Главная Сервисы для юристов База решений “Протокол” Постанова ВАСУ від 05.10.2014 року у справі №875/124/14

Постанова ВАСУ від 05.10.2014 року у справі №875/124/14

27.02.2017
Автор:
Просмотров : 167

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 жовтня 2014 року м. Київ справа № 875/124/14

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:

Амєліна С.Є. - головуючого,

Кобилянського М.Г.,

Юрченка В.В.,

секретар судового засідання Іванова Н.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою Центральної виборчої комісії на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 01 жовтня 2014 року у справі за позовом ОСОБА_4 до Центральної виборчої комісії про скасування постанови №1333 від 29 вересня 2014 року в частині відмови в реєстрації кандидата у народні депутати

в с т а н о в и л а :

30 вересня 2014 року ОСОБА_4 звернувся в суд з вказаним адміністративним позовом й зазначав, що постановою Центральної виборчої комісії від 29 вересня 2014 року №1333 йому відмовлено у реєстрації кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 66 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року.

Посилаючись на протиправність рішення комісії, позивач просив суд скасувати постанову №1333 від 29 вересня 2014 року в частині відмови йому у реєстрації кандидатом у народні депутати України та зобов'язати повторно розглянути подані ним 24 вересня 2014 року документи для реєстрації.

Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 01 жовтня 2014 року позов задоволено: визнано протиправним та скасовано постанову Центральної виборчої комісії від 29 вересня 2014 року №1333 в частині відмови в реєстрації кандидата у народні депутати Україні ОСОБА_4 в одномандатному виборчому окрузі № 66 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року; зобов'язано повторно розглянути подані 24 вересня 2014 року документи для реєстрації кандидатом у народні депутати України у одномандатному виборчому окрузі №66 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року та прийняти рішення, передбачене частиною шостою статті 59 Закону України «Про вибори народних депутатів України».

У апеляційній скарзі, яку підтримано в судовому засіданні. відповідач просив скасувати судове рішення та відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись, зокрема, на те, що висновки суду першої інстанції щодо незаконності постанови Центральної виборчої комісії суперечать вимогам Конституції України та Закону України «Про вибори народних депутатів України».

Позивач і його представник апеляційну скаргу не визнали.

Заслухавши пояснення сторін та їх представників, дослідивши наявні докази, суд вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.

Указом Президента України від 27 серпня 2014 року № 690 достроково припинено повноваження Верховної Ради України та призначено позачергові вибори народних депутатів України на 26 жовтня 2014 року.

24 вересня 2014 року ОСОБА_4 подав заяву про самовисування та документи щодо реєстрації кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 66 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року.

У даній заяві позивач, зокрема, зазначав, що діяльність, яка відповідно до Конституції України та законів України несумісна з мандатом народного депутата України, не здійснює. У разі обрання народним депутатом України зобов'язувався протягом місяця після офіційного оприлюднення результатів виборів передати в управління іншій особі належні йому підприємства та корпоративні права у порядку, встановленому законом.

Постановою Центральної виборчої комісії від 29 вересня 2014 року №1333 позивачу відмовлено у реєстрації кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 66 з посиланням на те, що заява про самовисування не містить зобов'язання у разі обрання його депутатом скласти представницький мандат, який відповідно до Конституції України та законів України несумісний з мандатом народного депутата України.

Статтею 55 Закону України «Про вибори народних депутатів України» визначено умови реєстрації кандидатів у депутати в одномандатних округах.

Зокрема, пунктом 1 частини другої даної статті визначено, що Центральна виборча комісія реєструє кандидата у депутати, який балотується в одномандатному окрузі в порядку самовисування, за умови пред'явлення ним особисто одного із документів, передбачених пунктами 1 або 2 частини третьої статті 2 цього Закону, та отримання нею заяви про самовисування, датованої днем подання документів для реєстрації його кандидатом у депутати до Центральної виборчої комісії, із зобов'язанням у разі обрання депутатом припинити діяльність чи скласти представницький мандат, які відповідно до Конституції України та законів України несумісні з мандатом народного депутата України, та згоду на оприлюднення біографічних відомостей у зв'язку з участю у виборах, а також із зобов'язанням у разі обрання депутатом протягом місяця після офіційного оприлюднення результатів виборів передати в управління іншій особі належні йому підприємства та корпоративні права у порядку, встановленому законом (або зазначенням, що таких немає).

У поданій ОСОБА_4 заяві про самовисування для реєстрації його кандидатом у депутати зазначено, що він не здійснює діяльність, яка відповідно до Конституції України та законів України несумісна з мандатом народного депутата України.

Разом з тим, в порушення наведених вимог Закону, позивач не взяв на себе зобов'язання скласти представницький мандат. Відсутність у кандидата відповідного мандату не звільняє його від встановленого законом зобов'язання.

Таким чином подану ОСОБА_4 заяву про самовисування, яка не містить інформації, що відповідно до вимог пункт 1 частини другої статті 55 Закону України «Про вибори народних депутатів України» є обов'язковою, не може бути визнана належним документом, подання якого вимагається зазначеною правовою нормою.

Відповідно до пункту 2 частини першої стаття 60 Закону України «Про вибори народних депутатів України» Центральна виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата (кандидатів) у депутати в разі відсутності документів, зазначених у частині першій статті 54 чи частинах першій або другій статті 55 цього Закону.

Отже постанова Центральної виборчої комісії про відмову у реєстрації ОСОБА_4 кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №66 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року є обґрунтованою.

Скасовуючи дану постанову суд першої інстанції прийшов до помилкового висновку про її неправомірність.