Главная Сервисы для юристов База решений “Протокол” Постанова ВАСУ від 14.01.2016 року у справі №820/11522/13-а

Постанова ВАСУ від 14.01.2016 року у справі №820/11522/13-а

13.02.2017
Автор:
Просмотров : 293

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"14" січня 2016 р. м. Київ К/800/19709/14

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

Черпака Ю.К. (судді-доповідача), Головчук С.В., Ліпського Д.В.,розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_4 до Харківського міського управління Головного управління МВС України в Харківській області, Головного управління МВС України в Харківській області, Київського районного відділу Харківського міського управління Головного управління МВС України в Харківській області про визнання незаконним та скасування наказу, зобов'язання вчинити дії, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу і моральної шкоди,

за касаційною скаргою ОСОБА_4 на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 23 січня 2014 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 12 березня 2014 року,

встановив:

У жовтні 2009 року ОСОБА_4 звернувся до суду з позовом, в якому просив: визнати незаконним і скасувати наказ начальника УМВС України в Харківській області від 18.05.1998 р. № 67; зобов'язати начальника Харківського міського управління ГУМВС України в Харківській області видати оформлену належним чином трудову книжку, в якій вказати весь період трудової діяльності; зобов'язати начальника Головного управління МВС України в Харківській області, не поновлюючи позивача на посаді, видати новий наказ про звільнення з дня видачі трудової книжки на підставі підпункту "а" пункту 64 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ (за віком); зобов'язати начальника Харківського міського управління ГУМВС України в Харківській області зарахувати час вимушеного прогулу до стажу роботи в органах внутрішніх справ; зобов'язати начальника Харківського міського управління ГУМВС України в Харківській області зарахувати до вислуги років на пільгових умовах час навчання в Харківському юридичному інституті з 01.09.1979 р. по 21.08.1981 р. з розрахунку два роки навчання за один рік вислуги; зобов'язати начальника Харківського міського управління ГУМВС України в Харківській області зарахувати до вислуги років на пільгових умовах період служби на посадах дільничного та старшого дільничного інспектора міліції з 1983 р. по 1985 р. та з 1988 р. по 1994 р. з розрахунку один місяць служби на вказаній посаді за півтора місяці; зобов'язати начальника Харківського міського управління ГУМВС України в Харківській області зарахувати до вислуги років на пільгових умовах час строкової служби в лавах Прикордонних військ КДБ СРСР при РМ СРСР на території колишньої Туркменської РСР, Марийська обл., з 03.11.1976 р. по 28.12.1978 р. з розрахунку один місяць служби за півтора місяці; стягнути з Головного управління МВС України середній заробіток за час вимушеного прогулу за один рік від дня прийняття судового рішення; стягнути з Головного управління МВС України моральну шкоду в сумі 76000 грн.

Під час судового розгляду справи позивач відмовився від позовної вимоги про стягнення моральної шкоди, у зв'язку з чим постановою Харківського окружного адміністративного суду від 18 січня 2010 року позов в цій частині залишено без розгляду, що позивач не оскаржує.

Справа розглядалась судами повторно.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 23 січня 2014 року, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 12 березня 2014 року, залишено без розгляду позов ОСОБА_4 в частині позовних вимог про визнання незаконним і скасування наказу начальника УМВС України в Харківській області від 18.05.12998 р. № 67 про звільнення ОСОБА_4, зобов'язання начальника Головного управління МВС України в Харківській області, не поновлюючи ОСОБА_4 на посаді, видати новий наказ про звільнення ОСОБА_4 з дня видачі трудової книжки на підставі підпункту "а" пункту 64 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ (за віком), зобов'язання начальника Харківського міського управління ГУМВС України в Харківській області зарахувати час вимушеного прогулу до стажу роботи в органах внутрішніх справ, стягнення з Головного управління МВС України в Харківській області на користь ОСОБА_4 середнього заробітку за час вимушеного прогулу за один рік від дня прийняття судового рішення.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 23 січня 2014 року, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 12 березня 2014 року, відмовлено в задоволенні позову в частині вимог про зобов'язання начальника Харківського міського управління ГУМВС України в Харківській області видати оформлену належним чином трудову книжку та зарахувати до вислуги років в пільговому обчисленні часу навчання в Харківському юридичному Інституті з 01.09.1979 р. по 21.08.1981 р., періоду служби на посадах дільничного та старшого дільничного інспектора міліції з 1983 р. по 1985 р. та з 1988 р. по 1994 р., часу строкової служби в лавах Прикордонних військ КДБ СРСР при РМ СРСР на території колишньої Туркменської РСР, Марийська обл., з 03.11.1976 р. по 28.12.1978 р.

У касаційній скарзі ОСОБА_4 просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій про відмову в задоволенні позову та ухвалити нове, яким задовольнити позов у повному обсязі. Посилається на порушення судами пунктів 2 і 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 р. № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" (далі - постанова № 393) в частині зарахування до вислуги років часу навчання у цивільних вищих навчальних закладах та строкової служби в лавах Прикордонних військ КДБ СРСР. Вважає також помилковим висновок судів про дотримання відповідачем вимог Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.1993 р. № 58, при видачі дубліката трудової книжки без внесення запису про загальний трудовий стаж позивача до вступу на службу в органи внутрішніх справ.

Справа розглядається у письмовому провадженні за наявними матеріалами, оскільки особи, які беруть участь у справі, в судове засідання не з'явились, хоча були належним чином повідомлені про його дату, час і місце проведення.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню.

