ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 березня 2026 року
м. Київ
справа № 160/14099/24
адміністративне провадження № К/990/9752/25
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Шишова О.О.,
суддів: Васильєвої І.А., Яковенка М.М.
розглянувши у попередньому судовому засіданні в касаційній інстанції справу
за позовом Приватного акціонерного товариства «Уманьферммаш» до Головного управління ДПС у Черкаській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, провадження в якій відкрито
за касаційною скаргою Приватного акціонерного товариства «Уманьферммаш» на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02 жовтня 2024 року (прийняте у складі головуючого судді Рябчук О.С.) та постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 29 січня 2025 року (постановлену в складі колегії суддів: головуючого судді Шальєвої В.А., суддів Іванова С.М., Чередниченка В.Є.)
УСТАНОВИВ;
І. Суть спору
1. Приватне акціонерне товариство «Уманьферммаш» (далі- ПрАТ «Уманьферммаш», позивач, товариство) звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Черкаській області (далі- ГУ ДПС, відповідач, податковий орган) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 10 травня 2024 року №6418/23-0007-01-01 та № 6487/23-0007-01-01.
2. Обґрунтовуючи позовні вимоги товариство зазначило, податковий орган, незважаючи на прийняття Кабінетом Міністрів України постанови «Про скорочення строку дії обмеження в частині дії мораторію на проведення деяких видів перевірок» від 3 лютого 2021 року № 89, не був наділений повноваженнями здійснювати проведення документальної перевірки з дотриманням вимог пункту 77.4 статті 77 ПК України. Проведення податковим органом перевірки на підставі Постанови КМУ № 89 від 03 лютого 2021 року всупереч чинному і нескасованому мораторію на проведення перевірок є неправомірним. Ураховуючи факт безпідставності та незаконності призначення документальної планової виїзної перевірки Позивача, необхідним є визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 10.05.2024 року № 6418/23-00-07-01-01 форми «Р» та № 6487/23-00-07-01-01 форми «Р», як їх прямого наслідку.
Таким чином, оскаржувані податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Черкаській області суперечать вимогам чинного законодавства та підлягають скасуванню.
ІІ. Рішення судів першої й апеляційної інстанцій і мотиви їх ухвалення
3. Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02 жовтня 2024 року, залишеним без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 29 січня 2025 року відмовлено у задоволені позовних вимог.
4. Відмовляючи у задоволені позовних вимог, суд першої інстанції, з чим погодився суд апеляційної інстанції виходив з того, що оскільки перевірка проведена та закінчена після відміни карантину, то факт її призначення під час дії мораторію не є тією підставою, яка тягне за собою протиправність проведення такої перевірки.
ІІІ. Провадження в суді касаційної інстанції
5. Товариство не погодившись з рішенням суду першої та апеляційної інстанції подало касаційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судоми попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права щодо відмови у задоволені позовних вимог, просить скасувати рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02 жовтня 2024 року та постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 29 січня 2025 року у справі №160/14099/24 та прийняте нове рішення про задоволення позовних вимог.
5.1. Підставою для відкриття касаційного провадження у справі №160/14099/24 стало оскарження судових рішень, перелік яких визначений у частині першій статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України, з посиланням у касаційній скарзі на пункт 1 частини четвертої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
5.2. Так, позивач зазначає, що суд апеляційної інстанції у своєму рішенні застосував норму права без урахування висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду від 28 грудня 2022 року у справах № 420/22374/21, № 540/5445/21, № 160/14248/21, від 28 жовтня 2022 року у справі № 600/1741/21-а, від 12 жовтня 2022 року у справі № 160/24072/21, від 01 вересня 2022 року у справі № 640/16093/21 Верховний Суд констатував, що проведення перевірки на підставі постанови КМУ № 89 (в умовах чинності пункту 52-2 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України) є протиправним і тягне за собою наслідки у вигляді скасування прийнятих за результатами такої перевірки податкових повідомлень-рішень. Під час ухвалення постанов від 28 жовтня 2022 року у справі № 600/1741/21-а, від 12 жовтня 2022 року у справі № 160/24072/21 Верховний Суд також враховував висновок Великої Палати Верховного Суду, викладений у постанові від 08 вересня 2021 року у справі № 816/228/17, і зазначив, що доводи про неправомірність дій контролюючого органу, а саме невиконання вимог норм ПК України щодо процедури проведення перевірки, можуть бути підставою для висновку про відсутність правових наслідків такої та визнання протиправними рішень прийнятих за її наслідками.
5.3. Позивач зауважує, що наказ № 30-п про проведення документальної планової виїзної перевірки позивача прийнято 01 січня 2022 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 89 від 03 лютого 2021 року, тобто під час дії мораторію на проведення перевірок, тому призначення та проведення перевірки є неправомірним, що є самостійною та достатньою підставою для скасування податкових повідомлень-рішень, а судом першої інстанції не надана оцінка законності призначення перевірки.
6. Податковий орган надіслав відзив на касаційну скаргу, в якому вказує на правильність застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права та просить залишити скаргу без задоволення, а постанову апеляційної інстанцій без змін.
IV. Установлені судами фактичні обставини справи
7. Суди попередніх інстанцій установили, ГУ ДПС у Черкаській області винесено наказ №30-п від 06 січня 2022 року про проведення документальної планової виїзної перевірки ПрАТ «Уманьферммаш» з 01 лютого 2022 року.
8. Копію наказу ГУ ДПС від 06 січня 2022 року №30-п та повідомлення про проведення документальної планової виїзної перевірки від 05 січня 2022 року №4/23-00-07-01-01 направлено ПрАТ «Уманьферммаш» 06 січня 2022 року рекомендованим листом з повідомленням про вручення, який вручено 19 січня 2022 року уповноваженій особі товариства поштою.
9. Направлення на перевірку від 25.01.2022 №147/23-00-07-01-01, №148/23-00-07-02-01, №151/23-00-07-08-01, від 01.02.2022 №218/23-00-07-13-15 пред`явлені 01.02.2022 посадовій особі ПрАТ «Уманьферммаш» під підпис.
Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.
Полный текстCopyright © 2014-2026 «Протокол». Все права защищены.