Главная Сервисы для юристов База решений “Протокол” Постанова ВАСУ від 06.10.2014 року у справі №875/200/14

Постанова ВАСУ від 06.10.2014 року у справі №875/200/14

27.02.2017
Автор:
Просмотров : 244

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 жовтня 2014 року м. Київ справа № 875/200/14

Вх. № А/800/154/14

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

Головуючого судді - Черпіцької Л.Т.Суддів -Розваляєвої Т.С. Маслія В.І.при секретарі -Загородньої М.О.за участю представників:позивача - ОСОБА_5 - представник за довіреністю відповідача - Гугуєва О.В. - представник за довіреністю розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справуза апеляційною скаргоюЦентральної виборчої комісіїнапостанову Київського апеляційного адміністративного суду від 3 жовтня 2014 року у справі№ 875/200/14за позовомОСОБА_7доЦентральної виборчої комісії провизнання протиправною та скасування постанови в частині, та зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_7 звернувся з позовом до Центральної виборчої комісії, в якому просив визнати протиправною та скасувати постанову Центральної виборчої комісії № 1376, в частині відмови в реєстрації кандидата у народні депутати України ОСОБА_7 в одномандатному окрузі та зобов'язати Центральну виборчу комісію розглянути подані ОСОБА_7 документи для реєстрації його кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 95 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у Центральної виборчої комісії не було підстав, передбачених ч.1 ст.60 Закону України "Про вибори народних депутатів України" для відмови в реєстрації ОСОБА_7 кандидатом у народні депутати України на позачергових виборах народних депутатів України 26.10.2014 року.

Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 3 жовтня 2014 року позов задоволено.

Не погоджуючись з постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 3 жовтня 2014 року Центральна виборча комісія звернулась з апеляційною скаргою, у якій, просить скасувати постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 3 жовтня 2014 року та прийняти нове рішення, яким відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог.

Апеляційна скарга обґрунтована тим, що на порушення вимог пункту 1 частини другої статті 55 Закону України «Про вибори народних депутатів України» заява про самовисування ОСОБА_7 не містить зобов'язання, у разі обрання його народним депутатом України, припинити діяльність, яка відповідно до Конституції України та законів України несумісна з мандатом народного депутата України.

У судовому засіданні представник відповідача апеляційну скаргу підтримав, позивач проти задоволення апеляційної скарги заперечив.

Заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, правильність правової оцінки обставин справи, та застосування Київським апеляційним адміністративним судом норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що скарга підлягає задоволенню, з огляду на наступне.

Як встановлено Київським апеляційним адміністративним судом, 25 вересня 2014 року позивачем - ОСОБА_7 подано до Центральної виборчої комісії України заяву про реєстрацію його кандидатом в народні депутати України на позачергових виборах до Верховної Ради України, що призначені на 26 жовтня 2014 року, в порядку самовисування в одномандатному виборчому окрузі № 95.

Постановою Центральної виборчої комісії № 1376 від 30 вересня 2014 року "Про відмову в реєстрації кандидатів у народні депутати України ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_8, ОСОБА_19, ОСОБА_7, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_24, ОСОБА_25", позивачу відмовлено у реєстрації кандидатом у народні депутати України у виборчому окрузі № 95.

Підставами для відмови у реєстрації кандидатом у депутати України в оскаржуваній постанові відповідач зазначив невідповідність заяви про самовисування вимогам пункту 1 частини 2 статті 55 Закону України "Про вибори народних депутатів України".

Так, заява про самовисування ОСОБА_7 не містить зобов'язання у разі обрання його народним депутатом скласти представницький мандат, який відповідно до Конституції та законів України несумісний з мандатом народного депутата.

З огляду на такі недоліки відповідачем зроблено висновок, що подані позивачем документи не є заявою про самовисування кандидата в народні депутати України.

Не погоджуючись з вказаною постановою позивач звернувся до суду з даним позовом в порядку адміністративного судочинства.

Задовольняючи позовні вимоги Київський апеляційний адміністративний суд вказав на беззаперечний факт подання позивачем до ЦВК усіх документів, перелік яких визначений п. п. 1-6 ч 2 ст. 55 Закону № 4061-VI, у тому числі, заяви про самовисування його кандидатом у народні депутати в одномандатному виборчому окрузі, у якій зазначено, що він не має на день подачі документів будь-якого мандату. В свою чергу перелік підстав для відмови в реєстрації кандидата (кандидатів) у депутати встановлено ст. ст. 59, 60 Закону України "Про вибори народних депутатів України"

Колегія суддів не погоджується з таким висновком Київського апеляційного адміністративного суду, з огляду на наступне.

У відповідності до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із частиною другою статті 76 Конституції України народним депутатом України може бути обрано громадянина України, який на день виборів досяг двадцяти одного року, має право голосу і проживає в Україні протягом останніх п'яти років.

Відповідно до частини першої статті 1 Закону України "Про Центральну виборчу комісію" ЦВК є постійно діючим колегіальним державним органом, який діє на підставі Конституції України, цього та інших законів України і наділений повноваженнями щодо організації підготовки і проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, всеукраїнського і місцевих референдумів в порядку та в межах, встановлених цим та іншими законами України.

Згідно із пунктом шостим статті 19 цього Закону ЦВК реєструє кандидатів у народні депутати України в порядку, встановленому законом.

Відповідно частини першої статті 55 Закону України "Про вибори народних депутатів України" (далі - Закон) Центральна виборча комісія реєструє кандидата у депутати у відповідному окрузі за умови отримання нею визначених документів.

У відповідності до частин першої, другої статті 9 Закону депутатом може бути обраний громадянин України, який на день виборів досяг двадцяти одного року, має право голосу і проживає в Україні протягом останніх п'яти років.