ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 березня 2014 року м. Київ К/9991/42529/12
Вищий адміністративний суд України у складі: суддя Костенко М.І. - головуючий, судді Бухтіярова І.О., Приходько І.В.,
за участю секретаря Ковтун О.С.,
та представників сторін:
позивача - не з'явились,
відповідача - Тараненко Р.Ю.,
розглянув у судовому засіданні касаційну скаргу державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси Одеської області Державної податкової служби (далі - ДПІ)
на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 09.04.2012
та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 05.06.2012
у справі № 2а/1570/795/2012
за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Олдеко" (далі - Товариство)
до ДПІ
про визнання неправомірними дій.
За результатами розгляду касаційної скарги Вищий адміністративний суд України
ВСТАНОВИВ:
У січні 2012 року Товариство звернулося до Одеського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просило визнати протиправними дії ДПІ по проведенню зустрічної звірки позивача щодо підтвердження господарських правовідносин з контрагентами за жовтень 2011 року, яку було оформлено складенням акта від 14.12.2011 № 3070/23-5/37680145 «Про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання ТОВ «Олдеко» щодо підтвердження господарських правовідносин з платниками податків за жовтень 2011 року», а також визнати протиправними дії ДПІ по складенню названого акта.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 09.04.2012, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 05.06.2012, позов задоволено частково; визнано протиправними дії податкової інспекції зі складення актів про неможливість проведення зустрічних звірок Товариства щодо підтвердження господарських взаємовідносин з платниками податків за жовтень, листопад, грудень 2011 року, відповідно, від 14.12.2011 № 3070/23-5/37680145, від 17.02.2012 № 318/23-5/37680145 та від 24.02.2012 № 505/23-5/37680145 з тих мотивів, що висновки зазначених актів не ґрунтуються на безпосередньому дослідженні податковим органом первинних документів платника; у решті позову відмовлено.
Посилаючись на невідповідність висновків судів дійсним обставинам справи та вимогам чинного законодавства, ДПІ звернулася до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій просять скасувати ухвалені у справі судові акти та повністю відмовити у задоволенні позову.
Вивчивши матеріали справи, перевіривши відповідність висновків судів наявним у матеріалах справи доказам, правильність застосування судами норм матеріального права та дотримання ними процесуальних норм, обговоривши доводи касаційної скарги, Вищий адміністративний суд України вважає за необхідне повністю відмовити задоволенні позову Товариства з урахуванням такого.
Так, судами попередніх інстанцій встановлено, що за результатами здійснення зустрічних звірок взаємовідносин позивача з його контрагентами ДПІ було складено акти від 14.12.2011 № 3070/23-5/37680145, від 17.02.2012 № 318/23-5/37680145 та від 24.02.2012 № 505/23-5/37680145 про неможливість проведення відповідних звірок, в яких водночас зазначено, що правочини, укладені між позивачем та контрагентами-постачальниками, контрагентами-покупцями, здійснені без мети настання відповідних цим правочинам правових наслідків, а тому є нікчемними та не можуть викликати зміни у податковому обліку позивача, крім тих, що пов'язані з їх недійсністю.
Відповідно до пункту 73.5 статті 73 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право з метою отримання податкової інформації проводити зустрічні звірки суб'єктів господарювання щодо платника податків. Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків. Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
У справі, що переглядається, висновок судів щодо оформлення результатів зустрічних звірок позивача зазначеними актами зроблений без урахування такого.
Підпунктом 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Податкового кодексу України надано право платникам податків оскаржувати в порядку, встановленому цим Кодексом, рішення, дії (бездіяльність) контролюючих органів (посадових осіб).
Диспозиція цієї статті передбачає оскарження: дій службової особи податкового органу, які пов'язані з порушенням порядку проведення перевірки; дій, які полягають у перевищенні повноважень службовою особою щодо обмеження прав у можливості ознайомлення з результатами контрольного заходу; дій щодо проведення перевірки без установлених законом підстав та/або з порушенням вимог чинного законодавства тощо.
Наказом Державної податкової адміністрації України від 22.04.2011 року № 236 затверджено Методичні рекомендації щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок. Відповідно до пункту 4.4 цих Методичних рекомендацій у разі встановлення фактів, що не дають змогу провести зустрічну звірку суб'єкта господарювання, зокрема у зв'язку із зняттям з обліку, встановленням відсутності суб'єкта господарювання та/або його посадових осіб за місцезнаходженням (податковою адресою), відповідальний підрозділ не пізніше двох робочих днів від дати надходження запиту складає Акт про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання, реєструє його у Журналі реєстрації довідок про результати проведення зустрічної звірки (актів про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання, неявки для підписання, відмови від писання Довідки про результати проведення зустрічної звірки) та вживає відповідних заходів, передбачених актами ДПС України. При подальшому залученні суб'єкта господарювання (посадових осіб суб'єкта господарювання) до проведення зустрічної звірки відповідальний підрозділ органу ДПС забезпечує проведення такої звірки.
Зі змісту викладеного слідує, що дії з оформлення результатів зустрічної звірки актом про неможливість проведення зустрічної звірки є, по суті, виконанням службовими особами своїх обов'язків, а самі по собі висновки вказаного акту не створюють відносин владного підпорядкування, що є необхідною ознакою публічно-правових відносин. Проведення зустрічних звірок є лише процедурним заходом зі збору податковим органом інформації щодо дотримання платником податкового законодавства у рамках податкового контролю.
Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.
Полный текстCopyright © 2014-2026 «Протокол». Все права защищены.