Главная Сервисы для юристов База решений “Протокол” Постанова ВАСУ від 14.01.2014 року у справі №801/787/13-а

Постанова ВАСУ від 14.01.2014 року у справі №801/787/13-а

28.02.2017
Автор:
Просмотров : 290

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"14" січня 2014 р. м. Київ К/800/50646/13

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:

головуючої - судді Васильченко Н.В.

суддів - Калашнікової О.В. Леонтович К.Г.

при секретарі - Романишин О.Р.

розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Корпорації «Таврида» на постанову Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 27 серпня 2013 р. по справі № 801\787\13-а за позовом корпорації «Таврида» до Республіканського комітету АР Крим з охорони навколишнього природного середовища про визнання рішення нечинним -

в с т а н о в и л а:

У січні 2013 р. Корпорація «Таврида» звернулась до суду із адміністративним позовом до Республіканського комітету АР Крим з охорони навколишнього природного середовища про визнання рішення відповідача № и1\9.1 від 12.11.2012 р. про тимчасове зупинення діяльності Корпорації з видобування глин Мар»їнського родовища АР Крим.

Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 11 лютого 2013 року позовні вимоги задоволено.

Визнано протиправним та скасовано рішення Республіканського комітету АР Крим з охорони навколишнього природного середовища №и1/9.1 від 02.11.2012р. про тимчасове зупинення діяльності Корпорації «Таврида» з видобування глин Мар'їнського родовища АР Крим.

Постановою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 27 серпня 2013 р. постанова суду першої інстанції скасована та ухвалено нове рішення, яким в задоволенні позову відмовлено за його безпідставністю.

Не погоджуючись із постановою суду апеляційної інстанції, Корпорація «Таврида» подала касаційну скаргу, в якій просить цю постанову скасувати, залишити в силі постанову суду першої інстанції. Скарга обґрунтована невірним застосуванням судом норм матеріального права.

Заслухавши доповідача, перевіривши матеріали справи на предмет повноти та всебічності дослідження їх судом та обґрунтованість застосування норм матеріального права до вирішення спірних правовідносин, вивчивши доводи касаційної скарги, колегія суддів знаходить підстави до її часткового задоволення.

Як встановлено судом та зазначено у судових рішеннях, у період з 02.08.12р. по 03.08.2012р. Республіканським комітетом АР Крим з охорони навколишнього природного середовища була проведена перевірка дотримання вимог природоохоронного законодавства корпорацією «Таврида», результати якої були оформлені відповідним актом, в якому зазначено, що на момент перевірки правовстановлюючі документи на право користування земельною ділянкою для розробки кар'єру з видобування глин Мар'їнського родовища відсутні, що є порушенням статей 125, 126 Земельного кодексу України. Надано копію листа з повним пакетом документів вих. №28 від 28.03.2012 р., адресованого Сімферопольській міській раді, про продовження строку дії договору оренди земельної ділянки для розробки кар'єру з видобування глин Мар'їнського родовища.

За результатом проведеної перевірки відповідачем був винесений припис №30/9.1 від 08.08.2012 р., пунктами 1.1 та 1.2 якого на позивача був покладений обов'язок оформити правовстановлюючі документи на землю та виключити користування земельною ділянкою при відсутності таких документів.

29.10.2012р. Республіканським комітетом АР Крим з охорони навколишнього природного середовища була проведена перевірка виконання позивачем зазначеного вище припису, якою встановлено, що позивачем виконано п. 1.2 припису та не здійснюється видобування глини, однак невиконаним залишається п. 1.1 припису №30/9.1 від08.08.2012 р., оскільки правовстановлюючі документи на землю дотепер не отримані.

Результати перевірки були оформлені відповідним актом від 29.10.2012 р., на підставі якого був винесений припис №60/9.1 від 02.11.2012 р. з покладенням на позивача обов'язків, аналогічних закріпленим в приписі №30/9.1 від08.08.2012 р., зі строком виконання до 05.01.2013 р.

Після цього, 02.11.2012р. Заступником Головного державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища АР Крим було прийнято рішення №и1/9.1 про тимчасове зупинення діяльності Корпорації «Таврида» з видобування глин Мар'їнського родовища АР Крим (юридична адреса: АР Крим, м. Сімферополь, вул. Чехова, 51) (а.с. 7).

Спірне рішення відповідачем прийняте на підставі ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу та п. 2, 4 Порядку , затвердженого Постановою Верховної Ради України від 29.10.1992 р.

Суд апеляційної інстанції, ухвалюючи рішення про відмову в задоволенні позову, зазначив наступне.

Постановою Верховної Ради України від 29.10.1992р. № 2751-ХІІ затверджено Порядок обмеження, тимчасової заборони (зупинення) чи припинення діяльності підприємств, установ, організацій і об'єктів у разі порушення ними законодавства про охорону навколишнього природного середовища, який визначає правові основи прийняття рішень про обмеження, тимчасову заборону (зупинення) чи припинення діяльності підприємств, установ, організацій і об'єктів (надалі - підприємств) незалежно від форм власності у разі порушення ними законодавства про охорону навколишнього природного середовища (надалі - Порядок).

Діяльність підприємств, що здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, може бути, зокрема, тимчасово заборонена (зупинена) - до виконання необхідних природоохоронних заходів зупиняється експлуатація підприємства чи окремих його цехів (дільниць) і одиниць обладнання. При тимчасовій забороні (зупиненні) чи припиненні діяльності підприємств забороняються всі викиди і скиди забруднюючих речовин та розміщення відходів по підприємствах в цілому чи окремих їх цехах (дільницях) і одиницях обладнання (п. 2 вказаного Порядку).

Суд апеляційної інстанції, встановивши, що позивач здійснював господарську діяльність по видобуванню глин без наявності правовстановлюючих документів на землю, дійшов думки про вчинення ним порушення вимог чинного земельного законодавства, що є підставою для тимчасового зупинення Республіканським комітетом Автономної Республіки Крим з охорони навколишнього природного середовища, як центральним органом виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів, діяльності цього підприємства.

Із таким висновком суду апеляційної інстанції колегія суддів не погоджується із наступних міркувань.

Ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу, на які послався відповідач, як на одну із підстав прийняття рішення про тимчасове зупинення діяльності Корпорації з видобування глини, не є нормами права, які необхідно застосувати до вирішення спірних правовідносин, оскільки ці норми не регулюють правовідносини, що виникли між позивачем та відповідачем та не передбачають застосування наслідків у вигляді зупинення діяльності позивача.

Суд апеляційної інстанції обгрунтовано зазначив, що до вирішення спірних правовідносин слід застосувати Порядок обмеження, тимчасової заборони (зупинення) чи припинення діяльності підприємств, установ, організацій і об'єктів у разі порушення ними законодавства про охорону навколишнього природного середовища, затвердженого постановою Верховної Ради України від 29 жовтня 1992 року № 2751-XII.

Юридические оговорки

Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

Полный текст