Главная Сервисы для юристов База решений “Протокол” Постанова ВАСУ від 09.06.2016 року у справі №815/3721/14

Постанова ВАСУ від 09.06.2016 року у справі №815/3721/14

11.02.2017
Автор:
Просмотров : 235

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 червня 2016 року м. Київ К/800/1267/15

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

головуючого судді-доповідача Рибченка А.О.

суддів: Карася О.В.

Олендера І.Я.

розглянувши в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси Головного управління Міндоходів в Одеській області

на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 28 липня 2014 року

та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 18 листопада 2014 року

у справі № 815/3721/14

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Ніктайс»

до Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси Головного управління Міндоходів в Одеській області

про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Ніктайс» (далі - ТОВ «Ніктайс»; позивач) звернулось до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси Головного управління Міндоходів в Одеській області (далі - ДПІ у Приморському районі м. Одеси ГУ Міндоходів в Одеській області; відповідач), в якому, з урахуванням уточнення позовних вимог, просило: визнати протиправними дії відповідача з формування висновків про порушення позивачем податкового законодавства в акті № 1817/15-53-22-3/38438682 від 01 квітня 2014 року про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Ніктайс» з питань підтвердження взаємовідносин з контрагентами за період січень - лютий 2014 року; визнати протиправними дії ДПІ у Приморському районі м. Одеси ГУ Міндоходів в Одеській області, які полягають у визнанні правочинів, укладених позивачем з контрагентами в січні - лютому 2014 року, такими, що не спрямовані на реальне настання правових наслідків та є нікчемними; визнати протиправними дії податкового органу, які полягають у встановленні нереальності здійснення господарських операцій між ТОВ «Ніктайс» і контрагентами в січні - лютому 2014 року та дефектності первинних документів; визнати протиправними дії відповідача, які полягають у визнанні завищеною суми податку на додану вартість, яка віднесена до складу податкових зобов'язань позивача в січні - лютому 2014 року, в розмірі 73 871 418,00 грн. та визнанні завищеною суми податку на додану вартість, яка віднесена до складу податкового кредиту ТОВ «Ніктайс» в січні - лютому 2014 року, в розмірі 73 227 423,00 грн.; визнати протиправними дії ДПІ у Приморському районі м. Одеси ГУ Міндоходів в Одеській області з проведення заходів зустрічної звірки, за результатами яких складено акт № 1817/15-53-22-3/38438682 від 01 квітня 2014 року; визнати протиправними дії відповідача щодо коригування податкових зобов'язань та податкового кредиту позивача з податку на додану вартість в електронних автоматизованих системах співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів (в тому числі інформаційній системі «Податковий блок») на підставі акту № 1817/15-53-22-3/38438682 від 01 квітня 2014 року; зобов'язати відповідача вилучити з діючих електронних автоматизованих систем співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів (в тому числі інформаційної системи «Податковий блок») інформацію, внесену на підставі акту № 1817/15-53-22-3/38438682 від 01 квітня 2014 року.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 28 липня 2014 року, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 18 листопада 2014 року, адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправними дії відповідача з формування висновків про порушення позивачем податкового законодавства в акті № 1817/15-53-22-3/38438682 від 01 квітня 2014 року. Визнано протиправними дії ДПІ у Приморському районі м. Одеси ГУ Міндоходів в Одеській області з проведення заходів зустрічної звірки, за результатами яких складено акт № 1817/15-53-22-3/38438682 від 01 квітня 2014 року. Визнано протиправними дії відповідача щодо коригування податкових зобов'язань та податкового кредиту позивача з податку на додану вартість в електронних автоматизованих системах співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів (в тому числі інформаційній системі «Податковий блок») на підставі акту № 1817/15-53-22-3/38438682 від 01 квітня 2014 року. Зобов'язано відповідача вилучити з діючих електронних автоматизованих систем співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів (в тому числі інформаційної системи «Податковий блок») інформацію, внесену на підставі акту № 1817/15-53-22-3/38438682 від 01 квітня 2014 року. В іншій частині позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись з прийнятими судовими рішеннями у справі, відповідач оскаржив їх в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України.

В поданій касаційній скарзі ДПІ у Приморському районі м. Одеси ГУ Міндоходів в Одеській області, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Одеського окружного адміністративного суду від 28 липня 2014 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 18 листопада 2014 року та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити в повному обсязі.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, юридичної оцінки обставин справи в межах доводів касаційної скарги відповідно до статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню, виходячи з таких підстав.

Відповідно до пункту 61.1 статті 61 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин; далі - ПК України) податковим контролем є система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Способом здійснення такого контролю є, зокрема, інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності контролюючих органів (підпункт 62.1.2 пункту 62.1 статті 62 ПК України).

Згідно із статтею 71 ПК України інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності контролюючих органів - це комплекс заходів щодо збору, опрацювання та використання інформації, необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій.

За правилами підпункту 72.1.1 пункту 72.1 статті 72 ПК України для інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючого органу використовується інформація, що надійшла, зокрема: від платників податків та податкових агентів, що міститься в податкових деклараціях, розрахунках, інших звітних документах; що міститься у наданих великими платниками податків в електронній формі копіях документів з обліку доходів, витрат та інших показників, пов'язаних із визначенням об'єктів оподаткування (податкових зобов'язань), первинних документах, які ведуться в електронній формі, регістрах бухгалтерського обліку, фінансовій звітності, інших документах, пов'язаних з обчисленням та сплатою податків і зборів; про фінансово-господарські операції платників податків.

Відповідно до пункту 73.5 статті 73 ПК України з метою отримання податкової інформації контролюючі органи мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків.

Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється контролюючими органами з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.

Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Механізм проведення контролюючими органами зустрічних звірок визначено Порядком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 року № 1232 (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).