пунктом 8 Порядку державна реєстрація ТЗ проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення (далі - правомірність придбання) ТЗ, відповідність конструкції ТЗ установленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів.
Державна реєстрація ТЗ проводиться за умови сплати їх власниками передбачених законодавством податків і зборів (обов'язкових платежів), а також внесення в установленому порядку платежів за проведення огляду ТЗ, державну реєстрацію (перереєстрацію), зняття з обліку, відшкодування вартості бланків реєстраційних документів та номерних знаків.
На підставі пункту 28 Порядку ввезені в Україну ТЗ підлягають державній реєстрації на підставі заяв власників і вантажних митних декларацій або виданих митними органами посвідчень про їх реєстрацію в підрозділах Державної автомобільної інспекції.
Відповідно до пункту 40 Порядку зняття з обліку ТЗ проводиться після їх огляду в підрозділах ДАІ на підставі заяви власника, документа, що посвідчує особу, виконавчого напису нотаріуса, постанови державного виконавця або рішення суду.
У разі встановлення факту знищення, фальсифікації або підроблення ідентифікаційних номерів складових частин ТЗ, виявлення ТЗ, зареєстрованих (перереєстрованих), знятих з обліку в підрозділах Державної автомобільної інспекції, у тому числі тимчасово, за фіктивними чи підробленими документами або таких, що розшукуються правоохоронними органами України у зв'язку з незаконним заволодінням, працівники підрозділів Державної автомобільної інспекції оформляють в установленому порядку необхідні документи, скасовують державну реєстрацію (перереєстрацію), зняття з обліку ТЗ і передають усі відповідні документи та за наявності ТЗ до органів внутрішніх справ для подальшого проведення перевірки. Якщо виявлено факт підроблення митних документів, їх ксерокопії з необхідним поясненням надсилаються до митних органів, у зоні діяльності яких проживають особи, за якими зареєстровані відповідні ТЗ.
Отже, усі ТЗ, що ввозяться на територію України, підлягають митному оформленню в порядку, встановленому чинним законодавством.
Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.
Полный текстCopyright © 2014-2026 «Протокол». Все права защищены.