Главная Сервисы для юристов База решений “Протокол” Постанова ВАСУ від 09.07.2015 року у справі №820/16436/14

Постанова ВАСУ від 09.07.2015 року у справі №820/16436/14

27.02.2017
Автор:
Просмотров : 173

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"09" липня 2015 р. м. Київ К/800/64297/14

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі

суддів: Мороз Л.Л.,

Горбатюка С.А.,

Шведа Е.Ю.,

розглянула у порядку письмового провадження касаційну скаргу Шевченківської центральної районної лікарні на постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 26.11.2014 року у справі за позовом Державної фінансової інспекції в Харківській області до Шевченківської центральної районної лікарні про зобов'язання виконати пункти 1, 2, 4 вимоги від 27.05.2014 року № 750-15/1323,

ВСТАНОВИЛА:

Державна фінансова інспекція в Харківській області - звернулась до суду з адміністративним позовом, в якому просила зобов'язати Шевченківську центральну районну лікарню виконати п.п. 1, 2, 4 вимоги від 27.05.2014 №750-15/1323, а саме:

- забезпечити повернення необґрунтовано нарахованої та виплаченої заробітної плати в загальній сумі 87489,49 гривень,

- провести перерахунок та звірку взаєморозрахунків з Пенсійним фондом України на суму зайво нарахованого та перерахованого єдиного соціального внеску в загальній сумі 30777,50 гривень.

- забезпечити повернення коштів, які незаконно витрачені на покриття видатків з електричної енергії, теплової енергії та водопостачання та водовідведення, спожитих КЗОЗ "Харківським обласним бюро судово-медичної експертизи" в сумі 7075,59 гривень.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 22.10.2014 року адміністративний позов Державної фінансової інспекції в Харківській області задоволено частково. Зобов'язано Шевченківську центральну районну лікарню виконати п.4 вимоги Державної фінансової інспекції в Харківській області від 27.05.2014 року № 750-15/1323, а саме: забезпечити повернення коштів, які незаконно витрачені на покриття видатків з електричної енергії, теплової енергії та водопостачання та водовідведення, спожитих КЗОЗ "Харківським обласним бюро судово-медичної експертизи" в сумі 7075 (сім тисяч сімдесят п'ять) грн. 59 коп. В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовлено.

Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 26.11.2014 року скасовано постанову Харківського окружного адміністративного суду від 22.10.2014 року у частині відмови в задоволенні позовних вимог, прийнято у цій частині нову постанову, якою адміністративний позов задоволено. Зобов'язано Шевченківську центральну районну лікарню виконати пункти 1,2 вимоги від 27.05.2014 р. №750-15/1323, а саме: забезпечити повернення необґрунтовано нарахованої та виплаченої заробітної плати в загальній сумі 87489,49 грн., провести перерахунок та звірку взаєморозрахунків з Пенсійним фондом України на суму зайво нарахованого та перерахованого єдиного соціального внеску в загальній сумі 30777,50 грн. В іншій частині постанову Харківського окружного адміністративного суду від 22.10.2014 року залишено без змін.

Не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції відповідач подав до Вищого адміністративного суду України касаційну скаргу у якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати вказане рішення та залишити в силі рішення суду першої інстанції.

На підставі частини 2 статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції переглядає судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій у межах касаційної скарги, але при цьому може встановлювати порушення норм матеріального чи процесуального права, на які не було посилання в касаційній скарзі.

Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України стосовно обставин, необхідних для прийняття рішення судом касаційної інстанції, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанції норм процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з таких підстав.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що Куп'янською міжрайонною державною фінансовою інспекцією, відповідно до розділу VI п.6.3.2.1 Плану контрольно-ревізійної роботи Державної фінансової інспекції в Харківській області на І квартал 2014 року, проведено планову ревізію фінансово-господарської діяльності Шевченківської центральної районної лікарні за період з 01.05.2012 по 31.01.2014 року, за результатами якої складено акт від 19.05.2014 №750-20/49, який підписано без заперечень.

Відповідно до п.7 ст.10 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" від 26.01.1993 № 2939-ХІІ та п. 46 Порядку проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами, затвердженого постановою КМУ від 20.04.2006 р. №550, головному лікарю Шевченківської центральної районної лікарні надіслано вимогу про усунення в повному обсязі виявлених ревізією порушень законодавства з фінансових питань від 27.05.2014 р. №750-15/1323 з терміном виконання до 27.06.2014 року.

Контролюючий орган в своїй вимозі від 27.05.2014 р. №750-15/1323 зобов'язує Шевченківську центральну районну лікарню вчинити дії, а саме: п.1 - забезпечити повернення необґрунтовано нарахованої та виплаченої заробітної плати в загальній сумі 95245,94 грн., в тому числі: нарахованої та виплаченої заробітної плати за фактично невідпрацьований час в загальній сумі 2741,18 грн., нарахованої та виплаченої заробітної плати за підвищені оклади в загальній сумі 3840,96 грн., нарахованої та виплаченої заробітної плати за підвищені оклади працівників зі шкідливими умовами праці в загальній сумі 88663,80 грн.; п.2- провести перерахунок та звірку взаєморозрахунків з Пенсійним фондом України на суму зайво нарахованого та перерахованого єдиного соціального внеску в загальній сумі 33166,86 грн.; п.3- стягнути з винних осіб кошти в загальній сумі 13928,65 грн. за безкоштовно видане молоко працівникам лікарні зі шкідливими умовами праці внаслідок проведення атестації робочих місць з порушенням законодавства; п.4- забезпечити повернення коштів, які незаконно витрачені на покриття видатків з електричної енергії, теплової енергії та водопостачання та водовідведення, спожитих Комунальним закладом охорони здоров'я "Харківським обласним бюро судово-медичної експертизи" в сумі 7075,59 грн.

Оскільки у встановлений строк відповідач не виконав пункти 1, 2, 4 вказаної вимоги, тому Державна фінансова інспекція в Харківській області звернулася із зазначеним позовом до суду.

Згідно з Положенням про Державну фінансову інспекцію України, затвердженого Указом Президента України від 23.04.2011 №499/2011 (далі Положення) Державна фінансова інспекція України (далі - Держфінінспекція України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів України, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю.

Держфінінспекція України відповідно до покладених на неї завдань вживає в установленому порядку заходів до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства та притягнення до відповідальність винних осіб, а саме: вимагає від керівників та інших підконтрольних установ усунення виявлених порушень законодавства; звертається до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів (підпункт 4 пункту 4 Положення).

Відповідно до пункту 6 Положення Держфінінспекція України для виконання покладених на неї завдань має право в установленому порядку, зокрема, пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства; при виявленні збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, визначати їх розмір згідно з методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України.

Також, Положенням установлено, що у разі, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів Держфінінспекція України має право звернутися до суду в інтересах держави.

Зазначені норми кореспондуються з положеннями пункту 7 статті 10 Закону України від 26.01.1993 року № 2939-XII «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», згідно з якими державній контрольно-ревізійній службі надано право пред'являти керівникам та іншим службовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності та фінансів, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.

Аналіз наведених норм дає підстави вважати, що органу державного фінансового контролю надано можливість здійснювати контроль за використанням коштів державного і місцевого бюджету та у разі виявлення порушень законодавства пред'являти обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення таких правопорушень.