Главная Сервисы для юристов База решений “Протокол” Постанова ВАСУ від 18.12.2025 року у справі №380/5077/25

Постанова ВАСУ від 18.12.2025 року у справі №380/5077/25

18.12.2025
Автор:
Просмотров : 7

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 грудня 2025 року

м. Київ

справа № 380/5077/25

адміністративне провадження № К/990/30877/25

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача - Чиркіна С.М.,

суддів: Берназюка Я.О., Кравчука В.М.,

розглянувши у порядку письмового провадження касаційну скаргу першого заступника керівника Львівської обласної прокуратури на ухвалу Львівського окружного адміністративного суду від 07 квітня 2025 року (головуючий суддя Ланкевич А.З.) та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 25 червня 2025 року (головуючий суддя Кузьмич С.М., судді: Курилець А.Р., Мікула О.І.) у справі № 380/5077/25 за позовом керівника Галицької окружної прокуратури міста Львова в інтересах держави в особі Львівської міської ради, Державної інспекції архітектури та містобудування України до Департаменту архітектури та просторового розвитку Львівської міської ради про визнання протиправним та скасування наказу,

У С Т А Н О В И В:

І. РУХ СПРАВИ

В березні 2025 року керівник Галицької окружної прокуратури міста Львова звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом в інтересах держави в особі Львівської міської ради та Державної інспекції архітектури та містобудування України, в якому просив визнати протиправним та скасувати наказ Департаменту архітектури та просторового розвитку Львівської міської ради від 20 грудня 2024 року № 298 «Про затвердження містобудівних умов та обмежень для проєктування об`єкта будівництва на «Нове будівництво багатоквартирних житлових будинків з паркінгом та об`єктами інженерної інфраструктури зі знесенням існуючих споруд по вул. Тютюнників, 55, 55а у м. Львові» (далі також наказ від 20 грудня 2024 року № 298).

Ухвалою судді від 24 березня 2025 року вищевказану позовну заяву залишено без руху для усунення зазначених в мотивувальній частині ухвали недоліків шляхом подання через Єдину судову інформаційну-телекомунікаційну систему в десятиденний строк з дня вручення цієї ухвали: обґрунтованих пояснень щодо підстав звернення до суду в інтересах держави за наявності державних органів, уповноважених здійснювати функції захисту інтересів держави у сфері містобудування та архітектури.

01 квітня 2025 року від прокурора надійшли пояснення, в яких посилається на те, що суб`єктом владних повноважень, до компетенції якого законом віднесені відповідні повноваження щодо зверненню до суду про скасування містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки є Державна інспекція архітектури та містобудування України (далі - ДІАМ України).

Акцентує увагу на тому, що на виконання статті 131-1 Конституції України та статті 23 Закону України «Про прокуратуру» 12 лютого 2025 року на адресу ДІАМ України окружною прокуратурою направлено лист, у якому детально розписано порушення вимог містобудівного законодавства. Також окружною прокуратурою поставлено питання - чи буде ДІАМ України вживати заходи державного архітектурно-будівельного нагляду внаслідок прийняття Департаментом архітектури та просторового розвитку Львівської міської ради містобудівних умов та обмежень (далі також МУО) від 20 грудня 2024 року № 298 шляхом призначення перевірки, звернення до суду тощо.

Своєю чергою, листом від 20 лютого 2025 року ДІАМ України надано відповідь про те, що відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України від 13 березня 2022 року № 303 «Про припинення заходів державного нагляду (контролю) в умовах воєнного стану» (далі також Постанова КМУ № 303) припинено проведення планових та позапланових заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду на період воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні».

Водночас ДІАМ вказала, що відповідно до положень пункту 2 Постанови № 303 протягом воєнного стану дозволено здійснення позапланових заходів державного нагляду (контролю) в окремих сферах - на підставі рішення центральних органів виконавчої влади, що забезпечують формування державної політики у відповідних сферах за наявності загрози, що має значний негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров`я, захист навколишнього природного середовища.

Прокурор зауважує, що за інформацією ДІАМ України, викладеною у листах до Галицької окружної прокуратури м. Львова, листи до центральних органів виконавчої влади, що забезпечують формування державної політики у відповідних сферах (Кабінету Міністрів України, Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України) щодо ініціювання позапланових перевірок відповідно до пункту 2 Постанови № 303 не скеровувались.

З огляду на зазначене, вважає, що станом на дату звернення до суду з цим позовом, ДІАМ України, знаючи про порушення містобудівного законодавства, не вжила заходів перевірки щодо законності будівництва, дотримання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки на будівництво багатоквартирних житлових будинків з паркінгом та об`єктами інженерної інфраструктури зі знесенням існуючих споруд по вул. Тютюнників, 55, 55а у м. Львові, а лише направляла на адресу прокуратури формальні відписки, що свідчить про бездіяльність уповноваженого органу.

Щодо наявності підстав звернення до суду в інтересах Львівської міської ради прокурор зазначив, що згідно пункту 15 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання скасування актів виконавчих органів ради, які не відповідають Конституції чи законам України, іншим актам законодавства, рішенням відповідної ради, прийнятим у межах її повноважень. Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

Акцентував увагу на тому, що 30 грудня 2024 року на адресу Львівської міської ради направлено запит в порядку статті 23 Закону України «Про прокуратуру» щодо прийняття містобудівних умов та обмежень для будівництва земельної ділянки на вул. Тютюнників 55, 55а у м. Львові, відомостей щодо планувальних обмежень, наявності погоджень на містобудівні перетворення у історичному ареалі м.Львова, відповідність розташування земельної ділянки, на якій планується будівництво, до Генерального плану м. Львова та інше.

На вказаний запит 09 січня 2025 року Департаментом архітектури та просторового розвитку Львівської міської ради було надано відповідь та документи, на підставі яких прийнятий наказ № 298 від 20 грудня 2024 року.

10 березня 2025 року на адресу Львівської міської ради направлено запит, де зазначено виявлені порушення вимог містобудівного законодавства при прийнятті Департаментом архітектури та просторового розвитку Львівської міської ради оскаржуваного наказу № 298. У даному запиті витребовувалася інформація щодо вжиття Львівською міською радою самостійно заходів до скасування наказу № 298 від 20 грудня 2024 року, однак відповідь на такий не надійшла.

На думку прокурора, Львівська міська рада є органом, який уповноважений представляти інтереси територіальних громад у разі їх порушення, проте остання проявила пасивну поведінку та не вчинила жодних дій щодо скасування наказу Департаменту архітектури та просторового розвитку Львівської міської ради № 298 від 20 грудня 2024 року.

Вважає наявними підстави для вжиття прокуратурою заходів представницького характеру в порядку статті 23 Закону України «Про прокуратуру» та звернення до суду з цим позовом.

Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 07 квітня 2025 року позовну заяву повернуто позивачеві.

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 25 червня 2025 року ухвалу Львівського окружного адміністративного суду від 07 квітня 2025 року залишено без змін.

21 липня 2025 до Верховного Суду надійшла касаційна скарга Львівської обласної прокуратури, у якій скаржник просить скасувати ухвалу Львівського окружного адміністративного суду від 07 квітня 2025 року та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 25 червня 2025 року.

Ухвалою Верховного Суду від 14 серпня 2025 року відкрито касаційне провадження у справі. Цією ж ухвалою витребувано справу з суду першої інстанції.