Главная Сервисы для юристов База решений “Протокол” Постанова ВАСУ від 19.11.2015 року у справі №336/6455/14

Постанова ВАСУ від 19.11.2015 року у справі №336/6455/14

27.02.2017
Автор:
Просмотров : 261

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 листопада 2015 року м. Київ К/800/1530/15

Вищий адміністративний суд України у складі:

головуючого суддіРозваляєвої Т. С. (суддя-доповідач),суддівДонця О. Є., Черпіцької Л. Т.,розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Запоріжжя на постанову Шевченківського районного суду м. Запоріжжя від 10 вересня 2014 року та постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 21 листопада 2014 року у справі за позовом ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Запоріжжя про визнання неправомірними дій відповідача, зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

19 серпня 2014 року ОСОБА_4 звернулась до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Запоріжжя про визнання неправомірними дій відповідача та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії відповідно до статей 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 01 січня 2014 року. Позов умотивований безпідставним застосуванням з боку відповідача для нарахування та виплати пенсії положень постанови Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Постановою Шевченківського районного суду м. Запоріжжя від 10 вересня 2014 року позов задоволено частково: визнано неправомірними дії відповідача щодо нарахування та виплати позивачці з 19 лютого 2014 року державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, всупереч положень статей 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; відповідача зобов'язано провести перерахунок та виплатити позивачу з 19 лютого 2014 року державну пенсію на підставі статті 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в обсязі не нижче 6-ти розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, на підставі статті 50 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в обсязі 50% розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, за відрахуванням фактично отриманих ним сум; в іншій частині позову відмовлено.

Постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 21 листопада 2014 року змінено постанову Шевченківського районного суду м. Запоріжжя від 10 вересня 2014 року та прийнято рішення про часткове задоволення позову: визнано протиправною бездіяльність відповідача та зобов'язано провести перерахунок та виплатити позивачу з 19 лютого 2014 року по 15 серпня 2014 року державну пенсію на підставі статті 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі 6-ти розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, на підставі статті 50 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі 50 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням фактично отриманих сум; в іншій частині позову відмовлено.

Не погоджуючись із такими рішеннями судів, відповідач подав касаційну скаргу, в якій просив їх скасувати та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову в повному обсязі. В обґрунтування касаційної скарги зазначив, що виплата підвищення до пенсії у 2014 році здійснюється позивачу відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а підстави для застосування інших нормативних актів при розрахунку пенсії позивача у цей період відсутні.

Заперечень не надходило.

Заслухавши доповідача, перевіривши доводи касаційної скарги та матеріали справи у визначених статтею 220 КАС України межах, колегія суддів вважає, що скарга підлягає задоволенню частково з огляду на наступне.

Як установлено судами, ОСОБА_4 є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, є інвалідом ІІІ групи, перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Запоріжжя та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

У 2014 році пенсія позивача обчислюється відповідачем виходячи з постанови Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Листом від 30 липня 2014 року № 324/9-1 відповідач відмовив позивачу у здійсненні перерахунку отримуваної нею пенсії посилаючись на те, що така пенсія розрахована та виплачується відповідно до вимог чинного законодавства.

Не погоджуючись із такою відмовою, позивач звернувся до суду.

Частково задовольняючи позов, суд першої інстанції, з яким у цій частині погодився апеляційний суд, виходив з того, що відповідач з огляду на положення статей статтями 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» неправомірно застосовував до спірних відносин норми постанови Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Початковий термін перерахунку та виплати пенсій визначено з 19 лютого 2014 року у зв'язку з пропущенням позивачем строку звернення до суду за захистом своїх прав та відсутністю підстав для його поновлення.

Змінюючи рішення суду першої інстанції, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про необхідність обмеження терміну перерахунку та виплати пенсії позивачу, виходячи зі змін у правовому регулюванні, які відбулися з прийняттям Закону України від 31 липня 2014 року № 1622-VІІ «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік».

Колегія суддів частково погоджується із правовою позицією судів першої та апеляційної інстанцій з огляду на наступне.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Статтею 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що пенсії особам віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

За змістом частини четвертої статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка визначає підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до категорії 1 та у зв'язку з втратою годувальника, в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими по 3 групі інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком.

Відповідно до частини першої статті 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, віднесеним до І категорії призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірах: інвалідам ІІІ групи - 50 % мінімальної пенсії за віком.

Частиною третьою статті 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановлено, що у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4 розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

Закон України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» не містив обмежень щодо застосування положень статей 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», повноваження визначати розмір державної та додаткової пенсій, передбаченої вищезазначеними положеннями, Кабінету Міністрів України не делеговано.

Зміни в правовому регулюванні відбулися із прийняттям Закону України від 31 липня 2014 року № 1622-VІІ «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік», яким прикінцеві положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» доповнено пунктами 6-7, згідно з якими норми і положення статей 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2014 рік.

З прийняттям Закону України від 31 липня 2014 року № 1622-VІІ «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік», яким прикінцеві положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» доповнено пунктами 6-7, набрав у вищевказаній частині сили 03 серпня 2014 року після його опублікування в газеті «Голос України» (2014, 08, 02.08.2014 N 146).

Отже, у зв'язку з прийняттям зазначеного нормативно-правового акту терміни застосування положень статей 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» такі: до 2 серпня 2014 року здійснюються у порядку та розмірах, встановлених цим законом; з 3 серпня 2014 року - у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2014 рік.