Главная Сервисы для юристов База решений “Протокол” Постанова ВАСУ від 09.03.2026 року у справі №420/15636/23

Постанова ВАСУ від 09.03.2026 року у справі №420/15636/23

09.03.2026
Автор:
Просмотров : 61

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 березня 2026 року

м. Київ

справа № 420/15636/23

адміністративне провадження № К/990/32876/24

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача Желєзного І. В.,

суддів: Білак М. В., Мельник-Томенко Ж. М.,

перевіривши касаційну скаргу Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 19 грудня 2023 року (суддя Левчук О. А.) та постанову П`ятого апеляційного адміністративного суду від 25 березня 2024 року (судді: Шевчук О. А., Бойко А. В., Федусик А. Г.) у справі № 420/15636/23 за позовом ОСОБА_1 до Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити певні дії

УСТАНОВИВ:

Короткий зміст позовних вимог та їх обґрунтування

1. У червні 2023 року ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону (далі - Спеціалізована прокуратура), у якому просив:

- визнати протиправною бездіяльність Спеціалізованої прокуратури щодо ненарахування та невиплати позивачу за період з 05 січня по 31 липня 2016 року надбавки за вислугу від 5 до 10 років у розмірі 20% від посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням, а з 01 серпня 2016 року по 28 лютого 2018 року надбавки за вислугу від 10 до 15 років у розмірі 25% від посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням згідно з підпунктом 1 пунктом 6 постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова № 1294) та додатком 29 до Постанови № 1294;

- зобов`язати відповідача нарахувати та виплатити ОСОБА_1 різницю між отриманою надбавкою за вислугу від 5 до 10 років за період з 05 січня по 31 липня 2016 року у розмірі 15 % від посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням, а з 01 серпня 2016 року по 28 лютого 2018 року надбавкою за вислугу років від 10 до 15 років у розмірі 20% від посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1090 «Про затвердження Порядку виплати щомісячної надбавки за вислугу років прокурорам та іншим працівникам органів прокуратури» (далі - Порядок № 1090) та належною надбавкою за вислугу років від 5 до 10 років за період з 05 січня по 31 липня 2016 року у розмірі 20% від посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням, а з 01 серпня 2016 року по 28 лютого 2018 року надбавкою за вислугу років від 10 до 15 років у розмірі 25% від посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням, згідно з підпунктом 1 пунктом 6 Постанови № 1294 та додатком 29 до цієї Постанови;

- визнати протиправною бездіяльність Спеціалізованої прокуратури щодо ненарахування та невиплати позивачу щомісячної додаткової грошової винагороди у розмірі місячного грошового забезпечення, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2010 року № 889 «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії, Служби зовнішньої розвідки та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій» (далі - Постанова № 889) за період з 31 січня 2015 року по 28 лютого 2018 року;

- зобов`язати відповідача нарахувати та виплатити ОСОБА_1 щомісячну додаткову грошову винагороду у розмірі місячного грошового забезпечення, передбачену Постановою № 889 за період з 31 січня 2015 року по 28 лютого 2018 року.

2. На обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначив, що ним з Міністерством оборони України був укладений контракт про проходження військової служби в Збройних силах України (далі - ЗСУ) та в подальшому він був відряджений до Генеральної прокуратури України для призначення на відповідні військові посади. При цьому, перебуваючи в статусі військовослужбовця ЗСУ під час проходження військової служби на військових посадах у органах військової прокуратури мав право на одержання надбавки за вислугу років у період з 05 червня по 31 липня 2016 року в розмірі 20% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням, а в період з 01 серпня 2016 року по 28 лютого 2018 року мав право на одержання надбавки за вислугу років в розмірі 25% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням згідно з чинною на той час спеціальною Постановою № 1294. Крім того, вказує, що він мав право на одержання щомісячної додаткової винагороди згідно Постанови № 889. Проте, відповідач відмовив у перерахунку та виплаті таких виплат.

Короткий зміст рішень судів попередніх інстанцій та їх обґрунтування

3. Рішенням Одеського окружного адміністративного суду 19 грудня 2023 року, залишеним без змін постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 25 березня 2024 року, позовну заяву ОСОБА_1 задоволено.

Визнано протиправною бездіяльність Спеціалізованої прокуратури щодо ненарахування та невиплати позивачу за період з 05 січня по 31 липня 2016 року надбавки за вислугу від 5 до 10 років у розмірі 20% від посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням, та з 01 серпня 2016 року по 28 лютого 2018 року надбавки за вислугу років від 10 до 15 років у розмірі 25% від посадового окладу, з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням, згідно підпункту 1 пункту 6 Постанови № 1294 та додатку 29 до Постанови № 1294.

Зобов`язано відповідача нарахувати та виплатити ОСОБА_1 різницю між отриманою надбавкою за вислугу від 5 до 10 років за період з 05 січня по 31 липня 2016 року в розмірі 15% від посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням, та з 01 серпня 2016 року по 28 лютого 2018 року надбавкою за вислугу років від 10 до 15 років у розмірі 20% від посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням, згідно Порядку № 1090 та належною надбавкою за вислугу років від 5 до 10 років за період з 05 січня по 31 липня 2016 року в розмірі 20% від посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням, з 01 серпня 2016 року по 28 лютого 2018 року надбавкою за вислугу років від 10 до 15 років у розмірі 25% від посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням, згідно з підпунктом 1 пунктом 6 Постанови № 1294 та додатком 29 до Постанови № 1294.

