Главная Сервисы для юристов База решений “Протокол” Постанова ВАСУ від 17.12.2025 року у справі №320/8511/23

Постанова ВАСУ від 17.12.2025 року у справі №320/8511/23

17.12.2025
Автор:
Просмотров : 6

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 грудня 2025 року

м. Київ

справа № 320/8511/23

адміністративне провадження № К/990/40331/24 ,К/990/40261/24

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача - Шарапи В.М.,

суддів - Берназюка Я.О., Єзерова А.А.,

розглянув у порядку письмового провадження касаційні скарги Кабінету Міністрів України на рішення Київського окружного адміністративного суду від 9 січня 2024 року у складі судді колегії суддів: Войтович І.І. (головуючий), суддів: Марич Є В., Харченко С.В. та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 4 вересня 2024 року у складі колегії суддів: Ключковича В.Ю. (головуючий), суддів: Беспалова О.О., Грибан І.О. і ОСОБА_1 на постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 4 вересня 2024 року у справі за його позовом до Кабінету Міністрів України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Міністерство соціальної політики України, про визнання дій протиправними та нечинними пунктів постанови, зобов`язання вчинити певні дії, -

ОПИСОВА ЧАСТИНА

Короткий зміст позовних вимог і рішень судів першої та апеляційної інстанцій

1. ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом у якому, з урахуванням збільшення позовних вимог просив:

- визнати протиправним та нечинним визначене в пункті 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (далі - постанова КМУ №168) посилання на обмеження розміру збільшення пенсії максимальним розміром пенсії, визначеного законом;

- визнати протиправним та нечинним абзац 2 пункту 10 постанови КМУ № 168, а саме що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 грн;

- зобов`язати КМУ викласти пункт 2 постанови КМУ № 168 наступним чином: установити, що з 1 березня 2023 року розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-XII) (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2022 року включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень передбачених пунктом 10 цієї постанови без обмеження максимальним розміром пенсії, встановленим законом;

- зобов`язати КМУ невідкладно після набрання рішенням суду законної сили опублікувати резолютивну частину рішення суду про визнання нормативно-правового акта протиправним та нечинним в окремій його частині у виданні, у якому було офіційно оприлюднено нормативно-правовий акт.

2. Київський окружний адміністративний суд рішенням від 9 січня 2024 року позов задовольнив частково:

визнав протиправним та нечинним в абзаці першому пункту 2 постанови КМУ № 168 щодо застосування обмеження максимального розміру пенсії, визначеного законом;

визнав протиправним та нечинним абзац 2 пункту 10 постанови КМУ № 168 щодо визначення розміру збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, який не може перевищувати 1500 грн;

у решті позовних вимог - відмовив.

3. Шостий апеляційний адміністративний суд постановою від 4 вересня 2024 року скасував рішення Київського окружного адміністративного суду від 9 січня 2024 року в частині та виніс нову постанову, якою відмовив в задоволенні позовної вимоги про визнання протиправним та нечинним абзацу 2 пункту 10 постанови КМУ № 168 щодо визначення розміру збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, який не може перевищувати 1500 грн.

У іншій частині рішення Київського окружного адміністративного суду від 9 січня 2024 року - залишив без змін.

3.1 Скасовуючи рішення суду першої інстанції в частині та ухвалюючи нове, про відмову у задоволенні позову в цій частині, суд апеляційної інстанції виходив із того, що суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про протиправність абзацу 2 пункту 10 Постанови № 168.

При цьому погодився з висновком Верховного Суду, викладеним у постанові від 20 червня 2024 року (справа №420/23990/23), що реалізація КМУ покладених на нього повноважень в частині обмеження верхньої межі індексації спрямовано на утримання зростання нерівності між розмірами пенсійних виплат різних категорій пенсіонерів з метою збалансування наявного фінансового ресурсу держави та досягнення справедливого балансу між захистом інтересів якомога більшої кількості громадян, особливо тих, чиї пенсії є дуже низькими. Вказана стратегія Уряду передусім сприяє забезпеченню соціальної справедливості та економічної стабільності в умовах воєнного стану, коли держава в першу чергу зобов`язана мобілізувати всі доступні їй ресурси, у тому числі фінансові, саме для посилення своєї обороноздатності та відсічі збройної агресії рф…

3.2 Залишаючи без змін рішення суду першої інстанції щодо застосування відповідачем обмеження розміру пенсії позивача до десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, погодився, що не ґрунтуються на положеннях Закону № 1774-VIII, оскільки аналогічні за суттю та змістом обмеження, передбачені частиною сьомою статті 43 Закону № 2262-XII, визнанні неконституційними рішенням Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року № 7-рп/2016.

4. Суди попередніх інстанцій встановили:

4.1 ОСОБА_1 , є пенсіонером по інвалідності відповідно до вимог Закону №2262-XII та отримує пенсію, перебуваючи на обліку в ГУ ПФУ в Донецькій області.

4.2 Згідно посвідчення серії НОМЕР_1 від 27 грудня 2005 року, виданого Управлінням МВС України в Донецькій області, позивач є учасником бойових дій, ветераном війни та має статус особи з інвалідністю внаслідок війни 3 групи.

4.3 Із поданою заявою про збільшення позовних вимог позивач додав також копію посвідчення інваліда 2 групи виданого 11 квітня 2023 року Управлінням соціального захисту населення Червоноградської РДА Серія А №027654.