Главная Сервисы для юристов База решений “Протокол” Постанова ВАСУ від 16.04.2015 року у справі №800/88/15

Постанова ВАСУ від 16.04.2015 року у справі №800/88/15

27.02.2017
Автор:
Просмотров : 307

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 квітня 2015 року м. Київ справа № 800/88/15

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

головуючого судді Єрьоміна А.В.,

суддів Калашникової О.В..

Кравцова О.В.,

Маслій В.І..

Шведа Е.Ю.,

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_4 до Верховної Ради України про зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

18 березня 2015 року ОСОБА_4 (далі - позивач) звернувся до Вищого адміністративного суду України як до суду першої інстанції з позовною заявою до Верховної Ради України, в якій просить зобов'язати Верховну Раду України повідомити про результати перевірки його заяви від 5 грудня 2014 року.

Свої позовні вимоги обґрунтовує тим, що 5 грудня 2014 року звернувся до Верховної Ради України із заявою про вжиття невідкладних заходів щодо видачі йому паспорта без російського тексту та примушення Кабінету Міністрів України затвердити зразок паспорта з текстом тільки українською мовою.

Оскільки Верховна Рада України не повідомила про результати розгляду його заяви, звернувся до суду з вказаним позовом.

Сторони були належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи, у судове засідання не з'явились, надали клопотання про розгляд даної справи без їх участі, у зв'язку з чим колегія суддів на підставі частини четвертої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України вважає за можливе розглянути дану справу в порядку письмового провадження.

З'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами в межах заявлених позовних вимог, суд встановив наступне.

5 грудня 2014 року позивач звернувся до Верховної Ради України із заявою, в якій просив вжити невідкладних заходів для забезпечення видачі йому паспорта без російського тексту в ньому та примусити Кабінет Міністрів України затвердити зразок паспорта з текстом тільки українською мовою.

Оскільки Верховна Рада України не повідомила про результати розгляду вищевказаної заяви, позивач просить зобов'язати верховну Раду України повідомити про результати перевірки його заяви від 5 грудня 2014 року, посилаючись на Закон України «Про звернення громадян».

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України

Відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Частиною другою статті 71 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

В силу статей 3, 6, частини 3 статті 50 Кодексу адміністративного судочинства України відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, який, на думку позивача, порушив його права, свободу чи інтерес. Саме позивач зазначає особу, яка повинна відповідати за позовом.

Відповідно до частини 2 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою і не може виходити за межі позовних вимог.

Статтею 75 Конституції України встановлено, що єдиним органом законодавчої влади в Україні є парламент - Верховна Рада України.

У Рішенні Конституційного Суду України від 17 жовтня 2002 року № 17-рп/2002 у справі за конституційним поданням 50 народних депутатів України щодо офіційного тлумачення положень статей 75, 82, 84, 91, 104 Конституції України (щодо повноважності Верховної Ради України) зазначено, що Верховна Рада України визначена в статті 75 Конституції України парламентом - єдиним органом законодавчої влади в Україні. Як орган державної влади Верховна Рада України є колегіальним органом, який складають чотириста п'ятдесят народних депутатів України. Повноваження Верховної Ради України реалізуються спільною діяльністю народних депутатів України на засіданнях Верховної Ради України під час її сесій.

Повноваження Верховної Ради України визначені у статті 85 Конституції України. Крім встановлених у ній повноважень, Верховна Рада України здійснює інші повноваження, які відповідно до Конституції України віднесені до її відома.

Ні стаття 85 Конституції України, ні інші її норми не містять повноважень Верховної Ради України щодо колективного розгляду звернень громадян.

Спірні правовідносини регулюються Конституцією України, Законом України "Про Регламент Верховної Ради України" від 10 лютого 2010 року № 1861-VI(далі - Закон№ 1861-VI), Законом України "Про звернення громадян" від 2 жовтня 1996 року № 393/96-ВР(далі - Закон №393/96-ВР), Положенням про Апарат верховної Ради України, затвердженим Розпорядженням Голови Верховної Ради України від 25 серпня 2011 року №769 ( далі - Розпорядження №769), Постановою Верховної Ради від 25 грудня 2012 року №11-VII, Постановою Верховної Ради від 20 квітня 2000 року №1678-ІІІ (далі - Постанова №1678-ІІІ).