Визнано протиправною бездіяльність Спеціалізованої прокуратури щодо ненарахування та невиплати позивачу щомісячної додаткової грошової винагороди у розмірі місячного грошового забезпечення, передбачену Постановою № 889 за період з 31 січня 2015 року по 28 лютого 2018 року.

Зобов`язано відповідача нарахувати та виплатити ОСОБА_1 щомісячну додаткову грошову винагороду у розмірі місячного грошового забезпечення, передбачену Постановою № 889 за період з 31 січня 2015 року по 28 лютого 2018 року.

4. Суд першої інстанції указав, що до дня початку роботи Спеціалізованої прокуратури у воєнній та оборонній сфері об`єднаних сил військовослужбовці Військової прокуратури об`єднаних сил у своїй діяльності керуються Законом України від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII «Про прокуратуру» (далі - Закон № 1697-VII), при цьому, вони проходять військову службу особливого характеру відповідно до Закону України від 25 березня 1992 року № 2232-XII «Про військовий обов`язок і військову службу» (далі - Закон № 2232-ХІІ) та інших законодавчих актів України, якими встановлено правові та соціальні гарантії, пенсійне, медичне та інші види забезпечення, передбачені законодавством для військовослужбовців. Тобто, на військовослужбовців військової прокуратури поширюється законодавчі акти про військову службу, які регулюють порядок призначення, проходження, звільнення з військової служби, у тому числі приписи Постанови № 889.

5. Одеський окружний адміністративний суд зазначив, що оскільки підпунктом 2 пункту 1 Постанови № 889 встановлено щомісячну додаткову грошову винагороду, зокрема, військовослужбовцям Збройних Сил (крім тих, що зазначені у підпункті 1 цього пункту, та військовослужбовців строкової військової служби), тому позивач має право на отримання щомісячної додаткової грошової винагороди у спірний період. У той же час, не визначення розміру вказаної винагороди Міністерством оброни України за наявності у позивача права на отримання щомісячної додаткової винагороди, передбаченого чинним законодавством, свідчить про протиправну бездіяльність вказаного суб`єкта владних повноважень, однак не може бути перешкодою у реалізації військовослужбовцем своїх соціальних права.

6. Одеський окружний адміністративний суд також указав, що військовослужбовцям незалежно від місця проходження служби визначено розмір надбавки за вислугу років у відповідному відсотковому співвідношенні від посадового окладу, з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням, натомість прокурорам військової прокуратури, які також проходять військову службу відповідно до Закону № 2232-ХІІ відповідачем визначено розмір надбавки за вислугу років у відповідному відсотковому співвідношенні виключно від посадового окладу. Ураховуючи, що частиною четвертою статті 27 Закону № 1697-VІІ встановлено відмінності правового статусу прокурорів військової прокуратури, які проходять військову службу відповідно до Закону № 2232-XII та інших законодавчих актів України, якими встановлено правові та соціальні гарантії, пенсійне, медичне та інші види забезпечення, передбачені законодавством для осіб офіцерського складу ЗСУ, від інших прокурорів, які не є військовослужбовцями, отже при виплаті та нарахуванні грошового забезпечення прокурорам військової прокуратури та, зокрема, позивачу підлягають застосуванню норми Постанови № 1294, якими врегульовано питання нарахування грошового забезпечення саме військовослужбовцям, оскільки зазначені нормативно-правові акти є спеціальними по відношенню до Порядку № 1090, якою визначено Порядок виплати щомісячної надбавки за вислугу років прокурорам та іншим працівникам прокуратури.

7. Суд першої інстанції дійшов висновку, що доводи позивача щодо того, що нарахування та виплата надбавки за вислугу років йому як військовослужбовцю, який проходив службу у Військові прокуратурі Південного регіону України, повинно було здійснюватись у розмірі і порядку, визначених законодавством для військовослужбовців, є обґрунтованими. Водночас із матеріалів справи вбачається та не заперечується відповідачем, що виплата надбавки за вислугу років позивача з 05 січня 2016 року по 28 лютого 2018 року здійснювалась відповідно до Порядку № 1090 та без урахування розміру спірної надбавки, яку встановлено Постановою № 1294.

8. За таких підстав, суд дійшов висновку, щодо відповідачем допущено протиправну бездіяльність щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 за період з 05 січня по 31 липня 2016 року надбавки за вислугу від 5 до 10 років у розмірі 20% від посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням, та з 01 серпня 2016 року по 28 лютого 2018 року надбавки за вислугу років від 10 до 15 років у розмірі 25% від посадового окладу, з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням, згідно підпункту 1 пункту 6 Постанови № 1294 та додатку 29 до Постанови № 1294, а також щомісячної додаткової грошової винагороди у розмірі місячного грошового забезпечення, передбачену Постановою № 889 за період з 31 січня 2015 року по 28 лютого 2018 року.

9. Залишаючи рішення Одеського окружного адміністративного суду від 19 грудня 2023 року без змін, П`ятий апеляційний адміністративний суд зазначив, що вірним є висновок суду першої інстанції, що нарахування та виплата надбавки за вислугу років позивачу як військовослужбовцю, який проходив службу у Військові прокуратурі Південного регіону України, повинно було здійснюватись у розмірі і порядку, визначених законодавством для військовослужбовців.