ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 квітня 2016 року м. Київ К/800/43710/15
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
головуючого судді суддів:Іваненко Я.Л., Мойсюка М.І., Тракало В.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної в м. Києві державної адміністрації, Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про визнання дій, бездіяльності та рішень неправомірними та зобов'язання вчинити дії за касаційною скаргою ОСОБА_4 на постанову Деснянського районного суду м. Києва від 13 липня 2015 року та постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 24 вересня 2015 року,
в с т а н о в и л а :
У травні 2011 року ОСОБА_4 звернулася до суду із вказаним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної в м. Києві державної адміністрації, Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).
В обґрунтування позову зазначила, що є застрахованою особою та з 29 грудня 2009 року знаходиться у відпустці по догляду за сином ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення ним трирічного віку, який є потерпілим від Чорнобильської катастрофи. Однак, в порушення вимог статей 40, 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» та статті 30 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», вона отримала допомогу при народженні дитини та допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в меншому розмірі, ніж передбачено цими Законами.
Справа розглядалася судами неодноразово.
Постановою Деснянського районного суду м. Києва від 13 липня 2015 року позов задоволено частково. Визнано протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації щодо недоплати ОСОБА_4 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації перерахувати і виплатити ОСОБА_4 за період з 29 березня 2011 року допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у відповідності до статті 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше подвійного розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом, з урахуванням проведених виплат. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 24 вересня 2015 року скасовано постанову суду першої інстанції та ухвалено нову постанову, якою позов задоволено частково. Визнано протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації щодо недоплати ОСОБА_4 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації провести перерахунок ОСОБА_4 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, визначеному статтею 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», з 11 грудня 2010 року, з урахуванням проведених виплат. Зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації здійснити перерахунок ОСОБА_4 у подвійному розмірі грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 11 грудня 2010 року згідно з вимогами пункту 10 статті 30 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Позовні вимоги за період до 10 грудня 2010 року залишено без розгляду. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
У касаційній скарзі ОСОБА_4, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить скасувати оскаржувані судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій в частині залишення без розгляду позовних вимог за період до 10 грудня 2010 року та відмови в задоволенні позовних вимог та ухвалити в цій частині нове судове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.
Перевіривши за матеріалами справи доводи касаційної скарги та правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі у межах доводів касаційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_4 є матір'ю малолітнього ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, який є дитиною, потерпілою від Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1.
Позивач перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Деснянської районної в м. Києві державної адміністрації та отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 130 грн. на місяць як особа, застрахована у системі соціального загальнообов'язкового державного соціального страхування.
28 березня 2011 року ОСОБА_4 звернулася до Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної в м. Києві державної адміністрації із заявою про перерахунок нарахованих сум допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Листом від 29 березня 2011 року №6241 Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної в м. Києві державної адміністрації повідомило позивача про відсутність правових підстав для проведення перерахунку допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у подвійному розмірі, з огляду на те, що для призначення допомоги у підвищеному розмірі необхідно надати довідку про доходи позивача та її чоловіка за попередні шість місяців, довідку про склад сім'ї (ф-3).
Не погоджуючись із вказаною відмовою ОСОБА_4 звернулася до Головного управління праці та соціального захисту населення м. Києва зі скаргою від 01 квітня 2011 року.
За результатами розгляду вказаної скарги Головним управлінням праці та соціального захисту населення виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) листом від 20 квітня 2011 року №02/1 - Я 478 позивачу було надано інформацію про розмір призначеної їй допомоги та запропоновано звернутися до районного управління для вирішення спірних питань.
Вважаючи такі дії відповідачів протиправними, позивач звернулася до суду з даним адміністративним позовом.
Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що оскільки Кабінет Міністрів України у 2009 та 2010 роках не визначав порядку та розмірів виплати грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, на відносини щодо виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особі, яка застрахована у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, у зазначених періодах поширюються норми спеціального закону, яким є Закон України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», а тому розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку позивачу має розраховуватися відповідно до статті 43 цього Закону. При цьому, визначаючи період, з якого підлягає перерахунку така допомога, суд першої інстанції виходив з дати листа Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної в м. Києві державної адміністрації, а саме, 29 березня 2011 року.
Скасовуючи постанову суду першої інстанції та приймаючи нову постанову про часткове задоволення позову, суд апеляційної інстанції погодився з вказаним висновком суду першої інстанції, однак при цьому зазначив, що допомога по догляду за потерпілою дитиною до досягнення нею трирічного віку мала виплачуватись у подвійному розмірі допомоги, передбаченої законодавством України, незалежно від факту роботи, а позовні вимоги ОСОБА_4 підлягають задоволенню в межах шестимісячного строку звернення до суду.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України частково погоджується з такими висновками суду апеляційної інстанції.
До 01 січня 2008 року - дати набрання чинності Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» - правовідносини щодо виплати спірної допомоги регулювалися Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», дія якого поширювалася на осіб, не застрахованих у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (стаття 13), та Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», який поширював свою дію на застрахованих у зазначеній системі осіб. Розмір допомоги також визначався цими Законами. Зокрема, статтею 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» було передбачено, що допомога надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Пунктами 23, 25 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» були внесені відповідні зміни до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням». Зокрема, згідно зі змінами, внесеними до статті 13 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», його дію поширено на застрахованих осіб. Водночас із Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» було виключено статті 40- 44.
Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 визнано неконституційними низку положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», в тому числі й пункт 25 розділу II цього Закону щодо виключення статей 40- 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням».
Пунктом 2 розділу ІІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» було передбачено, що розділ II цього Закону діє до 31 грудня 2008 року.
Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.
Полный текстCopyright © 2014-2026 «Протокол». Все права защищены.