Судами встановлено, що ОСОБА_4 з 03.11.1976 р. по 28.12.1978 р. проходив строкову військову службу в лавах Прикордонних військ КДБ СРСР при РМ СРСР на території колишньої Туркменської РСР у Марийській області.

З 01.09.1979 р. по 30.06.1984 р. позивач навчався в Харківському юридичному інституті на вечірньому факультеті. Іншої вищої чи спеціальної освіти не здобував.

Згідно з наказом УВС у Харківській області від 25.08.1981 р. № 160 ОСОБА_4 21.08.1981 р. прийнято на службу до органів внутрішніх справ, а наказами від 01.12.1982 р. № 459 та від 01.08.1984 р. № 90 йому присвоєно спеціальні звання молодшого лейтенанта міліції та лейтенанта міліції відповідно.

Наказом УМВС України в Харківській області від 18.05.1998 р. № 67 о/с ОСОБА_4, помічника начальника - оперативного чергового Київського РВ ХМУ УМВС України в Харківській області, звільнено з 18.05.1998 р. зі служби в запас за підпунктом "д" пункту 64 (через службову невідповідність) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів УРСР від 29.07.1991 р. № 114. Відповідно до цього наказу вислуга років позивача на день звільнення склала: у календарному обчисленні - 18 років 10 місяців 22 дні, у пільговому обчисленні - немає.

Статтею 17 Закону України від 09.04.1992 p. № 2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (в редакції, чинній на час звільнення позивача) передбачалось, що порядок обчислення вислуги років для призначення пенсій відповідно до цього Закону особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ визначається Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України № 393 для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ до вислуги років зараховується дійсна військова служба у Радянській Армії та Військово-Морському Флоті, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР та інші види служби і періоди роботи, які відповідно до законодавства колишнього СРСР зараховувалися до вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям, а також особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ. Вислуга років (у тому числі на пільгових умовах) у цьому випадку обчислюється у порядку, встановленому законодавством колишнього СРСР, якщо цією постановою не передбачено більш пільгових умов зарахування до вислуги років часу служби для призначення пенсій військовослужбовцям та особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ.

Згідно з підпунктом "в" пункту 3 постанови № 393 до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах: один місяць служби за півтора місяця - на заставах, постах, у комендатурах, відділеннях КПП, маневрових групах зі змінними заставами, на кораблях і катерах, що несуть службу по охороні державного кордону України, інших підрозділах Державної прикордонної служби за Переліком у справах охорони державного кордону України.

Пунктом 4 постанови № 393 (в редакції, чинній на час звільнення позивача) встановлено, що строкова військова служба зараховується до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, у календарному обчисленні, а в разі проходження цієї служби відповідно до умов, визначених у пункті 3 цієї постанови, або які згідно із законодавством колишнього СРСР були підставою зарахування до вислуги років для призначення пенсії на пільгових умовах, - у відповідному пільговому обчисленні.

За приписами абзацу другого підпункту "а", абзацу другого підпункту "б" пункту 1 постанови Ради Міністрів СРСР від 15.12.1990 р. № 1290 "Про вислугу років для призначення пенсій особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам і військовослужбовцям надстрокової служби, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та вихідну допомогу цим військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу та їх сім'ям" (далі - постанова № 1290) до вислуги років для призначення пенсій за вислугу років особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ зараховується дійсна військова служба в Радянській Армії і Військово-Морському Флоті, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах та інших військових формуваннях.

Відповідно до підпункту "г" пункту 2 постанови № 1290 до вислуги років на пільгових умовах: один місяць служби за півтора місяця - зараховується служба у віддалених місцевостях СРСР згідно з додатком № 1 до цієї постанови з термінів, зазначених у розділі II цього додатка, а також служба на заставах, постах, в комендатурах, маневрених групах зі змінними заставами, на кораблях і катерах, що несуть службу по охороні державного кордону СРСР, і в інших підрозділах прикордонних військ згідно з переліком, затверджуваним Головою Комітету державної безпеки СРСР, - з 1 січня 1976 року, а до вказаної дати - на заставах, в комендатурах і прирівняних до них підрозділах прикордонних військ, що знаходяться на державному кордоні СРСР, на морських прикордонних кораблях і катерах, що знаходилися в строю і безпосередньо несли охорону державного кордону СРСР в місцевостях, пойменованих у додатку № 2 до цієї постанови, якщо не встановлені більш пільгові умови зарахування служби в цих місцевостях при обчисленні вислуги років на пенсію.

В пункті 4 постанови № 1290 встановлено, що дійсна строкова військова служба, крім періодів, що підлягають заліку до вислуги років на пільгових умовах, передбачених для військовослужбовців військових частин, штабів і установ діючої армії, військовослужбовців, які проходили службу або перебували в полоні в період Великої Вітчизняної війни, які брали участь у роботах з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС або необґрунтовано притягнутих до кримінальної відповідальності чи репресованих, зараховується у вислугу років для призначення пенсій у календарному обчисленні.

Згідно з пунктом 5 постанови № 1290 особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які раніше перебували на дійсній військовій службі, ця служба зараховується в періоди, зазначені в пунктах 2 і 3 цієї постанови, до вислуги років для призначення пенсій на відповідних пільгових умовах, передбачених для військовослужбовців (з урахуванням пункту 4 цієї постанови).

Юридические оговорки

Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

Полный текст