Главная Сервисы для юристов База решений “Протокол” Постанова ВАСУ від 16.09.2014 року у справі №1570/4682/12

Постанова ВАСУ від 16.09.2014 року у справі №1570/4682/12

27.02.2017
Автор:
Просмотров : 177

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"16" вересня 2014 р. м. Київ К/9991/76661/12

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

головуючого судді-доповідача Рибченка А.О.

суддів: Островича С.Е.

Федорова М.О.

розглянувши в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами касаційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Іллічівську Одеської області Державної податкової служби

на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 31 серпня 2012 року

та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 13 листопада 2012 року

у справі № 1570/4682/2012

за позовом Державної податкової інспекції у м. Іллічівську Одеської області Державної податкової служби

до Іллічівської міської організації Соціал-Демократичної партії України (об'єднаної)

про припинення юридичної особи, -

ВСТАНОВИВ:

Державна податкова інспекція у м. Іллічівську Одеської області Державної податкової служби (далі - ДПІ у м. Іллічівську Одеської області ДПС; позивач) звернулась до суду з позовом до Іллічівської міської організації Соціал-Демократичної партії України (об'єднаної) (далі - Іллічівська МО СДПУ (О)); відповідач) про припинення юридичної особи.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 31 серпня 2012 року, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 13 листопада 2012 року, в задоволенні адміністративного позову відмовлено в повному обсязі.

Висновок судів попередніх інстанцій полягає в тому, що в силу положень Закону України від 05 квітня 2001 року № 2365-III «Про політичні партії в Україні» (далі - Закон № 2365-III) право на звернення до суду з позовом про припинення діяльності політичної партії надано виключно органу, який зареєстрував політичну партію, Генеральному прокурору України та Міністерству юстиції України.

Не погоджуючись з прийнятими судовими рішеннями у справі, позивач оскаржив їх в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України.

В поданій касаційній скарзі, ДПІ у м. Іллічівську Одеської області ДПС, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Одеського окружного адміністративного суду від 31 серпня 2012 року, ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 13 листопада 2012 року та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з таких підстав.

Відповідно до частин 1, 2, 3 статті 3 Закону України від 15 травня 2003 року № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» (в редакції, чинній на час звернення ДПІ у м. Іллічівську Одеської області ДПС з позовом до суду; далі - Закон № 755-IV) дія цього Закону поширюється на державну реєстрацію всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування, а також фізичних осіб-підприємців.

Законом можуть бути встановлені особливості державної реєстрації об'єднань громадян (у тому числі професійних спілок, організацій роботодавців, їх об'єднань), благодійних організацій, політичних партій, органів державної влади та органів місцевого самоврядування, асоціацій органів місцевого самоврядування, банків, торгово-промислових палат, фінансових установ (у тому числі кредитних спілок), бірж, а також інших установ та організацій.

Об'єднання громадян, благодійні організації, політичні партії, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, асоціації органів місцевого самоврядування, банки, торгово-промислові палати, фінансові установи (у тому числі кредитні спілки), біржі, інші установи та організації, для яких законом встановлені особливості державної реєстрації, набувають статусу юридичної особи лише з моменту їх державної реєстрації у порядку, встановленому цим Законом.

Частиною 4 статті 11 Закону № 2365-III передбачено, що після реєстрації політична партія набуває статусу юридичної особи.

Аналіз положень вказаних норм законодавчих приписів дає підстави для висновку про те, що норми Закону № 755-IV є загальними відносно спеціальних норм Закону № 2365-III, які регулюють питання реєстрації політичних партій, припинення їх діяльності та не суперечать загальним нормам.

Таким чином, підстави припинення юридичної особи, визначені статтею 38 Закону № 755-IV, є незалежними від випадків заборони її діяльності чи анулювання реєстраційного свідоцтва, передбачених додатково статтею 23 Закону № 2365-III для осіб, що підпадають під дію вказаного Закону.