ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"09" червня 2015 р. м. Київ К/800/5871/14
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого - судді суддівТракало В.В., Ємельянової В.І., Мойсюка М.І.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області на постанову Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області від 17 січня 2012 року та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 18 вересня 2013 року у справі за позовом ОСОБА_4 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області та Запорізького обласного військового комісаріату про перерахунок пенсії,
в с т а н о в и л а :
У грудні 2011 року позивач звернувся до суду із вказаним позовом до відповідачів. Просив визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області та Запорізького обласного військового комісаріату, зобов'язати Запорізький обласний військовий комісаріат надати Головному управлінню Пенсійного фонду України в Запорізькій області довідку ОСОБА_4 про розмір грошового забезпечення з урахуванням премії у розмірі 90 % посадового окладу, встановленого наказом Міністра оборони України від 25 червня 2011 року № 355 - з 1 червня 2011 року, для проведення перерахунку пенсії, зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити позивачу перерахунок та виплату пенсії з урахуванням премії, встановленої наказом Міністра оборони України від 25 червня 2011 року № 355 у розмірі 90 % посадового окладу, починаючи з 1 червня 2011 року.
Постановою Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області від 17 січня 2012 року, залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 18 вересня 2013 року, позов задоволено.
У касаційній скарзі ставиться питання про скасування вказаних судових рішень судів першої та апеляційної інстанцій з підстав порушення норм матеріального та процесуального права та ухвалення нового судового рішення про відмову у задоволенні позову.
Перевіривши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі у межах доводів касаційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що ОСОБА_4 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області та з 24 червня 2009 року отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". При призначенні пенсії Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області позивачу враховано щомісячну премію в розмірі 10 % від посадового окладу.
Наказами Міністра оборони України від 5 листопада 2010 року № 576 та від 25 червня 2011 року № 355 було збільшено розмір премії з 1 листопада 2010 року до 55 % посадового окладу, а з 1 червня 2011 року до 90 % посадового окладу.
Проте, відповідачі відмовили позивачу у здійсненні перерахунку пенсії на підставі вказаних наказів.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції, з яким погодився і суд апеляційної інстанції, виходив з того, що накази Міністра оборони України № 576 від 5 листопада 2010 року та № 355 від 25 червня 2011 року є підставою для перерахунку раніше призначених пенсій, а на обласний військовий комісаріат покладено обов`язок по направленню довідки для перерахунку пенсії.
Проте, погодитися з висновками судів не можна з таких підстав.
Згідно ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Всупереч вимог ст. 159 КАС України висновки судів попередніх інстанцій не ґрунтуються на законі.
Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч. 2 ст. 51 цього Закону.
Як вбачається з наведеної норми права, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Згідно з пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України № 1294 від 7 листопада 2007 року дозволено Міністру оборони України здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 % посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення (підпункт 2 пункту 5).
На виконання зазначеної постанови Міністр оборони України наказами № № 50, 355 встановив розміри премії військовослужбовцям у межах видатків, передбачених для їх грошового забезпечення у 2011 році.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що встановлені наказами № № 50, 355 премії мають тимчасовий характер, їх виплата дозволена за наявності певних умов тільки в межах видатків, передбачених у кошторисі Міністерства оборони України для грошового забезпечення військовослужбовців у 2011 році. Отже, встановлення таких премій не є підставою для перерахунку пенсії відповідно до частини третьої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду України від 14 травня та 18 червня 2013 року та від 22 жовтня 2013 року (справи №№ 21-109а13, 21-165а13 та № 21-346а13).
За таких обставин, суди першої та апеляційної інстанцій дійшли помилкового висновку про задоволення позову, оскільки обов'язковою умовою для проведення перерахунку пенсії, призначеної на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", є зміна Кабінетом Міністрів України хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, а премія, яку позивач просив врахувати для обчислення нового розміру пенсії, має тимчасовий характер, виплата такої премії дозволена за наявності підстав тільки в межах видатків, передбачених у кошторисі Міністерства оборони для грошового забезпечення військовослужбовців, що проходять службу, у відповідному бюджетному році. Натомість, гарантований державою розмір премії військовослужбовцям становить 10% від посадового окладу і є обов'язковим для врахування при перерахунку пенсії позивачу.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 220 КАС України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Статтею 229 цього Кодексу встановлено, що суд касаційної інстанції має право скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення, якщо обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанцій порушили норми матеріального чи процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення.
Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.
Полный текстCopyright © 2014-2026 «Протокол». Все права защищены.