ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 березня 2026 року
м. Київ
справа №160/22289/24
адміністративне провадження № К/990/8554/25
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Юрченко В.П.,
суддів: Бившевої Л.І., Васильєвої І.А.,
розглянувши в попередньому судовому засіданні адміністративну справу №160/22289/24
за позовом Акціонерного товариства "Криворізький залізорудний комбінат" до Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, провадження по якій відкрито
за касаційною скаргою Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків на постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 04 лютого 2025 року (головуючий суддя Головко О.В., судді: Суховаров А.В., Ясенова Т.І.),
В С Т А Н О В И В :
У серпні 2024 року Акціонерне товариство «Криворізький залізорудний комбінат» (далі - позивач, Товариство) звернулось до суду з позовом до Східного міжрегіонального управління Державної податкової служби по роботі з великими платниками податків (далі - відповідач, контролюючий орган), в якому просило визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 24.07.2024 року №000/739/5001.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, Товариство зазначає, що не погоджується з висновками контролюючого органу, викладеними в акті перевірки, а спірне податкове повідомлення-рішення вважає таким, що прийняте з порушенням діючого законодавства, у зв`язку з чим воно є протиправним та підлягає скасуванню у повному обсязі.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29 жовтня 2024 року у задоволенні позову відмовлено.
Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 04 лютого 2025 року рішення суду першої інстанції скасовано та ухвалено нове рішення про задоволення позову; визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення від 24.07.2024 року №000/739/5001.
В ході розгляду справи судами встановлено, що Товариством подано до контролюючого органу податкову декларацію з податку на додану вартість за квітень 2024 року від 20.05.2024 №9135876474 із додатками, зокрема, додатком 3 «Розрахунок суми бюджетного відшкодування (ДЗ)» та додатком 4 «Заява про повернення суми бюджетного відшкодування та/або суми коштів на рахунку у системі електронного адміністрування податку на додану вартість та/або врахування реєстраційної суми платника податку, що реорганізується, в обрахунку реєстраційної суми правонаступника (Д4)».
У додатку 4 позивач просив перерахувати на розрахунковий рахунок бюджетне відшкодування, визначене у податковій декларації з податку на додану вартість за квітень 2024 року у сумі 21388515 грн (рядок 20.2.1.).
Із розрахунку бюджетного відшкодування (додаток Д3) до податкової декларації з податку на додану вартість за квітень 2024 року слідує, що сума податку, заявлена до бюджетного відшкодування, фактично сплачена позивачем постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України у попередньому податковому періоді (березень 2024 року) та звітному податковому періоді (квітень 2024 року).
Також позивачем подано уточнюючий розрахунок податкових зобов`язань з податку на додану вартість у зв`язку з виправленням самостійно виявлених помилок від 21.05.2024 №9136563524 та від 03.06.2024 №9149392366.
Криворізьким управлінням податкового адміністрування на підставі п. 200.10 ст. 200 розділу V, ст. 76 глави 8 розділу II Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (зі змінами та доповненнями) проведено камеральну перевірку даних АТ "Криворізький залізорудний комбінат" (код ЄДРПОУ 00191307), задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість за квітень 2024 року (від 20.05.2024 № 9135876474), з урахуванням уточнюючих розрахунків податкових зобов`язань з податку на додану вартість у зв`язку з виправленням самостійно виявлених помилок від 21.05.2024 № 9136563524, 03.06.2024 №9149392366, за результатами якої складено акт від 18.06.2024 №619/32-00-50-01/00191307.
Перевіркою встановлено, що власник АТ «Криворізький залізорудний комбінат» включений до переліку юридичних осіб, до яких застосовуються персональні спеціальні економічні та інші обмежувальні санкції, а тому, з урахування норм підпунктів 200.4-1, 200.12-1 статті 200 ПК України та Указу Президента України від 12.05.2023 №279/2023, АТ «Криворізький залізорудний комбінат» не має права на отримання бюджетного відшкодування від`ємного значення згідно податкової декларації з податку на додану вартість за травень 2024 року у розмірі 21388515 грн.
Акт камеральної перевірки від 18.06.2024 №619/32-00-50-01/00191307 було надіслано на адресу позивача засобами поштового зв`язку 19.06.2024 та отримано останнім 26.06.2024, згідно поштового повідомлення про вручення.
Товариство не погодилось з висновками щодо порушень, викладених в акті перевірки та подало заперечення від 01.07.2024 №1437 (вх. № 5517/6 від 08.07.2024).
Листом від 18.07.2024 за вих.№3356/6/32-00-50-01-05 відповідач повідомив, що висновок акта перевірки є обґрунтованим та правомірним.
На підставі перевірки контролюючим органом прийнято податкове повідомлення-рішення від 24.07.2024 форми «В3» №000/739/5001, яким позивачу відмовлено у бюджетному відшкодуванні від`ємного значення з ПДВ за квітень 2024 року в розмірі 21388515 грн.
Не погодившись з таким податковим повідомленням-рішенням, Товариство звернулося до суду з цим позовом.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог суд першої інстанції дійшов висновку, що особами, які прямо чи опосередковано (через інших фізичних та юридичних осіб) можуть вчиняти дії, тотожні за змістом здійсненню права розпорядження активами є, не тільки засновники (учасники) кінцеві бенефіціарні власники, а й пов`язані з ними фізичні та юридичні особи. Відтак, враховуючи, що до кінцевого бенефеціарного власника позивача застосовані спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції), - бюджетне відшкодування сум ПДВ за квітень 2024 року у розмірі 21388515 грн АТ «Криворізький залізорудний комбінат», який прямо чи опосередковано через свого засновника (акціонера, контролера) може вчиняти дії, тотожні за змістом здійсненню права розпорядження активами (грошовими коштами), суперечитиме меті застосування спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) у порядку, встановленому Законом України «Про санкції».
Скасовуючи рішення суду першої інстанції та ухвалюючи нове про задоволення позову, апеляційний суд виходив з того, що перше публікування Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей податкового адміністрування під час воєнного стану для платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства» від 18 червня 2024 року №3813-IX відбулося в офіційному виданні газеті «Голос України» 25.07.2024, № 87, відтак, пункт 200.4-1 статті 200 Податкового кодексу України набрав чинності 26.07.2024; в свою чергу, пункт 200.12-1 набрав чинності - 01.08.2024. Оскаржуване податкове повідомлення-рішення, з посиланням на п.п. 200.4-1, 200.12-1 ст. 200 ПК України, прийнято відповідачем 24 липня 2024 року, тобто до моменту набрання названими нормами чинності, а тому не може вважатися правомірним.
Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.
Полный текстCopyright © 2014-2026 «Протокол». Все права защищены.